Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Painea noastra cea de toate zilele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

deci exact azi am vazut si eu pachete cu turtite de care zici...si m-am minunat de ele.

 

Cand le incalzesti si vrei sa le ridici la un nivel mai inalt ... le ungi cu amestec de margarina, boia de ardei si usturoi ras, care se va topi imediat in scoarta dar acea aroma de usturoi te imbata de placere de mai manca :crazy:

Eu am facut supa de fasole azi noapte si merg de minune impreuna!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i nimic cu lumanarile, is doar de decor .. in general acest gen de colacei moldovenesti se duc la biserica la sfintit si na ai nevoie si de lumanari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-as pricepe sa fac paine, as inventa o coca mai consistenta pentru chiflele de hamburger ca actualele nu-mi plac deloc!!! Sint si mici si moi si se topesc in maioneza si se lipesc pe cerul gurii ... mereu trebuie sa cumpar altceva si-l transform cand vreau sa maninc un hamburger, de obicei este o paine franceza, flute, pe care-l tai in bucati potrivite sa gazduiasca comfortabil burgerul cu toate garniturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat azi o paine Crocanta de 454 de grame dar arata de 1 kg cel putin, nu s-a putut felia ca era fierbinte, doar scos din cuptor si pus in pungi de hartie ... l-am mancat cu smantina, garantat de magazin Kosher :good: nu preparat din niste acizi si gume, ulei de soia si arome de nu se stie ce :crazy: Cand l-am taiat acasa painea ... pe dinauntru era gol pe jumatate, cum taiam felii mai groase aratau ca niste cosulete cu toarta :yahoo: dar bun la gust si coaja crocant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culinar.ro

 

Paine neframantata delicioasa

 

Ingrediente

 

500g faina

340ml apa calduta

13g drojdie de bere proaspata

2lingurite de sare

1,5 lingurite de zahar

2-3 linguri de ulei de masline

 

Mod de preparare

 

Este o paine delicioasa, care se prepara incredibil de usor.

 

Faina se cerne intr-un vas mai mare, in care veti si framanta aluatul. Drojdia o dizolvati impreuna cu zaharul in apa calduta la care adaugati apoi si uleiul de masline.

 

Adaugati apoi lichidul in vasul cu faina, si amestecati cu lingura de 4-5 ore, cat sa se formeze cat de cat aluat. Tot ce va ramane de facut este sa acoperiti vasul si sa il lasati la frigider intre 12-24 de ore, cu cat mai mult cu atat mai bine. Da, este incredibil de simplu! :)

 

A doua zi, rasturnati aluatul pe o suprafata cu faina. Aluatul il framantati dupa indicatiile pe care le puteti vizualiza in imagini detaliate pe blog.

 

Dupa ce e framantat aluatul se mai lasa pe masa de lucru acoperit cu un prosop intre 30-60 minute, daca aveti timp. Incingeti intre timp cuptorul la 250 de grade. Puneti paine cu miscari rapide intr-o oala cu capac si dati-o la cuptor pentru 25 de minute. O mai lasati 10 minute fara capac.

 

Mod de servire

 

Painea neframantata delicioasa se serveste calda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culinar.ro

 

Paine neframantata delicioasa

 

in care veti si framanta aluatul.

 

Aluatul il framantati dupa indicatiile pe care le puteti vizualiza in imagini detaliate pe blog.

 

Dupa ce e framantat aluatul se mai lasa pe masa de lucru acoperit cu un prosop intre 30-60 minute, daca aveti timp.

 

Painea neframantata delicioasa se serveste calda

 

 

Pe mine ma framanta o intrebare : cum iese paine neframantata din aluat framantat?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma framanta o intrebare : cum iese paine neframantata din aluat framantat?

 

 

Inca nu pot sa-ti divulg nimic, l-as incerca in noaptea asta dar n-am drojdie in casa si nu merg deja niciunde ca-i 10:00 PM si n-am chef de nimic, dar cand ma decid, esti prima care o sa afli metoda top secret :crazy: Mie nu-mi place sa framant sau prea multa munca manuala, de aceea am retete din astea sofisticate :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mhi trebuie incercat, am invatat la cursul de cofetarie-patiserie ca da se poate lasa asa la dospit la frigider, nu musai caldura e importanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×