Sari la conținut
Forum Roportal
samixl

Dilema

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara, ma numesc Petru implinesc indata varsta "frumoasa" de 21 de ani si sunt student la facultate, nu am avut in viata mea o prietena, sunt virgin bineinteles. Am apelat la dumneavoastra pentru niste sfaturi in legatura cu "norocul meu in dragoste", mentionez ca imi place sa ma port ca un gentleman, sunt o fire modesta, poate prea modesta dar nici urat nu sunt, adica sunt fete care se uita totusi la mine dar pe mine nu ma intereseaza asta pt. ca si acum sunt indragostit de o fata... sunt timid si probabil prea sensibil, desi in preajma baietilor ma port normal....am o colega care este in grupa cu mine si nu pot sa mi-o scot din cap, sunt indragostit si acum de ea dar ea nici nu cred ca constientizeaza asta sau poate ca da,..am facut un pas gresit in urma cu ceva timp, 2 luni cam, in care de rusine am vrut sa o scot la un suc...dar am facut asta pe messenger si regret enorm si m-a lasat in ceata si in ziua de azi conversatia,...mi-a spus ca ea ma vede pe mine ca pe un coleg ceea ce eu ma gandesc ca o lampa sau un servetel si nu inteleg pt. ca era un contact vizual asa intre noi, parca imi facea ochi dulci si TOTUSI a 2-a zi nici nu se uita la mine, nici nu ma baga in seama si o vazusem mai bucuroasa ca inainte,....Nu stiu ce sa cred acuma, ma intristez cand sunt in preajma ei, parca simt un gol in stomac, sentiment de frustrare, parca mi-a sfasiat inima si a aruncat-o, si totusi nu pare genul, e o fata silitoare, inocenta, cuminte, exact ce imi doream, simteam ca ne potrivim, avem si aceeasi zodie (capricorn daca conteaza).

In primul rand regret ca am vorbit pe messenger cu ea si nu in fatza, desi tot incercam si faceam plan sa vorbesc cu ea in fatza pentru a-i arata sentimentele dar circumstantele erau impotriva mea, de exemplu pleca grabita de la cursuri si cand aveam sansa sa vorbesc cu ea nu ma simteam eu pregatit parca, probabil din cauza ca era si intr-un cerc de prietene.

Va rog frumos ajutati-ma ca nu stiu ce sa ma mai fac, nu mai suport asa o viata de monotona, nu am simtit niciodata cum e sa iubesti si sa fii iubit, uneori dau vina ca m-am mutat cu parintii la tzara si ca ce fata s-ar uita la un "tzaran" si totusi eu urasc locul acela, nu imi place viata la tzara am trait 20 la oras si orasean raman, am gusturile mele, imi place sa fiu eu insumi, sa nu fiu ca altii (ma imbrac normal ma comport normal, sa nu se inteleaga gresit) si totusi cateodata imi doresc sa fiu ca ceilalti sa prind si eu un gram de dragoste de la o fata....VA ROG FRUMOS cititi si dati-mi niste sfaturi si VA MULTUMESC ANTICIPAT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai e foarte simplu. Te duci direct la ea si vorbesti cu ea. Comunicarea e cea mai importanta intr-o relatie. Mai invit-o inca o data la suc, dar fatza in fatza, nu pe messenger, si spune-i ca vrei sa vorbesti cu ea, sa va cunoasteti mai bine, poti sa-i spui ca o placi.

Nu mai fi asa timid, vorbeste cu ea. Daca nu vorbesti cu ea...nu ajungi nicaieri, n-o sa vorbeasca nimeni in locul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In primul rand trebuie sa constientizezi faptul ca nu e nimic in neregula sa-ti placa o fata. E absolut normal. E normal sa recunosti ca iti place cineva, nu e o rusine sa-ti placa o fata si sa-i spui acest lucru. E de asemenea normal sa cauti ipostazele sociale pe care le consideri oportune pentru a spune ceea ce simti(nu te urci pe o scena si strigi sa te auda toata lumea, nu te duci la ea cand este inconjurata de prieteni, prietene, colegi). Faptul ca ai un contact cu ea(pe messenger) ar trebui sa-ti usureze situatia, incearca sa o inviti undeva, un teatru, un suc, o plimbare unde fiind doar voi doi sa ai mai mult curaj sa-i spui ce vrei de la ea. Trebuie sa te pregatesti psihic pentru un eventual refuz, nu e un capat de tara daca o fata zice nu. Nu trebuie sa o iei: "Asta e fata pe care o vreau, nu exista alta in afara de ea", pentru ca nu vei face decat sa-ti accentuezi nervozitatea si timiditatea aferenta varstei si mai ales experientei pe care o ai. Faptul ca esti virgin la 21 de ani nu e nici o problema, nu-i un lucru cu care sa te lauzi si nici un lucru de care sa te rusinezi, ca exemplu ti-l pot da pe Bobby Fisher care a fost virgin pana la varsta de 29 de ani(si pe Hugh Hefner, tatal publicatiei playboy virgin la varsta de 23 de ani). Trebuie sa ai putina incredere in tine ca poti sa faci lucrurile cum trebuie si sa nu-ti fie teama ca poti gresi, pentru ca toti, la un moment sau altul, gresim.

