Sari la conținut
Forum Roportal
sora1994

Ce profil sa aleg? - sfaturi

Postări Recomandate

Sunt in clasa a 8-a.. si nu stiu ce liceu si ce profil sa urmez .. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi ? :flowers: :o:

 

Trebuie sa te gandesti ca viitorul tau nu se va trai azi si pretentiile vietii peste 10-20 de ani vor fi mai mari oriunde pe planeta si trebuie sa fi pregatita sa ai o meserie cu care castigi o paine mai usoara oriunde te-ar duce soarta.

Un lucru tine minte, cu toti sintem buni la cate ceva si ne place sa-l facem, dans, muzica, sport, croitorie, gatit insa trebuie sa fi Outstanding in acel ceva sa poti castiga existenta ta de zi cu zi. Se intimpla ca nici nu-ti place asa de mult o meserie la baza de stiinte exacte dar numai de acolo vin bani siguri in cont si compromisul nu trebuie sa doara sau sa reflecte decat supravietuirea, ci vointa de a face ceva nou pe langa si mai aventuros decat a croseta sau a raspunde la telefon. Multe produse electronice de azi peste 10 ani nu vor mai fi folosite!!! asta trebuie sa-ti spuna ceva. Citeste cat poti de mult sa-ti deschida orizontul ca fiecare carte are un mesaj pozitiv care te va ajuta mai tirziu in viata. Nu evita scoala de Business, trebuie sa ai intelegere/cunostinte financiare pe langa ca esti doctor sau inginer, cel mai esential in viata sa stii pe ce se cheltuie banii, dobanda ce inseamna si cum se aplica si ce este Debit si Credit???

Cateva limbi straine nu strica de loc sa cunosti ca n-ai cum lua si translatori dupa tine.

Astea asambland o cultura generala sau cunostinte de baza de strabatut viata!!!

Sa fi mereu in linie cu moda si actualitatile stiintei aplicate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wtf!?Exista liceu teologic?blink.gif

 

Da bineinteles ca exista. Si la mine in Zalau exista.

Se face si practica, baietii fac pentru preoti...

Ei in fiecare sarbatoare sunt liberi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa te gandesti si la ce materii iti plac, si la ce materii esti bun dar si eventual la ce ai dori sa faci in viitor (desi mai poti si dupa ce esti deja la liceu sa faci pregatire pentru materiile necesare pentru admiterea la facultate).

Eu eram buna la romana si la limbile straine si am mers la un liceu cu profil uman. Mi se spunea ca sunt mai bune clasele de real, ca sunt mai serioase etc. sau ca ar fi bune in cazul in care as alege facultatea de medicina. Nu a fost sa fie nici sa merg la profil real nici la medicina. Desi as fi putut sa incep pregatirea pentru medicina si daca eram la profil uman. Am mers pe limbi straine pentru ca acolo ma pricepeam (pe langa faptul ca-mi placeau).

Nu cred insa ca are rost sa te chinui cu un profil la care iti vine greu si nu-ti place. Pentru facultate oricum mai ai timp sa te gandesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a alege liceul potrivit ai putea sa tii cont de urmatoarele criterii:

 

-ce materii iti plac-corespondenta din materiile care iti plac si cele care se fac la diverse profiluri

-ce profesie ai vrea sa alegi

-ce iti place sa faci in timpul liber

-ce aptitudini ai

-distanta liceului fata de casa

 

www.alartes.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unite "nu stiu ce liceu sa aleg",

"Uman sau Real"

"Ce profil sa aleg?"

"Profil de liceu - La vara termin clasa a VIII-a si habar n`am care`i treaba cu liceele."

"Profilul mate-info vs profilul economic"

"Ce liceu urmez?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce profil as putea sa aleg ? Imi place matematica foarte mult , biologia , franceza , informatica ... cat de cat chimia ... imi place , dar avem un profesor care nu ne explica nimic la ore si am cateva pierderi ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce profil as putea sa aleg ? Imi place matematica foarte mult , biologia , franceza , informatica ... cat de cat chimia ... imi place , dar avem un profesor care nu ne explica nimic la ore si am cateva pierderi ..

 

 

Cel care iti place cel mai mult si ai cele mai putine pierderi ( din cauza profesorilor, binenteles, in nici un caz din vina ta, doamne fere' !! :crazy: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×