Sari la conținut
Forum Roportal
Dr.Fotescu

Acufene (Tinitus) - tratament prin acupunctura si laserpunctura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acufenele (tinitus) zgomote permanente, suparatoare in urechi de diverse tonalitati (tiuit, uruit, suierat, zumzet) care se pot insoti de tulburari de echilibru, anxietate, tulburari de auz.

 

Acufenele, variate ca nuanta si intensitate, insotesc de regula procesele care duc la pierderea progresiva

a auzului, se datoreaza iritarii terminatiilor nervoase din cohlee (urechea interna), ca urmare a bolilor degenerative, vasculare, sau proceselor vasomotorii.

In unele cazuri, ametelile, acufenele, hipoacuziile, pot fi datorate iritarii fibrelor nervoase paravertebrale,

care asigura vasomotricitatea in zona urechii interne.

 

In multe cazuri acufenele se manifesta in cadrul unor sindroame complexe, insotite uneori de semne clinice neconcludente la prima vedere, dar care in conceptia MTC (medicina traditionala chineza) semnifica dereglari energetice ale organismului care pot beneficia de tratamente prin acupunctura, laserpunctura, laserterapie.

 

Vom prezenta cateva sindroame complexe unde daca pacientii care sufera de acufene vor regasi suferinta lor, pot beneficia de tratamentul prin acupunctura si laserpunctura, laserterapie.

 

-tinitus intermitent (determinat de factori emotionali), hipoacuzie, acufene, accese de ameteli, cefalee,

fata rosie, ochi injectati, uscaciune in gat, gust amar, sete, constipatie, disconfort in partea dreapta a abdomenului, iritabilitate.

 

-acufene, tulburari de auz, cefalee cu senzatie de greutate, senzatie de greutate in piept, sete.

 

-tinitus intermitent (se agraveaza la efortul fizic) voce slabita, astenie, dispnee, fata palida, transpiratie spontana,

 

-acufene in asociere cu astenie pronuntata, apatie, inapetenta, scaune moi, abdomen balonat,

culoare palida pamantie a fetei.

 

-acufene intermitente, hipoacuzie, ameteli, instabilitate, palpitatii, anxietate, insomnie, diminuarea memoriei, astenie, fata si buze palide.

 

-tinitus, hipoacuzie, ameteli, slabirea memoriei, astenie intelectuala, insomnie, palpitatii, dureri sau disconfort in zona lombara, piept, genunchi, gat uscat,

 

-acufene, cefalee, diminuarea auzului si a memoriei, dureri sau disconfort in regiunea lombara,

si genunchi, diminuarea dorintei sexuale.

 

-acufene, hipoacuzie, durere in regiunea lombara si membrele inferioare, senzatie de caldura in palme si talpa, transpiratii nocturne, ameteli, scaderea memoriei, gura si gat uscate, tulburari ale vederii,

ochi uscati, femei-ciclu menstrual la intervale mari, barbati-pierderi seminale nocturne,(spermatoree nocturna), ejaculare precoce.

 

 

Dr. Fotescu Otto

medic primar ORL competenta

Acupunctura si Laserterapie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acupunctura nu este eficienta. Am facut 3 ani asa ceva fara nici un rezultat. Laserul iarasi nu cred ca poate rezolva problema intrucat l-am incercat si pe acesta odata cu acupunctura. Deci pana la urma ce ne vindeti aici ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acufenele (tinitus) zgomote permanente, suparatoare in urechi de diverse tonalitati (tiuit, uruit, suierat, zumzet) care se pot insoti de tulburari de echilibru, anxietate, tulburari de auz.

Acufenele, variate ca nuanta si intensitate, insotesc de regula procesele care duc la pierderea progresiva a auzului, se datoreaza iritarii terminatiilor nervoase din cohlee (urechea interna), ca urmare a bolilor degenerative, vasculare, sau proceselor vasomotorii. Mai multe aici.

 

Am deschis topicul din pura curiozitate, sunt curios daca sunt oameni care sufera sau au suferit de asa ceva si daca s-au videcat.

 

In alta ordine de idei, as vrea sa-mi dati un sfat. Mama se plange de cateva zile ca aude niste zgomote in urechea dreapta, ca niste "pocnituri", insotite de o durere surda si o usoare presiune. Azi a fost la ORL si medicul i-a pus diagnostic de "Acufene VD" si i-a prescris pe langa Betaserc si Sermion, carbamazepina! Cand am vazut era sa pic; stiu ca, carbamazepina este anticovulsivant si antipsihotic si nu inteleg de ce i-a fost prescrisa. Mama nu are epilepsie, pare destul de intreaga la minte, nu prezinta semne de psihoza si i-am zis sa nu ia medicamentul. Voi ati mai auzit de asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am acufene. Nu cred in acele medicamente intrucat Sermionul l-am incercat si eu. Mult mai bun este Betasercul, care este nr 1 si il poti lua fara grija efectelor secundare 1-2 luni sa vezi cum reactioneaza. Mai mult , ar fi bine sa verifice auzul daca are pierdere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut. Eu am acufene. Nu cred in acele medicamente intrucat Sermionul l-am incercat si eu. Mult mai bun este Betasercul, care este nr 1 si il poti lua fara grija efectelor secundare 1-2 luni sa vezi cum reactioneaza. Mai mult , ar fi bine sa verifice auzul daca are pierdere

 

 

Buna!E tarziu,dar vin si eu cu pararea mea-f.multi oameni,si de toate varstele sufera de acufene,si in general,greu sau de loc se scapa de ele.S-au facut cecetari in lume si s-a constatat ca sunt date de unele celule auditive ce functioneaza in exces-sunt iritate,hiperexcitate(si de aici si recomandarea carbamazepinei-fiecare doctor cu experienta sa si fiecare pacient cu cauza lui care-i da acufene!)

Un tratament de ultima ora de care eu am auzit si-n parte il aplic,este OXIGENOTERAPIA SI INFILTRATII IN URECHEA MEDIE CU TOXINA BOTULINICA.

Sub tratament frecventa si intensitatea acufenelor,scade,se raresc.Un rol important(50%)il are si psihoterapia=pacientul trebuie sa invete sa traiasca cu acufenele-sa le ignore!Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Un efect bun ,constatat,este asocierea oxigenoterapiei cu acupunctura electrica,cromoterapia(foloseste mici stimuli electrici si se evita transmiterea unor boli gen hepatita,SIDA)inlaturarea chirurgicala a factorilor ce provoaca,intretine si agraveaza cufenele(deviatii de sept,polipoza nazala,rinita alergica,cronica hipertrofica,malformatii nazale,auriculare,faringiene.amigdalita cronica,sinuzita,otite cronice.

CONCLUZIA-PT.UN TRATAMENT COMPLET,TREBUIE EFECTUATE INVESTIGATII COMPLETE SI CORECTE!

Editat de Cristinick
scos autocitat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×