Sari la conținut
Forum Roportal
forgotten child

Parintii mi-au distrus viata

Postări Recomandate

am 17 ani si sunt din Tg-Jiu.. problemele mele au inceput cand parintii au divortat .. adica in aprilie 2008.. dupa proces m-am ales cu 250 RON pensie alimentara.. tata fiind somer... a fost foarte greu.. mama s-a recasatorit.Astazi am aflat ca mama e insarcinata cu gemeni. asta inseamna ca pensia mea alimentara e cu mult mai mica. nu stiu ce sa mai fac.o sa ajung sa mor de foame sau sa cersesc pe strada ca sa ma pot duce la liceu. sau voi ajunge la vreo casa de copii??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am 17 ani si sunt din Tg-Jiu.. problemele mele au inceput cand parintii au divortat .. adica in aprilie 2008.. dupa proces m-am ales cu 250 RON pensie alimentara.. tata fiind somer... a fost foarte greu.. mama s-a recasatorit.Astazi am aflat ca mama e insarcinata cu gemeni. asta inseamna ca pensia mea alimentara e cu mult mai mica. nu stiu ce sa mai fac.o sa ajung sa mor de foame sau sa cersesc pe strada ca sa ma pot duce la liceu. sau voi ajunge la vreo casa de copii??

Relaxeaza-te si constientizeaza ca o sa faci fata la orice se va intampla.

E o situatie destul de sensibila dar ai alternative tot timpul...

 

Nu o sa fie nevoie sa cersesti pentru a termina liceul. Poti eventual sa muncesti. Gandeste-te la ceva din domeniul menjer, sa ajuti vreo batrana, sau o mamica tanara ce nu mai face fata. Nu ai sa castigi cine stie ce, dar ai sa-ti poti castiga o bucata de paine... Poate va trebui sa treci peste cateva refuzuri. Poate va trebui sa auzi de cateva ori NU am nevoie, dar daca vei cauta, vei gasi pana la urma pe cineva care sa-ti permita sa te ajuti singura.

 

Ai incredere ca va fi bine. Viata ta nu e deloc distrusa!

 

Daca cineva ii cere lui Dumnezeu curaj sau putere, Dumnezeu nu-i da curaj sau putere ci oportunitati in care sa descopere ca are curaj, ca are putere! Si tu poti sa descoperi asta despre tine! Trebuie doar sa vrei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti sa mergi la Directia pentru protectia copilului, acolo o sa gasesti persoane specializate care te pot sfatui ce sa faci si pot sa-ti dea niste alternative.

Ai trecut prin multe si e greu si acum dar nu te da batuta! Ai incredere in tine, fii curajoasa!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, ce fel de parinti ai?

Sunt asa iresponsabili? Dar nepasatori?

Pensia alimentara nu e ca sa te intretii tu singur.

In al doilea rand, daca mama ta este insarcinata cu noul sot, cum iti afecteaza tie pensia alimentara?

De stat - unde stai?

 

Bun, altfel, chiar daca lucrurile sunt impotriva ta, asta nu trebuie decat sa te MOTIVEZE. Incearca, gaseste ceva de lucru potrivit pentru situatia ta. Apeleaza imediat la Protectia Copilului, cum a spus si FulgDeNea.

Cumva vei reusi, vei vedea.

Si cand vei reusi, chiar daca situatia ta va fi modesta, vei avea un sentiment pe care multi, foarte multi nu il au, si anume ca ai reusit SINGUR.

 

Sunt convins ca pe forum sunt baieti si fete care au fost in situatia ta, asa ca o sa vezi ca iti vor confirma.

 

CURAJ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×