Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Condimentele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Scala pe Magheru? :cry: unde, eu trec zilnic pe acolo si nu am vazut-o. Colentina e mare si Mosilor e lunga... fii si tu mai precis, sau vrei sa tii bunatatile pentru tine .... :D

 

 

exact in capul strazii cu ambasada americana. pe mosilor langa emirates . in colentina sunt 2 frati aproape de carefour parca da nu am mai fost de mult acolo. si mai e una la mine in ferentexas deschisa recent . saptamana trecuta aveau napi murati. am vb cu ei si saptamana viitoare primesc iar marfa noua, linte rosie ,makdus ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu fie sare si zahar in acelasi timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu fie sare si zahar in acelasi timp.

 

haaa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde gasesc la noi tarhon murat? am mancat o data de mult la Bran, l-a pus gazda in ciorba si era excelent, dar nu am vazut prin magazine, decat uscat la pliculet.

 

 

In Secuime este tare la moda acest condiment si sint convinsa ca se gaseste in pietele din Ardeal din aceste zone.

Am cumparat si eu in Statele Unite de la arabi insa nu mi-a placut DELOC, avea un gust aparte de la un conservant care nu pot sa accept. Cand mergi in excursii ai sanse sa te aprovizionezi cu specialitati locale! Daca te duci la Sighisoara, nu uita sa treci si prin piata .... au si ciuperci uscate si multe bunatati, gem de fragi, cas proaspat la pret local, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O reteta buna cu tarhon sunt perisoarele cu tarhon si marar, merg foarte bine primavara si toamna, iar garnitura, cerul e limita.

 

Perisoare cu garnitura???? te referi la chiftele vreau sa cred doar modul de exprimare este putin diferit. Cunosc pe cineva care la chiftele spune drob!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sare , sare si iar sare....fara ea nu stiu ce-as face :haha:

 

evitaţi excesul de SARE, zahăr şi grăsimi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perisoare cu garnitura???? te referi la chiftele vreau sa cred doar modul de exprimare este putin diferit. Cunosc pe cineva care la chiftele spune drob!!!!

 

chiftelele nu contin orez, stimata doamna.

in alta ordine de idei, chiftelele se prajesc, perisoarele sunt fierte in sos sau la abur.

 

Imi spune si mie cineva care sunt cele 5 arome chinezesti? :haha:

 

Chinese five spice is a seasoning in Chinese cuisine. It incorporates the five principle flavors in Chinese cooking: sweet, sour, bitter, savory, and salty. The ratio of ingredients varies from region to region and maker to maker.

 

http://www.foodista.com/recipe/GNNB6RZ6/chinese-five-spice

Editat de enoch

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat eu salvie ... dar nu prea stiu la ce sa o folosesc

sau ghimbirul ... :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×