Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Condimentele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine, sare, piper, usturoi si ceapa si ardeii iuti cruzi sau in otet, nici nu mai trebuie sa le mentionez. Tocmai am facut-o. Cred ca mi-e foame. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rozmarin-ul poate fi romanesc fiind pomenit mereu in cantece populare care nu sint creatii moderne ca salata de boeuff.

Maghiranul are la fel un nume tipic romanesc, cu regrete dar usturoiul e italian in Roma Antica se folosea deja si in Maramures si azi taranii de pe munti il numesc "ai"

Cimbru si Cimbrisor creste si in locuri necultivate de om si le consider locale desi folosesc si alte natii ca si acel usturoi ca o frunza care creste in ROmania.

Tarhonul este destul de specific zonei muntoase si rar folosit de romani, insa ardeiul iute sau PRAZ-ul se califica.

 

Bune astea. :spiteful:

Merg si cele exotice, coriandrul, scortisoara, cuisoarele, nucsoara, sofranul, combinate de curry, chilli, oregano si piper alb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care condimente sunt specific romanesti, sau balcanice ? Sarea grunjoasa ? :flowers:

 

Vegeta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Folosesc condimentele''banale''( pe langa sare si piper...cimbru,chimion,iar dintre verdeturi:patrunjelul,mararul,menta).

 

Uite, chimionul (chimen) e chiar bun! :flowers:

Menta la ce o folosesti, in afara de deserturi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cel care nu lipseste niciodata e piperul, si apoi foarte des cimbru, coriandru, busuioc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×