Sari la conținut
Forum Roportal
forgotten child

Parintii mi-au distrus viata

Postări Recomandate

Nu e valabil insa mama ei nu a parasit-o .Si cred ca mama ei are dreptul sa-si refaca viata .Poate ar fi mai bine ca mama ei sa-si fac avort pentru ca o sa-i scada pensia ficei sale daca nu... asa e corect?

si ce sfat ii oferi sa iasa din situatia asta?????

ii tii lectii de moralitate?

 

ea a postat si cu alte ocazii ce probleme are cu parintii ei

asa ca nu presupune daca nu-i cunosti situatia

a deschis topicul pentru idei si o vorba buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu conteaza frazele,conteaza ce se intampla.Mama ei este casatorita...Porbail cel mai bine ar fi sa stea la o discutie cu mama ei ca doi oameni maturi.O sa intelega mai multe.

Frazele sunt una din consecinţele a ceea ce se

Editat de Alexeevna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am 17 ani si sunt din Tg-Jiu.. problemele mele au inceput cand parintii au divortat .. adica in aprilie 2008.. dupa proces m-am ales cu 250 RON pensie alimentara.. tata fiind somer... a fost foarte greu.. mama s-a recasatorit.Astazi am aflat ca mama e insarcinata cu gemeni. asta inseamna ca pensia mea alimentara e cu mult mai mica. nu stiu ce sa mai fac.o sa ajung sa mor de foame sau sa cersesc pe strada ca sa ma pot duce la liceu. sau voi ajunge la vreo casa de copii??

In primul rand, am o intrebare: pana la ce varsta se plateste pensia alimentara? Nu se plateste pana la majorat? Adica tu mai ai mai putin de un an pana cand se va opri pensia, de ce iti faci probleme ca mama ta e insarcinata, cand va naste tu vei avea doar putin pana la 18 ani.

In al doilea rand, mama ta si sotul ei lucreaza undeva? Din ce traiesc? Adica, ce vreau sa aflu,intretinerea ta se datoreaza exclusiv acelei pensii alimentare de consideri ca e sfarsitul lumii daca asta se micsoreaza? (de parca ar fi posibil asa ceva cu 250 ron :tease: )

In al treilea rand, de ce iti pui problema ca vei ajunge la o casa de copii? Te-a amenintat cineva ca te da afara din casa, ti-a dat de inteles ca ar trebui sa pleci?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand, am o intrebare: pana la ce varsta se plateste pensia alimentara? Nu se plateste pana la majorat? Adica tu mai ai mai putin de un an pana cand se va opri pensia, de ce iti faci probleme ca mama ta e insarcinata, cand va naste tu vei avea doar putin pana la 18 ani.

Nu p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ea isi punea problema ca n-o sa aiba bani de liceu, si ala pe la 18 ani pe acolo se termina. Pentru facultate, daca va hotari sa faca una, ca nu ne-a spus, oricum nu are cum sa se bazeze doar pe pensia alimentara si daca vrea bani va trebui sa isi ia un job.

Si oricum nu m-am lamurit de ce spune ca o sa moara de foame sau o sa ajunga la casa de copii. Si bine, n-o fi zis "sfarsitul lumii", dar a zis ca i-au distrus viata, ceea ce nu e departe ca idee.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ea isi punea problema ca n-o sa aiba bani de liceu, si ala pe la 18 ani pe acolo se termina. Pentru facultate, daca va hotari sa faca una, ca nu ne-a spus, oricum nu are cum sa se bazeze doar pe pensia alimentara si daca vrea bani va trebui sa isi ia un job.

Si oricum nu m-am lamurit de ce spune ca o sa moara de foame sau o sa ajunga la casa de copii. Si bine, n-o fi zis "sfarsitul lumii", dar a zis ca i-au distrus viata, ceea ce nu e departe ca idee.

la faptul ca "o sa mor de foame" ma refeream la faptul ca am un tata care e somer si nu isi gaseste loc de munca si la faptul ca,pe data ce mama va da viata acelor gemeni pensia mea va ajunge in jur de 100 RON.iar studiile vreau sa le continuu.. sunt la unul dintre cele mai bune licee din oras si am medie bunicica.. da' cu facultate in orasul meu.. nu cred ca voi ajunge departe...

Editat de forgotten child

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ea isi punea problema ca n-o sa aiba bani de liceu, si ala pe la 18 ani pe acolo se termina. Pentru facultate, daca va hotari sa faca una, ca nu ne-a spus, oricum nu are cum sa se bazeze doar pe pensia alimentara si daca vrea bani va trebui sa isi ia un job.

Si oricum nu m-am lamurit de ce spune ca o sa moara de foame sau o sa ajunga la casa de copii. Si bine, n-o fi zis "sfarsitul lumii", dar a zis ca i-au distrus viata, ceea ce nu e departe ca idee.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×