Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_Daniel_Tm

MAMALIGA mancare romaneasca

Postări Recomandate

Cu toate ca in 500 de ani e loc destul pt ca o traditie sa prinda radacini eu zic ca Mamaliga nu e o mancare traditional romaneasca.

 

Porumbul a fost adus in Europa din America deci nu cu mai mult de 500 de ani in urma, pana sa prinda in Romania culturi vaste de porumb au trecut ceva ani, m-ar surprinde ca razesii lui Stefan sa fi gustat vreodata mamaliga desi erau contemporani cu C. Columb.....................

 

Ceva pareri, revendica cineva maliguta in numele mancarurilor traditionale romanesti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu toate ca in 500 de ani e loc destul pt ca o traditie sa prinda radacini eu zic ca Mamaliga nu e o mancare traditional romaneasca.

 

Porumbul a fost adus in Europa din America deci nu cu mai mult de 500 de ani in urma, pana sa prinda in Romania culturi vaste de porumb au trecut ceva ani, m-ar surprinde ca razesii lui Stefan sa fi gustat vreodata mamaliga desi erau contemporani cu C. Columb.....................

 

Ceva pareri, revendica cineva maliguta in numele mancarurilor traditionale romanesti ?

 

 

Mamaliga ce in limba italiana se numeste Polenta,i-si are originile cu mii de ani in urma in inceputurile bucatariei italiene numai ca era facuta din alte ingrediente.Porumbul a fost folosit pentru a face mamaliga,dupa 1492 cand Cristoforo Colombo sa intors din America si a adus cu el diverse legume printre care si porumb.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Polenta#Bibliography

 

Tari care gatesc mamaliga in diferite variatii.

 

Although the word is borrowed into English from Italian, the dish (under various names) is popular in Italian, Slovenian, Savoyard, Swiss, Austrian, Portuguese, Bosnian, Croatian (where it is called Palenta or, in Dalmatia, pura), Cuban, American, Hungarian (where it is called puliszka), Serbian (kačamak in Serbian), Romanian (where it is called mămăligă), Bulgarian, Georgian, Corsican, Argentine, Uruguayan, Brazilian, Peruvian, Venezuelan, Haitian, Mexican and Turkish (typically from the Black Sea region, known as mamalika) cuisines, and it is a traditional staple food throughout much of Northern Italy.

 

Deci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mamaliga nu e mancare romaneasca! se foloseste mult la noi dar cum zicea si naeema nu am inventat-o noi!desi multi romani sant convinsi ca numai in romania se manca mamaliga!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, spre surpriza noastra, dupa ce am pierdut palinka printre degete in favoarea dusmanilor cu origini hune, sarmalele printre dinti in favoarea dusmanilor-frati turci (parca), nici macar mamaliga nu e mioritica.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mamaliga nu e mancare romaneasca! se foloseste mult la noi dar cum zicea si naeema nu am inventat-o noi!desi multi romani sant convinsi ca numai in romania se manca mamaliga!

La cat suntem de incuati, nu e de mirare. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La cat suntem de incuati, nu e de mirare. :(

 

si ce mare branza dom`le ?

nu inteleg de ce tre sa fie mare mandrie pe noi cu mamaliga asta ? parca ar fi mare cucerire gastronomica :lol2:

v-ati gandit cat e de primitiva mancarea asta ? si nu cred ca poate vre-un popor sa zica ca el a inventat-o ... e ca si cum ai intreba care popor a inventat painea sau roata :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mamaliga nu e mancare romaneasca! nu am inventat-o noi!

 

Nu o fi mamaliga minune culinara romaneasca dar mai mult ca sigur mamaliga rece cu ceapa si sare la prasit e "specialitate" autohtona...:)

 

Hai sa incercam cu shoricul de porc parlit.Poate ala o fi stramosesc.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce mare branza dom`le ?

nu inteleg de ce tre sa fie mare mandrie pe noi cu mamaliga asta ? parca ar fi mare cucerire gastronomica :dance2:

v-ati gandit cat e de primitiva mancarea asta ? si nu cred ca poate vre-un popor sa zica ca el a inventat-o ... e ca si cum ai intreba care popor a inventat painea sau roata :tease:

E vorba de mandrie dom'le. :yahoo:

Macar ceva sa avem si noi. Dar cum suntem neam de ciorditori..:) nu e de mirare ca nu avem nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... dar mai mult ca sigur mamaliga rece cu ceapa si sare la prasit e "specialitate" autohtona...:)

 

 

Dar si mamaliga rece cu gem de capsuni sau fragi este o idee originala!!! si tot la prasit sau la cosit se serveste ...

la desert.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×