Sari la conținut
Forum Roportal
misu183

Maidanezi

Eutanasierea cainilor comunitari  

62 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor comunitari?

    • Da
      19
    • Nu
      22
    • Doar a celor violenti
      1
    • Eutanasiati cei violenti, sterilizati cei inofensivi
      19
    • Nu stiu/nu ma pronunt
      1


Postări Recomandate

Cu riscul ca protectia animalelor sa-mi sara in cap declar ca m-am saturat de ei!

 

Sunt peste tot: in jurul blocurilor, pe casa scarii, pe strazi, pe trotuare.

Am fost implicat pina acum in 3 atacuri din partea lor si ce era mai rau ca umblau in haita.

Daca ziua mai e cum e, seara sa treci prin astfel de locuri e o aventura.

Dupa o noapte de munca in sch 3 cind te intorci la 6.30 dimineatza credeti-ma ca nu e placere sa te inconjoare si daca apuci sa fii compostat de unul sa mergi pe la doctor pentru tetanos sau mai rau antirabic.

Eu mi-am rezolvat problema cu citeva obiecte aruncate in ei ca sa-i pun pe fuga.

Altii nu prea au avut noroc si un copilas a incasat o sperietura zdravana si citeva rupturi in nadragi.

Noroc ca am apucat sa ies la timp din casa si sa-i pun pe fuga.

 

 

E adevarat ca nu ei sunt vinovati de starea actuala.

De fapt cauza este ca sunt lasati sa se inmulteasca.

O catea fata si de 2-3 ori pe an.

De fiecare data statul spune ca n-are bani pentru deparazitare si sterilizare.

Sunt de acord ca sunt niste suflete dar nici asa nu mai putem continua!

Ce e mai rau ca sunt vecini inversunati care le ia apararea si spun ca nu ataca decit daca sunt provocati.

Imi vine sa ma urc pe pereti cind ii aud!

Nu doresc raul nimanui dar citeodata mi-as dori unul din ei sa-l vad cum isi face un antirabic in burta sa vad ce parere are dupa aceea.

Al naibii insa este ca ei nu umbla noaptea, sunt pensionari sau taietori de frunza si nu-i doare prea mult capul.

 

Oricum o concluzie e clara:un ciine nu are ce cauta de nebun pe strazi.

Ei normal stau in custi legati sau zburda dezlegati prin curti.

 

Daca ar avea asa mare dragoste fatza de ei as obliga vecinii iubitori sa le faca custi si sa-i lege in fatza blocului.

Dar aici nu se mai aude nici o voce...

 

Am deschis topicul asta pt ca vreau si eu sa aud parerea voastra.

Vreau sa vad si eu daca mai sunt altii ca mine.

Daca nu, inseamna ca fabulez sau caut nod in papura si imi cer scuze fatza de cei care se simt ofensati.

:thumbsup:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai ce le face, ei saracii s-au adaptat excelent la mediul urban, si pe mine personal inca nu m-a atacat nici o haita, desi nu o data vad multimea de ciini trecind prin parc, pe la gunoaie, sau stind la soare in...statia de autobuz. Mai demult, un maidanez a ajuns celebru in Cluj, lua troleibuzul o statie, calatorea de la "Expo" la " P-ta Marasti", unde cobora. Oamenii povesteau ca o data era si control, si controlorii au crezut initial ca este insotit, apoi vazind ca nu-i nimeni cu el l-au lasat in pace...Multe institutii care dispun de curti au adoptat mutual acesti ciini, unii deosebit de frumosi, cum sint cei din curtea Institutului de Arte Plastice - Sectia Arte decorative de pe Aurel Vlaicu, unde pot fi admirati printre statui si copaci si 3-4 ciini frumosi, de mari dimensiuni, sociabili si care initial au fost ... maidanezi! De unde mai pui ca multi maidanezi stiu sa treaca strada la semafor o data cu lumea, pe culoarea verde si spre deosebire de multi oameni- se asigura cind trec strada!!!!

