Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_Daniel_Tm

"Masina timpului" de M. Eminescu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astazi se stie bine ca masina timpului nu e o iluzie, o altfel de masina a timpului decat ce ne-ar placea noua; stie oricine ca atunci cand priveti spre cer vezi in trecut astfel cand te uiti la luna o vezi cum era ea cu 30 de secunde in urma, cand te uiti la soare il vezi cum era cu 8 minute in urma, iar cand priveti la o stea care ar fi la 1 an lumina distanta de pamant o vezi exact cum era acum un an (nu e bine zis o vezi exact cum era, corect ar fi o vezi cu un an in urma), explicatia e simpla si logica, nu vedem decat obiecte care emit sau pe care cade o lumina, iar aceasta lumina nu ajunge instantaneu dintr-o parte in alta a universului, are si ea o viteza (299.792.458 m/s) si o distanta de parcurs, A. Einstein a ajuns sa formuleze celebra teorie a Relativitatii plecand de la premisa explicata anterior.

 

Bine, bine imi veti spune voi, asta in secolul acesta stim cu totii; si eu va intreb oare M. Eminescu stia ?

*eu cred ca nu*, si totusi :

 

 

"La steaua care-a răsărit

E-o cale-at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astazi se stie bine ca masina timpului nu e o iluzie, o altfel de masina a timpului decat ce ne-ar placea noua; stie oricine ca atunci cand priveti spre cer vezi in trecut astfel cand te uiti la luna o vezi cum era ea cu 30 de secunde in urma, cand te uiti la soare il vezi cum era cu 8 minute in urma, iar cand priveti la o stea care ar fi la 1 an lumina distanta de pamant o vezi exact cum era acum un an (nu e bine zis o vezi exact cum era, corect ar fi o vezi cu un an in urma), explicatia e simpla si logica, nu vedem decat obiecte care emit sau pe care cade o lumina, iar aceasta lumina nu ajunge instantaneu dintr-o parte in alta a universului, are si ea o viteza (299.792.458 m/s) si o distanta de parcurs, A. Einstein a ajuns sa formuleze celebra teorie a Relativitatii plecand de la premisa explicata anterior.

 

 

 

 

Auzeam o teorie asemănătoare,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adrian... nu stiu daca o sa ma crezi... dar ceea ce a "descoperit" Einstein ... is chestii cabalistice de spiritualitate carora le-a dat o forma "fizica" printr-o formula matematica(el a descoperit doar formula si nu procesul), el a explicat fizic un lucru spiritual(cum spunea Hermes ceea ce este deasupra(in lumea spirituala) este la fel cu ceea ce este dedeubt(in lumea materiala)... Inclusiv acea energie de care spune Einstein pe care vroia sa-i descopere formula... si sa uneasca toate teoriile fizicii intr-una singura... este cunoscuta alchimistilor din mii de ani...(alchimistii chiar pot obtine acea energie sub forma unei substante foarte volatila...are rol in creearea pietrei filosofale...exista multe referiri istorice)... deci mie mi se pare ca Eminescu chiar avea cum sa aiba habar de acest lucru... fiind un om citit ce avea grija de sufletul sau...

 

 

PS1: Eminescu era un geniu... a scris teria relativitatii inaintea lui Einstein inspirat din aceeasi sursa

Einstein era si el un geniu... si la dus si pe el capu sa expuna eceasi teorie intr-un limbaj fizic...

 

Geniile se aseamana in gandire... acum depinde cum se exprima fiecare...

 

 

PS2: In anumite poezii a lui Eminescu se pot observa influente teoretice din alchimie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si inca o chestie... Archeus (o opera filosofica a lui Eminescu)... este un cuvant alchimic... exista chiar o lucrare alchimica la care face referire si Paracelsus...+ o substanta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×