Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

Preferatele mele sunt clatitele dulci facute pe plita si umplute cu nutella si banane. :o: :(

Editat de heidy_2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac cele clasice: facute din oua+ faina+ apa minerala si umplute cu gem (preferabil de capsuni sau piersici) :think:

Hmm, sau mai erau unele umplute cu carne de vita + niste verdetzuri :o:. Good s**t.

 

Damnit mi-ati facut pofta :(

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie imi plac cele clasice: facute din oua+ faina+ apa minerala si umplute cu gem (preferabil de capsuni sau piersici) :focus:

 

Perfect d'acord doar ca mai trebuia + lapte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CLATITE PUFOASE ( Fluffy Pancakes )

 

Ingrediente: 2 cesti faina, 2 linguri zahar (mai mult daca preferati mai dulce), un varf de cutit de sare, 1 lingurita praf de copt, 1/2 lingurita bicarbonat de sodiu, 1 ceasca iaurt, 1 ceasca lapte, 2 oua mari, 1/4 cesca unt.

 

Mod de preparare: Intr-un vas se amesteca faina, zaharul, sarea, praful de copt si bicarbonatul de sodiu. Se separa galbenusul de albus si se bat albusurile pana formeaza o spuma consistenta. Se topeste untul. Intr-un vas separat se amesteca ingredientele lichide: iaurtul, laptele, galbenusurile si untul topit. Se combina ingredientele lichide cu cele uscate si se adauga albusurile. Se incinge putin ulei in tigaie si se prajesc clatitele pe fiecare parte. Atentie sa nu se arda caci se fac foarte repede :-

 

Pofta Buna! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor! Eu sunt nou intrata, am dat retete la,,Eu ce puii mei mananc azi'' si ma gandeam sa va dau aici reteta clatitelor APERITIV: apa minerala+unt+faina+sare+piper, fiecare clatita se unge cu un strat de branza topita sau pate si se pun cubulete de salam, cabanos,sunca,....taiate ca pt pizza. Se ruleaza si se da la cuptor 5 min. Se pot face si sub forma de tort: o clatita,un strat branza topita,o clatita,un strat pate si iar o clatita deasupra. Se taie ca pe tort. Merge si ca aperitiv cald la o petrecere. POFTA BUNA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati, retete de-ale mele sunt la,,Idei-ce puii mei mai fac de mancare'' .....emotii...le-am cam incurcat..... da voi intelegeti......nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×