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai ce le face, ei saracii s-au adaptat excelent la mediul urban, si pe mine personal inca nu m-a atacat nici o haita, desi nu o data vad multimea de ciini trecind prin parc, pe la gunoaie, sau stind la soare in...statia de autobuz. Mai demult, un maidanez a ajuns celebru in Cluj, lua troleibuzul o statie, calatorea de la "Expo" la " P-ta Marasti", unde cobora. Oamenii povesteau ca o data era si control, si controlorii au crezut initial ca este insotit, apoi vazind ca nu-i nimeni cu el l-au lasat in pace...Multe institutii care dispun de curti au adoptat mutual acesti ciini, unii deosebit de frumosi, cum sint cei din curtea Institutului de Arte Plastice - Sectia Arte decorative de pe Aurel Vlaicu, unde pot fi admirati printre statui si copaci si 3-4 ciini frumosi, de mari dimensiuni, sociabili si care initial au fost ... maidanezi! De unde mai pui ca multi maidanezi stiu sa treaca strada la semafor o data cu lumea, pe culoarea verde si spre deosebire de multi oameni- se asigura cind trec strada!!!!

Asta-i partea roza a situatiei.

Am vazut si dintr-astia si intr-adevar nu le are nimeni grija cum si ei nu ne au grija.

Sunt hraniti, au un nume si nu deranjeaza pe nimeni.

 

Eu vorbeam de cazurile nashpa.

Nu-mi spune ca n-ai auzit niciodata si de cazuri de genul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta-i partea roza a situatiei.

Am vazut si dintr-astia si intr-adevar nu le are nimeni grija cum si ei nu ne au grija.

Sunt hraniti, au un nume si nu deranjeaza pe nimeni.

 

Eu vorbeam de cazurile nashpa.

Nu-mi spune ca n-ai auzit niciodata si de cazuri de genul asta.

am auzit si cazuri nasoale, de ciini care apara zona lor de...toti trecatorii....o asfel de haita a fost la un moment dat in zona Hasdeu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ce inseamna sa ia numai maidanezi in fata blocului ca eu am o intrega familie de caini...am avut una care a murit acum 2-3 ani saraca..era tare frumoasa..si ingrijita de 2-3 familii care ii dadea mancare periodic si se mai ducea si la blocul de langa..o mai hraneam si noi pustanii cu eugenii..sau cemancam noi...chiar si inghetata...dar un anumit vecin a incercat de macar 3 ori sa o otraveasca ... a reusit sa o salveze femeia care o ingrijea cel mai mult..pana intr-o zi cand (unii spun ca din cauza ca manca prea mult si nu facea prea multa miscare..) sa lovit la coada si mirosea super oribil a fost data cu albastru de metil..dar a trebuit sa o duca la veterinar ..si sa descoperit ca..era si batrana..avea viermi in ea si e mancau si suferea..si am eutamasiat-o..au ramas 5-6 pui mici in urma ei care au fost luati si ingrijiti de femeia care avea grija si de ea..eu am facut poza cu ea si cu catei exact inainte sa moara...

de atunci sau adunat 6-7 caini la mine la scara si se mai iau de lume aiurea si toata ziua ii vezi intinsi cat e aleea de mare in fata scarii...e putin stresant..mie imi plac cainii si reusesc sa ii mai calmez..dar prietenul meu e terorizat si cum il simt sar la el..si la scoala am patit-o..da m-am pus eu in fata lui si vorbeam cu ei si il puneam sa plece ca se inhatau altfel ;)

