Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Clatite!

Postări Recomandate

Ce fel se face "compozitia" si mai ales ce modalitati, idei de a le "prezenta"... ce mai stiti si voi!

Sunt un mare fan al acestora si chiar vreau sa aflu si alte pareri!

Editat de TiGeR_asH

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reteta mea fara lapte care o aplicam cind eram student:

- faina

- oua

- un pic de sare

- apa minerala sau si mai bine bere

 

Berea este un liant f bun, clatitele nu se prind de tigaie si se rumenesc beton.

 

Totul e sa ai grija la reglat viscozitatea (grosimea) aluatului: nu prea gros si in mod "standard" :thumbsup: subtire cit sa-ti iasa ca foita de tigara fara sa se rupa la aruncat.

Acum depinde de preferinte.

Altii le fac putintel mai groase.

 

Dupa citeva probe reglezi aluatul cum vrei.

Enjoy it!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o compozitie super de clatite este crema de ciocolata... ma rog, hai sa zicem Nutella...

dar f simplu se face shi Crem Ole (numai in 3 minute), shi in zilele de vara calduroase, clatitele vor fi "racoroase" shi rocmai bune de papat... :tease:

frati`miu le mananca cu dulceata de cireshe amare...

ma rog, dupa gustul fiecaruia...

pacat k nu`ti pot da nici un sfat referitor la gatirea acestora...Nu shtiu sa fac clatite... :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici nimeni nu te ajuta sa faci niste clatite...

Toti s-au nascut invatati .. numa` eu nu stiu sa fac... :hi:" :hi:

Editat de TiGeR_asH

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2-3 la pachet... mail me !

 

Daca astepti putin la coada iti trimit eu :lol2:

Fac niste clatite super (mi-au murit laudatorii :P ) ...Am 3 prieteni care mereu imi spun ca vor sa pape...

Eu le fac asa:

pun o cana mare de apa, apoi faina si amestec. Repet operatiunea pana obtin cantitatea dorita. tb sa fie vascoasa. Apoi pun zaharul dupa gust (amestec si bag lingurita pt degustare :haha: ). Mai pun 3 oua (indiferent de cantitate) si 2 pliculete de zahar vanilat. daca ai si altfel de arome precum romul, scortisoara, coaja de lamaie sau portocala (rase) e cu atat mai bine.

 

A observat ca depinde mult si de tigaie. Eu am tigaie din teflon si ies ft bune si aratoase :lol2:

Finalul il stii...le umplii cu ce iti place tie mai mult. Mie nu imi plac cu ciocolata, de exemplu. Numai cu gem :-

 

Nah ca e poate si mura in gura :good:

 

Pofta mare! Cred ca imi fac maine ca imi ploua in gura :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu ma pun si pe mine sa fac clatite la fel cum fac si pretenii Arianei!!!Le fac pufoase!!!Dar nu este greu sa faci clatite!!Am vazut acu cateva zile o reteta de clatite super aratau!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi plac clatitele.compzitia e clasica,umplutura conteaza.le dor pe cele cuu branza dulce si stafide.amesteci cas cu iaurt sau smantana,apoi adaugi stagide sau cereale sau nuci...sunt f gustoase.si cu feta cu marar sunt km tari;).mai sunt bune si cu cartofi sui mujdei.adica fai un piure(zdrobesti cartifii)apoi adaugu mujdei(poti sa iei si pasta de usturoi din comert).incearca din toatte.miere cu nuci sau stafide..fistic..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×