Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Cum va imaginati batranetea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu una sunt oropilata de batranete :) imi este frica de batranete, mi-e groaza de ea :dance2:

culmea este ca nu imi este frica de moarte ci de batranete :lol:

este groaznic sa nu mai poti face ceea ce faceai in tinerete, este groaznic sa te trezesti de dimineata si sa te doara toate oasele, sa ai si un inceput de osteoporoza, sa nu mai vezi bine :tease:

deci sunt ingrozita de BATRANETE :yahoo:

 

si eu simt la fel.mie cel mai trist mi se pare faptul ca esti singur.si nu stiu cum sa spun,dar cred ca e un alt fel de singuratate decat cea de acum,mai apasatoare.ca si cum ai fi singura persoana vie pe acest pamant.pentru ca incetezi sa existi p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ATI GANDIT VREODATA LA CUM VA VETI PETRECE ZILELE CAND VETI FI BATRANI?DACA VETI AJUNGE? :) ADICA,BATRANI DE-A BINELEA...80 DE ANI

 

 

Numai de curiozitate, pe ce treapta de varsta te afli ca sa nu te intreb direct cati ani ai de te framinta asemenea idei????

 

intre 20-30; 30-40; 40-50; 50-60; etc.

 

mie de batranete imi este frica ,cel mai mare cosmar este sa ajung singura la batranete

 

 

"Nimeni nu e singur pe Pamint" ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca vrea cineva ?

Destui. Pentru multa lume batranetea inseamna sfarsitul vietii, si de aceia se sperie. Ca nu au facut destule sau nimic la viata lor.

Oameni ce nu au facut pentru ei nimic, si tot si mereu au spus ca mai au timp.

De fapt, pe fiecare clipa ce trece, chiar si acum cand citesti ce scriu eu, tu imbatranesti fizic. Te indrepti invariabil catre acel sfarsit de care multi se tem, dar chiar si constientizand ca nu fac nimic pentru ei, tot nu este o motivatie destul de solida pentru a schimba cu ceva aceasta situatie.

 

Cei care traiesc din plin, vor avea si batraneti fericite.

 

Asa ca, eu vad batranetea ca pe o diva, inalta, blonda, si supla,cu un corp de invidiat de celelalte femei, din prisma formelor apetisante, si ce se plimba agale la bratul meu, pe bulevard.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ATI GANDIT VREODATA LA CUM VA VETI PETRECE ZILELE CAND VETI FI BATRANI?DACA VETI AJUNGE? :dance2: ADICA,BATRANI DE-A BINELEA...80 DE ANI...MIE IMI E GREU SA MA GANDESC.TREBUIE SA FIE TARE GREU SA ITI PIERZI PERSOANE DRAGI SI PRIETENI.TREPTAT,AI DIN CE IN CE MAI PUTINA VIATA SOCIALA.COPIII ISI FAC FAMILIILE LOR SI VIATA LOR.VOI CUM VA IMAGINATI LA VARSTA ASTA?

 

Sincer, daca ar fi sa traiesc pana atunci, as fi ca batraneii aia "dusi" de mult, care le dau vrabiilor sa manance prin parcuri si care vorbesc cu absolut oricine, chiar si cu ei insisi :)

 

Asa ca, eu vad batranetea ca pe o diva, inalta, blonda, si supla,cu un corp de invidiat de celelalte femei, din prisma formelor apetisante, si ce se plimba agale la bratul meu, pe bulevard.

 

Frumos :tease:

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest topic, adica fenomenul batrinete, nu este bine perceput de foarte multi romani.

Adesea se exprima foarte urit la adresa batrinilor, ironizeaza tot ce poate fi considerat

bataie de joc pe corpul uman. Unii consiera ca este rusinos sa fi batrin.

Inteleg ca in ROmania nu s-a facut niciodata educarea publicului general despre nimic

doar dogme comuniste iar parintii multora este de parere ca exclusiv scoala educa!!!

acest topic ca si multe altele a fost neglijat in totalitate de guvern.

 

Batrinetea face parte din ciclul vietii intre nastere si moarte, vrem, nu vrem nu putem scapa.

Poate financial se planifica aceasta perioada din viata insa fizic ... anii trec si de fiecare data

sintem cu un an mai mult. Cei care apuca varsta de 80 de ani nu-si pun problema ca la 79

de ani sa sara de pe casa direct in groapa, sau ar avea de facut schimbari majore in viata

doar ca au imbatrinit sau au implinit o anumita varsta.