 

nu cred ca trebuie omorati toti dar cred ca acei catei care ii vezi ramanosi si fara blana care abia se chinui ar trebui sa li se curme suferinta..si mai ales ca raia se ia si se imbolvanesc mai multi :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pro maidanezi si anti primarie care nu e in stare sa rezolve problema. Si s-o rezolve de-o maniera castigatoare si pt bietele animale, nu sa-i extermine. am avut la bloc o catzelusa super desteapta si super dragalasa. Si cred muti dintre vioe ati avut maidanezi aciuati pe la blocuri. Daca as sti cine a otravit-o, chiar si acum la vreo 3 ani de cand s-a intamplat, nu stiu ce i-as face. Mama nici nu stie ca moarta in ingrpata in gradinitza de langa bloc. I-a zis ca a luat-o un vecin care s-a mutat la curte. Mi se pare o netrebnicie sa numim cainele cel mai bun prieten al omului pe o parte si sa-i casapim pe de alta parte. Dar nu stiu de ce ma mir caci asa facem si intre noi de multe ori. Acum, ii inteleg si pe cei muscati sau alerati noaptea e haite, insa ar trebui sa-i reclame pe cei din primarie. Daca pt cei de rasa ce umbla liberi raspunde stapanaul, pt maidanezi ar trebui sa raspunda autoritatile. Si daca un om ia amenda 400.000 ca umbla cu cainele slobod sau fara lesa, ar trebui amendati si cei din primarie cu aceeasi suma pt fiecare maidanez de pe strada. Cam in acelasi fel cum ar trebiui sa raspunda administratia drumurilor pt masinile rupte in gropi (s-au mai auzit cazuri nu e o regula din pacate).

 

Si pt cei patziti, va zic totusi ca frica are un mare rol in declansarea atacului. Daca sunteti incoltziti vreodata vorbiti cu ei. tonul calm al glasului chiar functioneaza. Daca reusesti sa-i faci sa nu vada intine un intrus, un pericol poti scapa nemuscat. Oricum, indiferent ce-ar fi, fuga si datul din picior functioneaza doar daca e vorba de 2-3 caini,altfel......succes ;) Eu am fost odata inconjurat intr-o noapte de cel putin 15 caini, pe locul pe care acum se afla piata Vitan si care inainte era un maidan intucat. Mai era si in perioada dinaintea marii eutanasieri cand erau intr-adevar multi catzei pe strazi. De ce sa nu recunosc faptul ca o cam bagasem pe maneca, insa m-am stapanit si am vb cu ei...Usor usor s-au calamt si nu mai ranjeau amenintzatori. La un momentad unu a venit si a sarit cu picioarele din fatza pe mine guduradu-se. L-am magaiat pe cap putin, a sarit jos si au plecat. Sincer nu mi-as mai dori o astfel de experienta, am avut probabil si noroc, insa atunci m-am convins inca odata ca sunt ninste fiinte inteligente pe care doar soarta cruda de a trai printre nepasatorii de oameni ii face sa muste cateodata. Si ca fapt divers, cand vad catzei pe trcerea de pietoni, opresc de fiecare data (chiar daca au rosu).....fapt cu care nu ma pot lauda si cand e vorba de oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu agreez deloc maidanezii. Este o problema serioasa, iar multi nu observa acest lucru. Ma refer aici la comportamentul locatarilor, in special doamne cu o anumita varsta. Intr-o mica masura inteleg afectiunea fatza de cainii comunitari, insa daca-si doresc un animal de casa sau o fiinta cu care sa vorbeasca, atunci sa adopte unul...sa-l ia in casa, sa-l ingrijeasca, sa aiba responsabilitate pt el. Insa cei mai multi oamenii nu sunt obligati sa suporte maidanezii, mai ales pt ca provoaca o multime de probleme: muscaturi, zgomot, mizerie...E greu si pt cei care au deja un caine, pe care trebuie sa-l scoata la plimbare. In cazurile astea, proprietarul iese cu un singur caine afara si se intoarce cu alti 10 dupa el. :haha:"

