Sari la conținut
Forum Roportal
forgotten child

Parintii mi-au distrus viata

Postări Recomandate

Pesimismul si negativismul nu te ajuta,din contra ...te trag mai jos.Fi o luptatoare,daca intradevar esti in situatia pe care o descri.

Corect !

Ce nu te omoara te face mai puternic. Solutii exista intotdeunma, trebuie doar sa iti doresti sa iesi din situatia respectiva.

Altfel iti vei plange de mila mereu, asteptand sa se intample vre-o minune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ar fi ca un copil de 17 ani sa nu munceasca pentru a trai.Normal ar fi sa avem relatii ideale cu parintii,ca parintii sa inteleaga,sa ajute sa dea educatie si suport copiilor...Ma uit in jur si nu mai vad nimic normal.

Nu e totul numai ambitie,Laur...

Eu nu ma mir deloc,dar chiar deloc,ca ea a cautat pe unul cu masina bengoasa,tip ce a profitat mai apoi de ea.Asta e sociatatea,lumea in care traim,toate pustoaicele vor sa se afirme,alearga numai dupa bani si masini.

Din cate am citit pana acum,este o criza de personalitate,atat.Parintii nu o inteleg,ea nu ii intelege...Criza tipica de adolescenta,numai atat.

Intre normalitate si realitate este o mare diferenta. Mai rau este ca traim in acea realitate.

Parerea mea este ca trebuie sa tratezi problemele cu pragmatism si sa vezi ce ai si ce nu .

Nimic nu este degeaba pe lumea asta .Si cel mai rau este sa te inveti a te vaita si sa nu iei nicio masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ar fi ca un copil de 17 ani sa nu munceasca pentru a trai.Normal ar fi sa avem relatii ideale cu parintii,ca parintii sa inteleaga,sa ajute sa dea educatie si suport copiilor...Ma uit in jur si nu mai vad nimic normal.

Nu e totul numai ambitie,Laur...

Eu nu ma mir deloc,dar chiar deloc,ca ea a cautat pe unul cu masina bengoasa,tip ce a profitat mai apoi de ea.Asta e sociatatea,lumea in care traim,toate pustoaicele vor sa se afirme,alearga numai dupa bani si masini.

Din cate am citit pana acum,este o criza de personalitate,atat.Parintii nu o inteleg,ea nu ii intelege...Criza tipica de adolescenta,numai atat.

 

LE:Parintii nu ti-au distrus viata,au si ei dreptul sa decida ca nu mai pot trai impreuna.Ceea ce au si facut.2 oameni nu pot sta impreuna numai pentru copii.

eu nu am nimic cu faptul ca ei s-au despartit,doar ca pe data ce mi-au dat viata ar trebui sa ma sprijine... nu de-a lungul vietii cum fac ceilalti parinti,ci macar pana m-as fi "pus pe picioare".. tata somer... iar mama baga in casa peste 2000 RON in afara salariului... iar eu totusi nu am nici strictul necesar. si sa stii ca nu am cautat pe cineva cu masina bengoasa .. ca sa ma afirm.. am cautat o persoana care parea sa ma inteleaga ... sa imi inteleaga tristetea,dar s-a dovedit a fi cel care mai mult rau mi-a facut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu am nimic cu faptul ca ei s-au despartit,doar ca pe data ce mi-au dat viata ar trebui sa ma sprijine... nu de-a lungul vietii cum fac ceilalti parinti,ci macar pana m-as fi "pus pe picioare".. tata somer... iar mama baga in casa peste 2000 RON in afara salariului... iar eu totusi nu am nici strictul necesar. si sa stii ca nu am cautat pe cineva cu masina bengoasa .. ca sa ma afirm.. am cautat o persoana care parea sa ma inteleaga ... sa imi inteleaga tristetea,dar s-a dovedit a fi cel care mai mult rau mi-a facut

si "loreda" nu stiu daca dumneata stii cum e sa stai la 17 ani in o singura camera cu un barbat de peste 50 de ani,fara caldura... cateodata si fara o paine pe masa... ziceti cu totii ca ma vait.. dar oare asa trebuie sa traiasca un copil... dumneata ti-ai lasa copilul sa traiasca in asemenea conditii?

 

Pe cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
well... imi cer scuze ca am incercat sa gasesc niste persoane care m-ar fi putut intelege si care mi-ar fi putut da niste sfaturi... dar vad ca toata lumea vorbeste "din afara" si critica fara sa fi vazut pe propria-i piele cum e sa ti se intample anumite lucruri... ma descurc tot eu cu "masinile bengoase" si cum ati mai zis.. multumesc pentru aluzii.. si ma declar batuta.. a fost deajuns sa vad ca lumea nu stie decat sa critice.Multumesc!!

Hai, nu te supăra, că ai primit şi sfaturi :yes: :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
well... imi cer scuze ca am incercat sa gasesc niste persoane care m-ar fi putut intelege si care mi-ar fi putut da niste sfaturi... dar vad ca toata lumea vorbeste "din afara" si critica fara sa fi vazut pe propria-i piele cum e sa ti se intample anumite lucruri... ma descurc tot eu cu "masinile bengoase" si cum ati mai zis.. multumesc pentru aluzii.. si ma declar batuta.. a fost deajuns sa vad ca lumea nu stie decat sa critice.Multumesc!!

Nu este cazul să te superi aşa.Plus că nu ai de unde să ştii c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si "loreda" nu stiu daca dumneata stii cum e sa stai la 17 ani in o singura camera cu un barbat de peste 50 de ani,fara caldura... cateodata si fara o paine pe masa... ziceti cu totii ca ma vait.. dar oare asa trebuie sa traiasca un copil... dumneata ti-ai lasa copilul sa traiasca in asemenea conditii?

 

well... imi cer scuze ca am incercat sa gasesc niste persoane care m-ar fi putut intelege si care mi-ar fi putut da niste sfaturi... dar vad ca toata lumea vorbeste "din afara" si critica fara sa fi vazut pe propria-i piele cum e sa ti se intample anumite lucruri... ma descurc tot eu cu "masinile bengoase" si cum ati mai zis.. multumesc pentru aluzii.. si ma declar batuta.. a fost deajuns sa vad ca lumea nu stie decat sa critice.Multumesc!!

Sincer eu nu stiu cam ce astepti tu sa spunem. Sa o blamam pe mama ta ca te-a parasit, sa iti plangem de mila ca nu ai paine, desi ocazional se intampla asta ?

Crede-ma ca sunt multi care poate au fost si mai rau decat tine, si citesc si ei acum. Dar rezovarea nu sta in a te vaita.

Toti care ti-au scris te inteleg intr-o anumita masura, in aceia in care au trait-o si ei pe pielea lor, si se regasesc in postarea ta.

Numai ca solutia nu este sa te vaiti, ci sa mergi inainte, sa stii ce vrei si sa iesi din impasul asta mai repede.

Solutia ta este una simpla si sigura,. sa te angajezi cumva, in finctie si de orarul tau de la scoala si asta este .

Si sa traiesti cu speranta ca si tatal tau isi va gasi ceva de lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×