 

Sa fi iubit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Samixl, nu e vreun handicap sa fii virgin.

Nici sa o inviti prin messenger la un suc nu e vreun pacat.

Nici daca a doua zi nu se mai uita la tine nu inseamna ca nu te place. Cateodata e chiar invers.

Nici daca nu isi doreste nimic cu tine tot nu e sfarsitul lumii.

 

Putin mai multa incredere de sine nu strica. Fetelor le place asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa-ti curaj si mai invit-o odata. dar fa-o intr-o zi cand iesiti de la cursuri de exemplu, nu pe mes. si fii tu insati, invinge-ti timiditatea si ai incredere in tine, fetelor chiar le place asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fa-ti curaj si mai invit-o odata. dar fa-o intr-o zi cand iesiti de la cursuri de exemplu, nu pe mes. si fii tu insati, invinge-ti timiditatea si ai incredere in tine, fetelor chiar le place asta!

 

De cate ori se poate invita o fata pana sa renunti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu ce te'ar costa sa risti ? Invita fata la un Cico , spune'i povesti ... fa'i capul mare si apoi asteapta rezultatul .

 

In cel mai rau caz, rezultatul e previzibil, iti va da cu tifla, sau ... nu. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De cate ori se poate invita o fata pana sa renunti?

 

poti sa o inviti si de 100 de ori, depinde foarte mult de modul in care te refuza :tease:.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Samixl! Sunt Doctor Love.

 

Laudabil, in primul rand, este ca nu ai avut parte de nici o ironie din partea membrilor forumului, pana acum.

 

Imi dau seama cat de greu iti este, mai ales daca esti o fire timida. Stiu ca nu este deloc usor pentru tine sa-i vorbesti fata in fata. Pentru tine messengerul a fost, cumva, biletelul care se strecura in pauze, in clasa a 9-a de liceu. Eu as putea sa-ti dau urmatorul sfat: ai putina rabdare, pana se organizeaza o petrecere la care sa fiti amandoi invitati si abordeaz-o acolo, iti va fi mult mai usor! A, si inca ceva: pe langa timiditatea de care spui ca suferi, s-ar parea ca suferi si de complexul de inferioritate (vezi faza cu "tzaranul"). Faptul ca ai stat in mediul rural nu este de natura sa te coboare in ochii unui om adevarat, intelegi? Niciodata sa nu-ti fie rusine de tine!

 

gargbird

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e buna ideea cu petrecerea dar ce face daca nu se intrezareste la orizont vreuna timp indelungat? :tease:

 

ce mi se pare important e sa reusesti sa ai un minim contact verbal cu ea, ca sa te obisnuiesti sa vorbesti cu ea fata in fata fara sa te balbai si sa te fastacesti de mii de ori, prin urmare incearca sa discuti cu ea de cate ori ai ocazia, indiferent de subiect, poti face asta in pauzele de cursuri, poti discuta cu ea chiar despre cursuri, eventual sa-i spui ca vrei sa discuti cu ea dupa cursuri si o rogi sa nu plece acasa, sa o poti invita undeva, astfel ea va fi putin pregatita si poate nu te va refuza direct. Daca nu e bine asa, cand iesiti de cursuri, intreba-o daca vrea sa va plimbati putin

mi s-ar parea aiurea sa mergi dintr-o data la ea in pauza sau dupa cursuri sa-i spui ,,te plac''

de accea consider ca trebuie mai intai sa reusesti sa te simti confortabil in preajma ei si abia apoi sa discuti cu ea ce te intereseaza defapt.

faptul ca ea are o privire care te farmeca, nu inseamna ,,ochi dulci'' si vezi tu.... contactul vizual e foarte important dar daca tu sa zicem esti foarte insistent, se poate sa o deranjeze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×