La mine in oras, primaria a pus o taxa "pe caine" si a elaborat un plan...pe 7 ani. Cica in 7 ani se asteapta ca majoritatea cainilor sa dispara. Da, cum sa nu?! :clap: Ca si acum, vom avea aceleasi probleme. Si o s-o luam de la capat cu planurile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu agreez deloc maidanezii. Este o problema serioasa, iar multi nu observa acest lucru. Ma refer aici la comportamentul locatarilor, in special doamne cu o anumita varsta. Intr-o mica masura inteleg afectiunea fatza de cainii comunitari, insa daca-si doresc un animal de casa sau o fiinta cu care sa vorbeasca, atunci sa adopte unul...sa-l ia in casa, sa-l ingrijeasca, sa aiba responsabilitate pt el. Insa cei mai multi oamenii nu sunt obligati sa suporte maidanezii, mai ales pt ca provoaca o multime de probleme: muscaturi, zgomot, mizerie...E greu si pt cei care au deja un caine, pe care trebuie sa-l scoata la plimbare. In cazurile astea, proprietarul iese cu un singur caine afara si se intoarce cu alti 10 dupa el. :lol2:"

La mine in oras, primaria a pus o taxa "pe caine" si a elaborat un plan...pe 7 ani. Cica in 7 ani se asteapta ca majoritatea cainilor sa dispara. Da, cum sa nu?! :clap: Ca si acum, vom avea aceleasi probleme. Si o s-o luam de la capat cu planurile...

Tocmai asta e problema.

La fiecare bloc gasesti marii "iubitori" care le da mincare si ii tine in scara.

Daca se intimpla sa iasa un taraboi cu ciinele respectiv sar la cearta.

Cum adica? Ce avem cu bietul animal?Asa sare el dar nu musca.(!?)

N-am vazut pina acum nici unul sa-i tina in apartamentul propriu.

E o responsabiliate si nimeni nu-i fraier sa aiba batai de cap.

E mai simplu sa se complaca in situatia asta ca doar scara blocului e un spatiu comun si nu-si face miros in apartament, este femeie de servici care face curat si doar trebuie sa-i mai dea o mina de mincare.

E adevarat ca sunt si ciini de scara care sunt foarte blinzi si nu deranjeaza cu absolut nimic prin prezenta lor dar acest procent este foarte redus.

Sa nu se creada ca nu sufar ciinii in general.

Am avut ciine lup campion la dresaj 2 ani la rind care a murit de batrinete si stiu ce inseamna o astfel de raspundere.

De asemenea am vecini care au ciini de rasa care si-i tin in apartament si au grija de ei.

Culmea ca de multe ori aud voci in scara, mai ales babele care au o grija pentru toate, care nu agreeaza ideea tinerii unui ciine in casa.

Lasa ca e mai bine sa-si tina maidanezii pe casa scarii.

Pentru mine e clar.Fiecare isi face dupa cum ii convine mai bine si cu cit mai putine batai de cap, daca se poate deloc.

Cind ai o alta opinie fatza de ei pledeaza in mari aparatori si acuzat ca n-ai mila de niste biete fiinte.

Cel putin la mine in zona n-am vazut nici un "iubitor" sa-l duca la veterinar sa-i faca vaccinuri, deparazitare, sa puna problema sterilizarii si cite alte chestii de facut.

Pai asta e problema, nu sunt bani si cei de sus nu fac nimic asta e singura lamentare.

 

Uite ce asa face eu.Poate suna utopic dar asta imi trece prin cap.

Fiecare maidanez din zona l-as da in custodie la cite un proprietar iubitor din bloc.

Cusca in curtea blocului, sterilizat, legat, medalion etc.

Ce-i fara medalion care nu-s din zona si ca atare l-as culege de acolo.

Fac o hirtie prin care el raspunde de ingrijirea lui cu amenzi de rigoare in caz de nerespectare.

Sa vedem citi se ingramadesc la "manevra" asta. :haha:

 

Nu e in firea lucrurilor ca un ciine sa umble bezmetic pe strazi oricite argumente mi s-ar aduce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai asta e problema.

