Sari la conținut
Forum Roportal
iuliana1405

Diferente sociale si nu numai

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Relatia noastra a inceput acum 2 ani si 7 luni. El era din Braila si venise la studii aici, locuind cu chirie. Nu avusese nicio relatie serioasa pana atunci si nici eu. Relatia noastra a inceput fara mari sanse de a deveni o relatie serioasa, dar timpul a decis altceva. Cred ca e necesar sa precizez ceva de la inceput. El face parte dintr-o familie care nu are foarte multe posibilitati financiare, parintii neputand sa-l ajute prea mult cu cheltuielile de intretinere aici. De aceea a inceput sa lucreze iar facultatea a ramas pe planul 2. Eu provin dintr-o familie instarita, cu un alt statut social.Am avut mereu tot ce mi-am dorit, ba chiar la 18 ani am primit o masina de la ai mei si nu una oarecare. Tatal meu este genul de tata care crede ca o sa ma poata forta sa ma marit cu cine vrea el, nu cu cine vreau eu. Bineinteles ca vrea pe cineva care sa fie cel putin egal noua din punct de vedere material. Recunosc ca inainte sa-l cunosc pe A si eu gandeam la fel.Cu mama ma inteleg mai bine, ea intelege relatia mea cu acest baiat si ma sprijina in fata tatalui. De multe ori i-am auzit avand discutii in contradictoriu pe tema asta. Eu cheltui foarte multi bani si tata sustine ca el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

 

Am citit mesajul tau si unele lucruri imi sunt familiare. Si parintii mei tot asa mentalitate au avut. Cand a venit timpul ca eu sa ma casatoresc,au trebuie luate in considerare unele criterii ale potentialului partener.Mie mia fost mai usor decat tie,pentru ca si eu gandesc exact la fel ca parintii mei.Familia din care a provenit sotul meu,situatia materiala,educatia si statutul social au fost la fel de importante ca si atractia dintre noi.

eu cred ca parintii tai vor sa te protejeze de un viitor mediocru si nefericit,dupa ce ei au facut tot posibilul sa-ti ofere de toate.E normal ca din punctul lor de vedere sa fie scheptici despre baiatul care face parte din viata copilului lor.

Dar daca tu crezi ca respectivul este un om bun,te respecta,te iubeste si va face tot posibilul sa te faca fericita atunci urmeaza-ti inima.Daca instinctul i-ti spune altceva,asculta-l.

Chiar daca tatal tau ti-ar gasi - sa spunem asa - pe cineva egal dpdv material si in ochii lui respectivul ar fi idealul prieten sau partener,cine-i garanteaza lui ca voi doi va ve-ti iubi,intelege si ve-ti fi fericiti in relatie? Astea nu se cumpara cu bani.

Si in cazul meu se putea intampla asa.Nu exista nici o garantie.Insa soarta a vrut ca noi sa fim compatibili si facuti unul pentru altul.Faptul ca sotul meu a fost acceptat cu bucurie de catre familia mea,in baza criteriilor lor,a fost un bonus zic eu.

Gandeste-te cat de mult ai tu in comun cu el.Pentru ca dupa ce euforia initiala de indragostiti se raceste putin,asta este ceea ce o sa va lege in viata.Planurile de viitor,gandirea,compatibilitatile.

Daca nu te simti implinita cu el,acesta este un semn care trebuie luat in seama.Faptul ca te simti deprimata acum,cand esti departe de el se datoreaza faptului ca inca esti atasata emotional.E normal. Dar nu te grabi sa spui ca viata nu ar avea sens fara el,chiar daca asta simti la momentul de fata. Dupa cum ai spus si tu,nu ai mai avut o relatie serioasa pana sa-l cunosti pe el,deci nu ai reper de comparatie.

Eu zic sa lasi timpul sa-si spuna cuvantul.Analizeaza-ti relatia cu el peste catva timp,vazi daca lucrurile satau tot asa,daca s-au ameliorat sau inrautatit.In acelasi timp nu te gandi sa ignori total ceea ce spun parintii tai,pentru ca ei i-ti vor binele chiar daca uneori demonstreaza asta mai putin subtil si dur.

In incheiere te las cu ceva la care sper sa te gandesti: indiferent cat de rea ar fi situatia materiala a unui barbat,i-ti spun sincer,un barbat adevarat care se respecta si mai are un gram de mandrie nu ar accepta in ruptul capului ca prietena lui sa-l sustina financiar de nenumarate ori iar chestia cu tu platesti aproape de fiecare data cand iesiti este inacceptabila.

