Jump to content
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Recommended Posts

Clatite, ca-mi plac si-s usor de mancat si preparat ... cu gem de macese din Croatia si nuci macinate cu coaja de lamaie razuita, fara zahar. 

• Like 1

Clatite sint pentru micul dejun la ora pranzului, e traditie pe aici si se vinde si in localuri oricand vrea clientul.

Gem de caise, zahar granulat, nuci si cine ce mai vrea langa ... frisca,  oua ochiuri sau omleta cu ciuperci ... si fructe: smochine negre, afine, kiwi. 

Edited by The Unknown
  • Like 1

Acum trec sa-mi fac clatite pana mai este curent, ca vremea este iar de furtuna ... in fiecare zi e spectacol si mi-e foame deja de ceva mancare calda, si special m-am trezit devreme!!!

Cred ca le voi manca fara aditii pe primii doi, iar cu restul o sa vad ce mai fac.   Mi-am adus aminte de o umplutura de sos de ciuperci dar as avea nevoie sa cumpar ciuperci care se adauga peste compozitia de clatita si incet de la un capat se inveleste sosul pana devine o rulada bine prajita.  Se poate folosi si asparagus in alta clatita peste compozitie in  tigaie si se mananca din amandoua!!!

Asta e prea complicat acum cand imi e foame.   Poate maine, azi voi folosi doar zmeura :eat:

Edited by The Unknown

Citesc in ziarul maghiar despre un Festival de Clatite de anul trecut de langa Balaton si ma cam trimite spre bucatarie pozele ...  umplutura va fi cu urda, marar verde, stafide, coaja de citrice, galbenus de oua ultra proaspat din piata, smantana dulce, vanilie lichida si miere bine amestecat, daca e tot lichi,d adaug si nuci macinate fin, se lasa la rece o vreme.   

Nu ma pot plictisi de clatite niciodata, azi le-am uns cu gem facut de mine din toate fructele din frigider si de pe masa sa nu se strice, ca nu prea avem pofta de mancare daca doar stam in casa, nici pentru fructe.   Zmeura nu prea sta si nici afinele decat in congelator, mango se usuca, strugurii la fel, aproape ca am terminat tot ce am facut, dar imi plac si rece.   

• Like 2

bine ca citesc despre clatite la aproape 2 noaptea...

sa-mi ...pun pofta-n cui, ca n-am de unde.