La fiecare bloc gasesti marii "iubitori" care le da mincare si ii tine in scara.

Daca se intimpla sa iasa un taraboi cu ciinele respectiv sar la cearta.

Cum adica? Ce avem cu bietul animal?Asa sare el dar nu musca.(!?)

N-am vazut pina acum nici unul sa-i tina in apartamentul propriu.

E o responsabiliate si nimeni nu-i fraier sa aiba batai de cap.

E mai simplu sa se complaca in situatia asta ca doar scara blocului e un spatiu comun si nu-si face miros in apartament, este femeie de servici care face curat si doar trebuie sa-i mai dea o mina de mincare.

E adevarat ca sunt si ciini de scara care sunt foarte blinzi si nu deranjeaza cu absolut nimic prin prezenta lor dar acest procent este foarte redus.

Sa nu se creada ca nu sufar ciinii in general.

Am avut ciine lup campion la dresaj 2 ani la rind care a murit de batrinete si stiu ce inseamna o astfel de raspundere.

De asemenea am vecini care au ciini de rasa care si-i tin in apartament si au grija de ei.

Culmea ca de multe ori aud voci in scara, mai ales babele care au o grija pentru toate, care nu agreeaza ideea tinerii unui ciine in casa.

Lasa ca e mai bine sa-si tina maidanezii pe casa scarii.

Pentru mine e clar.Fiecare isi face dupa cum ii convine mai bine si cu cit mai putine batai de cap, daca se poate deloc.

Cind ai o alta opinie fatza de ei pledeaza in mari aparatori si acuzat ca n-ai mila de niste biete fiinte.

Cel putin la mine in zona n-am vazut nici un "iubitor" sa-l duca la veterinar sa-i faca vaccinuri, deparazitare, sa puna problema sterilizarii si cite alte chestii de facut.

Pai asta e problema, nu sunt bani si cei de sus nu fac nimic asta e singura lamentare.

 

Uite ce asa face eu.Poate suna utopic dar asta imi trece prin cap.

Fiecare maidanez din zona l-as da in custodie la cite un proprietar iubitor din bloc.

Cusca in curtea blocului, sterilizat, legat, medalion etc.

Ce-i fara medalion care nu-s din zona si ca atare l-as culege de acolo.

Fac o hirtie prin care el raspunde de ingrijirea lui cu amenzi de rigoare in caz de nerespectare.

Sa vedem citi se ingramadesc la "manevra" asta. :P

 

Nu e in firea lucrurilor ca un ciine sa umble bezmetic pe strazi oricite argumente mi s-ar aduce.

 

 

Eu una sunt voluntar la o fundatie, ma duc in fiecare weekend sambata si duminica la adapost, ma ocup de organizarea unor evenimente si actiuni de adoptii, etc. Iubesc mult cainii, inclusiv cei fara stapan, nu fac nici o diferenta intre un caine de rasa sau nu.

Sunt constienta ca un caine nu are ce cauta pe strada, dar sunt constienta si de faptul ca acesti catei fara stapan nu au ajuns asa din cauza ca au avut ei chef, ci din cauza oamenilor si a inconstiintei care ne caracterizeaza: stapani care isi abandoneaza cainii, stapani care nu castreaza animalul si il lasa sa se imperecheze cu orice femela de pe strada, stapani care arunca puii in fata portii vecinului, si multe multe alte exemple...