Asta miroase a conceptul de "sugar mama".Deci intr-un fel s-ar putea ca tatal tau sa aiba dreptate,in chestiunea cu banii.

 

Mult succes.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reținut o vorbă care spune așa:

Editat de Miss-Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice ca ai putea vorbi cu babacu tau si sa-i spui ca acum e momentu in care trebuie sa arate ca ii pasa. roaga-l sa-i gaseasca o slujba buna prietenului tau iar o data ce va avea si el un venit stabil propriu din care poate sa isi cumpere si o haina si sa te scoata in oras, situatia se va schimba total zic eu. el este asa de *incuiat* pt ca posibilitatile sunt foarte reduse si trebuie sa se gandeasca tot timpul cum sa economiseasca, iar asta nu ii mai permite sa vada si alte lucruri.

 

trebuie deasemenea sa te gandesti si la punctul lui de vedere... poate ca i s-a cam acrit sa nu mai fie placut de tatal tau, sa se simta inferior tie incontinuu din cauza banilor ( atunci cand platesti cand iesiti in oras ), sa se simta inferior prietenilor tai.

 

cel putin este o posibilitate, sfatul pe care ti l-am sugerat. iar daca nu va veti apropia din nou dupa ce prinde si el un job bun, eu as zice ca nu ar mai trebui sa fiti impreuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu as zice ca ai putea vorbi cu babacu tau si sa-i spui ca acum e momentu in care trebuie sa arate ca ii pasa. roaga-l sa-i gaseasca o slujba buna prietenului tau iar o data ce va avea si el un venit stabil propriu din care poate sa isi cumpere si o haina si sa te scoata in oras, situatia se va schimba total zic eu. el este asa de *incuiat* pt ca posibilitatile sunt foarte reduse si trebuie sa se gandeasca tot timpul cum sa economiseasca, iar asta nu ii mai permite sa vada si alte lucruri.

 

trebuie deasemenea sa te gandesti si la punctul lui de vedere... poate ca i s-a cam acrit sa nu mai fie placut de tatal tau, sa se simta inferior tie incontinuu din cauza banilor ( atunci cand platesti cand iesiti in oras ), sa se simta inferior prietenilor tai.

Previzibil, misogin convins :x: De ce nu spui mai bine că el nu e capabil să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde de la om la om, eu stiu ca am fost intr-o situatie similara. am avut o tipa care era mai instarita decat mine si nu imi permiteam decat sa o scot la plimbari in parc iar cand mai ne duceam la un local, cumpara ea bauturi pentru amandoi. cu prietenii ei nu petreceam foarte mult datorita faptului ca mai scoteau diverse glume cu subinteles si alte jeguri de genu asta, singura chestie era ca nu aveam probleme cu parintii ei; adica ma considerau un tip de treaba si nu mi-am auzit niciodata vorbe de la ei. dupa 3 luni insa i-am dat papucii... ma simteam ca o capusa pe pielea ei.

 

acuma daca stau sa ma gandesc mai bine... tipu asta e cu ea de aproape 3 ani... ori nu are pic de demnitate ori stie sa-si joace foarte bine cartile :o:

Editat de fast_motion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iulia.

Banii conteaza.

 

Atat timp cat ai un confort financiar, in cel mai firesc mod, in constient si subconstient, urmaresti implinirea pe plan sufletesc iar asta te poate face foarte usor sa judeci afectiv si nu rational.

Daca lucrurile stau asa cum ne povestesti tu si continui relatia, mai tarziu, poate spre mirarea ta, diferentele care va vor desparti NU vor fi cele financiare sau sociale ci cele privind valorile morale.

Pentru ca inteleg ca tu esti o fata cu ceva aspiratii vs. un baiat simplu.

 

Cum spuneam, banii conteaza si coroborat cu dorinta ta naturala de afectiune, s-ar putea sa rezulte de fapt o naivitate de-a ta si oricat de surprinzator ar parea, o mica siretenie de-a partenerului.

Pentru ca atunci cand vine vorba de bani, toti suntem excesiv de morali, total neinteresati, gretos de intelegatori samd.

Mai pe scurt, s-ar putea ca dincolo de 'intelegerea' pe care ti-o afiseaza, sa fie 'comoditatea' unei vieti mai bune obtinuta cu destula usurinta.

 

Eu unul m-as feri de cei 'intelegatori', mai ales daca sunt barbati fara experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×