Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Condimentele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

Sarea in bucate!

"Specialiștii ne recomandă să ne gândim de două ori. Într-adevăr, mâncarea fără sare pare că nu are gust. Adevărul este însă că depinde modul în care o preparăm, dar și ce alte ingrediente alegem să folosim.   Un strop de sare poate fi adăugat pentru gust, însă nu mai mult de atât. Cei de la Insider ne recomandă să optăm mai degrabă pentru anumite condimente, precum oregano, piper si nu numai."

:no:  Eu NU ascult asemenea sfaturi, stiu ce am de facut cand gatesc, si nu schimb NIMIC la idei noi precum cartofi sa manac cu coaja cu tot si din astea.  Influenta asta pe mine nu ma cuprinde, ma exprim clar ori unde as fi, in restaurante mai ales care n-au nici sare sau usturoi si vand carne fripta. 

Este marfa sintetica de aceea n-au nevoie de nimic ca este amestecat in Pasta de Soia din care se modeleaza friptura de vita si de porc sau altceva din oceane. 

De o vreme nici acolo nu mergem ca eu nu mananc din acele produse, eu folosesc si ierburi aromate dar nici una nu tine in loc de sare!!! 

Nici despre grasimi NU accept sfaturi si idei noi.   Daca de atatea decade au fost bune ce am gatit, inca o vreme vor face fazta, m-am aprovizionat din toate alea sa nu raman in pana de nimic din cele ce folosesc des sau mai putin la gatit.  Mancarea gatita de mine rezista atat in frigider cat si in congelator, de ce l-as strica???

https://www.fanatik.ro/cea-mai-mare-greseala-pe-care-o-faci-cand-gatesti-ce-sa-nu-pui-niciodata-in-preparatele-tale-desi-e-destul-de-tentant-20558563  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Condimentul care detoxifica organismul Reduce pofta de mancare si alunga durerile de cap  Piper Negru

De câte ori simți nevoia, înghite o boabă de piper sau ia o linguriță de piper măcinat și vei observa cum organismul începe să se

detoxifice, iar tu vei avea o energie mare, fără a mai simți epuizare.

Piperul roșu, util pentru organism :chef:

Totuși, nu orice piper contribuie la detoxifierea organismului, reducerea poftei de mâncare sau eliminarea durerilor de cap.

Specialiștii în domeniul sănătății îl recomandă pe cel roșu. De obicei, piperul roșu este adăugat în mâncărurile mai sofisticate.

fanatik.ro                        *Mda, acum sa mai cautam un articol desperat, poate la comanda, costa cam 10 dolari punguta de mai jos.*

cPink Peppercorns image 1

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Condimentul care poate creste forta si face minuni pentru organism Este considerat ca fiind fantastic de catre nutritionisti insa multi romani il evita

Vede cineva Cuisoare pe poza asta??? ... nici eu, dar poza este frumoasa.   Acele cuisoare sint foarte tari in esenta eu pun in oala mea de ceai de 3 litri 

doar 3 din cele mai mici cuisoare cand fierbe apa.   Nu cred ca m-as aventuria mai mult in acel condiment, are putine folosinte in bucataria mea.

La murat varza pun vreo 8 bucati la o galeata de 20 de litri pe langa multe altele.   In supe de FRUCTE si compoturi intra cateva bucati din ei.   

OMU" isi face ceai si din asta in amestec cu alte ierburi, dar mereu devine foarte tare si nu le poate bea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fűszernövényeket ábrázol a kép.

Ador pozele cu condimente exotice ... dar foarte populare in zilele noastre.   Turmeric, praful galben este cel mai la moda in Amerika!!!   Se cumpara in Capsule sa nu simta gustul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ömlik az import fűszerpaprika az EU-ba: ki nem találnád, honnan érkezik a java

Asta-i o stire trista despre Paprika/Boia Maghiara.   Aproape 50% din marfa pe piata locala are origini straine.  Sosesc din China, India,

America de Sud, Spania, Egypt, Vietnam si alte destinatii exotice, se amesteca in Ungaria cu marfa locala si se vinde mai departe in

Statele Unite si peste tot ca si Paprika Maghiar si toata lumea castiga bine. Aici totul se poate vinde repede si profitabil, odata reclamat.  

In preajma sarbatorilor se cumpara orice sa aibe gust bun mancarea reclamata la TV.   Europa unita joaca aceste carti in asa fel ca

sa dispara marfa maghiara, sa fie doar EU, nici asta nu-mi place dar ma voi invarti si eu in jurul acestei bunatati care da gust si aroma

mancarurilor.   Le scoate din anonimat, Paprikasul de Pui devine o mancare divina din Rai sau gradina Eden.

Site-ul este in maghiara, nu-i pentru oricine dar se poate admira pozele.  Mai citesc ca din Ungaria se trimite foarte multa carne de porc

si de pasare in Romania ca si rosi si altele care provin din Maroc, legumele, nu carnea de porc.

https://www.agrarszektor.hu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Când se pune sare pe cartofii prăjiți, de fapt???   Secretul pentru a-i obține delicioși și crocanți :eek:

*Avem noroc cu jurnalistii care se gandesc si la noi "gospodine" de meserie cand si unde sa folosim Sare, Oțet, Piper, Boia, Pătrunjel, Borș, Leuștean, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×