Nu imi doresc maidanezi pe strada, insa fiindca nu este o problema care a aparut intr-o saptamana, pentru mine este clar ca nu se poate rezolva intr-o saptamana. Nu inteleg, nimeni nu isi pune intrebarea de ce cu tot programul primariei desfasurat din 2001 (se intampla in unele orase din tara si in bucuresti) nu s-a ajuns la nici un rezultat? sunt la fel de multi pui si catei pe strada. Si se vor inmulti in continuare daca nu se va incepe o campanie de sterilizare organizata. Noi (fundatia la care sunt voluntar) castram la cerere caini si pisici gratuit, iar hingherii ii prind tocmai pe aceea.

eu sunt constienta ca nu ii vom putea salva pe toti, prin adoptii, insa toata lumea e impotriva maidanezilor, fara sa stie ce se intampla in realitate cu ei odata ce sunt luati de hingheri...

Cine a fost la chiajna sa adopte un caine? Chiajna fiind baza de ecarisaj a primariei. Stiti ca acolo programul de lucru este luni-joi 10-11, 14.30-15.30? Stiti ca acolo nu se poate intra decat daca declari ca a9i venit sa recuperezi un caine luat de catre hingheri si trebuie sa specifici data si locul capturarii? stiti ca acolo nu pot intra oamenii asa cum se intra in orice adapost al autoritatilor in lumea asta? Si nu este vorba ca nu sunt fonduri, pentur ca dimpotriva, sunt fonduri alocate cainilor fara stapan (mancare, sterilizare, eutanasie, vaccin - cainii tinuti in baza nu mananca, nu sunt eutanasiati ci omoriti in chinuri, nu sunt verificati de medic, poti gasi in tarcuri caini morti de care se impiedica cei vii.

 

Este o problema mare, faptul ca sunt caini pe strada, insa aceasta problema trebuie rezolvata intr-un mod uman, fiindca nu cainii au provocat-o!

 

Asa arata un caine scos de la hingheri in august... S-a cerut eliberearea lui pe 1 august insa nu au fost de acord sa il dea, drept pentru care l-au mai tinut o saptamana, timp in care nu a primit tratament medical adecvat, ingrijiri speciale. A fost eliberat pe 8 august 2005, contra sumei de 1.500.000 lei, a murit pe 10 august. Asta se intampla cu cainii capturati de hingheri, si ii invit pe toti cei care sunt atatd e vehementi impotriva maidanezilor sa faca o scurta vizita la bazele de ecarisaj... chiar sunteti de acord cu asa ceva?

 

 

2943810.jpg

post-10891-1130692673.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In orasul meu natal,e o intreaga mascarada atunci knd vin hihgherii, toti cainii alearga bezmetici p strazi, iar oamenii care au PE LANGA si nu in curte caini ii baga in curte si le spun hingherilor k ei isi tin ''odraslele'' ingrijite si nu ies afara sa nuste oamenii samd.

Eu iubesc foarte mult toate animalele, si nu ma incanta deloc ideea de eutanasiere iar cuvantul hingher l-as scoate din vocabular, cei care trebuie sa inteleaga k un caine este o mare responsabilitate sunt oamenii.

Daca cainii stau pe langa curti e normal sa aiba instinct de paza pt acea curte, si sa muste p oricine trece p strada,dar nu e foarte normal lucrul acesta. de vaccinuri nu mai vb, nu prea se incumeta nimeni sa le faca, si am facut si eu antitetanus, si e ingrozitor...desi nu am masina, trebuia sa transport cainele meu(cioabanesc german) cu autobuzul pana la veterinar, si ma certam de fiecare data cu soferii, taxatoarela, controlorii, pana cineva mi-a zis k atata timp cat cainele are lesa, zgarda, botnita si vaccinele la zi trecute pe carnetul de sanatate, nu are nimeni dreptul sa te dea cu cainele jos din nici un mijloc de transport in comun, si de cate ori ma duc acum cu el le veterinar, nu ma mai cert ca fraiera cu ei ci la cer pur si simplu o hartie pe care sa scrie k nu am voie cu el in autobuz, si cu asta am incheiat discutia...

Acum ma intreb, oare cati consateni de-ai mei sunt dispusi sa faca lucrul acesta pt cainele din fata portii??? cred k rasp e mai mult decat evident..., din pacate... :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×