 

Omul cat traieste NU renunta la viata!!!!

 

Face zilnic ce a facut si ieri iar daca sint la pensie,

se plimba mai mult, gateste mai putin ca nu mai are copiii in grija, mai face si ce n-a facut

pana atunci sau inventeaza ceva, mai putini merg sa termine o facultate dar au facut aici in

State multi parinti care au emigrat la copiii ca pensionari de acolo la 55 de ani.

 

In Phoenix batrinii predomina in populatie ca sint localitati unde doar cei de peste 55 de ani

au drept de locuit dar au o viata normala, insa cu mai multe distractii decat inainte ca au

timp si chef ca nu sint obositi.

Si haine se cumpara de unde si teen-age-rii se aprovizioneaza ca si coafura sau stilul de

purtat parul. Nu sint magazine pentru babe si mosi cu haine pe masura vasrstei !!!! nici

macar o revista de citit nu gasesti pentru cei care nu mai sint interesati de ce mai face

Briteny Spears si cu cine!!!

 

Preocuparile "batrinilor" este ca si cel al tinerilor .... surpriza mare !!!

Si ei traiesc din bani si au cheltuieli ca restul cetatenilor, platesc taxe si vor sa stie de ce,

adica se implica in viata politica ceva mai mult ca au timp mai mult si altfel servesc si

comunitatea din care fac parte. Danseaza si cei de peste 100 de ani de cate ori au ocazie!

Merg la cluburi sociale si fac sport, maninca in grup mai mult ca in tinerete munceau mai mult.

 

Tinerii neintelegatori ii catalogheaza pe cei mai invarsta , insa ei se simt ca mereu, doar mai

intelepti.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sincer, daca ar fi sa traiesc pana atunci, as fi ca batraneii aia "dusi" de mult, care le dau vrabiilor sa manance prin parcuri si care vorbesc cu absolut oricine, chiar si cu ei insisi :)

Unii dintre noi au luat-o de pe acum..nu vezi ca vorbim singuri pe aici pe forum ? :tease:

Ca doar nu iti vezi interlocutorul. Nici macar nu stii daca exista.

Frumos :yahoo:

Si unde mai pui ca are si vre-o 35 de ani asa, ca Elena Udrea, numai ca mai inalta si mai frumoasa.

Ma mangaie lasciv pe fata si imi sopteste vorbe obscene la ureche . :dance2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre batrani isi permit sa se distreze? Fiecare dintre noi avem bunici sau parinti care au nevoie de ajutor; putini s-ar descurca singuri, iti garantez. Si decat sa ajungi printr-un azil mizerabil (din cate sunt), cu inca 4 persoane in camera, unde doar stai si astepti sa-ti vina si tie randul, mai bine te-mpusti.

O fi parfum in state, dar aici vorbim de romanica.

 

Unii dintre noi au luat-o de pe acum..nu vezi ca vorbim singuri pe aici pe forum ? :dance2:

Ca doar nu iti vezi interlocutorul. Nici macar nu stii daca exista.

 

Dap :). Din fericire, n-am ajuns sa vorbesc cu gugustiuci, vrabiute si alte pasarele. Inca e bine.

 

Si unde mai pui ca are si vre-o 35 de ani asa, ca Elena Udrea, numai ca mai inalta si mai frumoasa.

Ma mangaie lasciv pe fata si imi sopteste vorbe obscene la ureche . crazy.gif

Comparatia cu Elena Udrea a stricat toata imaginea :tease:

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Comparatia cu Elena Udrea a stricat toata imaginea :dance2:

Analogia asta am facut-o pentru ca ea e autohtona, ca alfel as fi spus Cindy Crawford. :)

Ca personal nu o gasesc frumoasa pe Udrea, cu stil da, dar nu frumoasa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O fi parfum in state, dar aici vorbim de romanica.

 

 

N-a fost specificat ca numai de ROmania se poate vorbi la acest topic!!!

 

Rog administratia sa notifice forumistii care nu locuiesc in RO la ce toic pot sa raspunda!!!!

 

Am mai scris si altceva acolo in text nu numai despre America dar eliberezi si tu niste gloante expirate ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×