Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Condimentele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce folosesc,in divesre forme (pudra,seminte,uscaturi sau verdeata proaspata):

Apropo,stie careva cum se numesc condimentele astea in romaneste? Cateva le stiu dar dupa cum se vede la majoritatea nu le stiu denumirea romanesca.Mersi.

 

Cumin

Turmeric

All spice

Nutmeg

Cardamom

Coriander

Cilantro

Fennel

Foi de dafin

Thyme

Ginger

Basil

Paprica

Sofron

Rosemarin

Patrunjel

Marar

Oregano

Tarhon

Tamarind

Masala spices

Piper alb & negru

Sare de mare

Seminte de chilly

Sage

Chives

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce folosesc,in divesre forme (pudra,seminte,uscaturi sau verdeata proaspata):

Apropo,stie careva cum se numesc condimentele astea in romaneste? Cateva le stiu dar dupa cum se vede la majoritatea nu le stiu denumirea romanesca.Mersi.

 

Cumin, Turmeric, All spice, Nutmeg, Cardamom, Coriander, Cilantro, Fennel, Foi de dafin, Thyme, Ginger, Basil, Paprica,

Sofron, Rosemarin, Patrunjel, Marar, Oregano, Tarhon, Tamarind, Masala spices, Piper alb & negru, Sare de mare,

Seminte de chilly, Sage, Chives

 

Fennel = Anason

Masala spices = aici intra foarte multe din lista ta lunga: Cumin, Coriander, All spice=Enibahar, Cardamom, Fennel seeds sau seminte de Anason, Foi de dafin, boabe de piper de toate culorile, ardei iuti uscati in cate nuante vrei, plus niste cuisoare, scortisoara si inca anumite seminte din magazinul arabesc unde se vind condimentele varsat.

Majoritatea n-au echivalent romanesc ca sint foarte straine de bucataria romaneasca. Nu vad leusteanul pe lista!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate cu leusteanul.eu nu concep o ciorba ,de afumatura, perisoare, in fine, dintre cele ce se acresc, fara leustean.vara ,proaspat cules din gradina, iarna uscat si faramitat intre degete...in multe tari vestice nici nu s-a auzit despre el .nici nu stiu ce pierd, vorba lui diaconescu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in Germania oare este leustean imi e dor de el in ciorbita ???????????????????????????????????????????????????

cat despre condimente prefer in salate sumak ptr gustul acrisor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc foarte des boia iute. De la tocate la omleta si umplutura de placinta, de la friptane la tocanite si chiar la unele supe/ ciorbe :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ciorbita intodeauna folosesc leustean, marar sau tarhon. La paste busuioc, dafin, sau condimente amestec pentru paste, amestecate gata si of course, usturoi. Si de multe ori pun chilli. Mai folosesc boia, cimbru, oregano pentru carnite, curry la orez, uneori sofran. Mancarea intotdeauna o condimentez, si daca mi se pare ca nu e suficient de picanta, indiferent (bine, nu chiar de tot indiferent :) ) de ce mananc, pun pe langa ardei iuti in otet.

 

ai dreptate cu leusteanul.eu nu concep o ciorba ,de afumatura, perisoare, in fine, dintre cele ce se acresc, fara leustean.vara ,proaspat cules din gradina, iarna uscat si faramitat intre degete...in multe tari vestice nici nu s-a auzit despre el .nici nu stiu ce pierd, vorba lui diaconescu...

Si eu sunt la fel. Pana nu pun leustean in ciorba parca nu miroase a mancare buna de mancat, nu face pofta. Cu toate ca si ardeiul da un miros de te apuca foamea.

Eu cumpar cantitati industriale si bag la congelator, sa am toata iarna. Si folosesc coditele tocate pe la mijlocul procesului de gatit, iar frunzele mai spre sfarsit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sugestie : la tocanita de carne de vita sau miel adaugati putin nutmeg si allspice. Incercati.Iese foarte bun gustul si diferit de cel romanesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ciorbita intodeauna folosesc leustean, marar sau tarhon. La paste busuioc, dafin, sau condimente amestec pentru paste, amestecate gata si of course, usturoi. Si de multe ori pun chilli. Mai folosesc boia, cimbru, oregano pentru carnite, curry la orez, uneori sofran. Mancarea intotdeauna o condimentez, si daca mi se pare ca nu e suficient de picanta, indiferent (bine, nu chiar de tot indiferent :P ) de ce mananc, pun pe langa ardei iuti in otet.

 

Pe langa astea,piper alb sau negru ,depinde de ce gatesc.

Iar amestecurile le fac eu :)

 

Am uitat tocmai de busuioc,il pun si in ceai :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×