Sari la conținut
Forum Roportal
sycaman

cum imi fac un test in excel sa ma pot verifica

Postări Recomandate

am gasit un fisier in excel deja facut..in primul sheet sunt intrebarile in a doua celula raspunsuri care trebuie sa le dau si in a 3-a apare ok daca am pus raspunsul bun,deoarece in sheet-ul 2 sunt scrie iar intrebarile si in a 2 celula sunt trecute raspunsurile corecte...e un fel de autotestare....faza e ca vreau sa modific intrebarile alea si nu ma lasa apare o eroare cu nu modifica..ce pot face? nu prea ma pricep cine stie in excel...am gasit formula care e scrisa =IF(NOT(ISBLANK(C173));IF(C173=Raspunsuri!C172;"OK";"Corect"&" "&Raspunsuri!C172);"")...imi poate face cineva la fel dar sa lase celulele goale si sa completez eu cu intrebarile si raspunsurile mele?? multumesc anticipat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu ce program se poate face asa?

 

Extensia este partea finala a numelui, de obicei 3 litere, aflate dupa punct.

Extensia se schimba direct din Windows, nu-ti trebuie nici un program.

In primul rind, trebuie sa afisezi aceste axtensii, faci cam asa: http://queen-soft.blogspot.com/2008/12/ce-...or-afisare.html

Apoi te duci pe fisierul caruia vrei sa-i schimbi numele/extensia, apesi click dreapta > alegi Rename din meniu.

ATENTIE: daca schimbi extensia cu ceva gresit, este foarte posibil sa nu mai deschida programele aferente fisierul respectiv.

ATENTIE: daca schimbi extensia, nu se schimba si structura fisierului. Adica ai o poza JPG. Daca schimbi extensia si pui AVI, nu se transforma prin magie fisierul in film. El ramine tot poza. Iar playerul video da eroare da-l deschizi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am gasit un fisier in excel deja facut..in primul sheet sunt intrebarile in a doua celula raspunsuri care trebuie sa le dau si in a 3-a apare ok daca am pus raspunsul bun,deoarece in sheet-ul 2 sunt scrie iar intrebarile si in a 2 celula sunt trecute raspunsurile corecte...e un fel de autotestare....faza e ca vreau sa modific intrebarile alea si nu ma lasa apare o eroare cu nu modifica..ce pot face? nu prea ma pricep cine stie in excel...am gasit formula care e scrisa =IF(NOT(ISBLANK(C173));IF(C173=Raspunsuri!C172;"OK";"Corect"&" "&Raspunsuri!C172);"")...imi poate face cineva la fel dar sa lase celulele goale si sa completez eu cu intrebarile si raspunsurile mele?? multumesc anticipat..

 

iti recomand sa te uiti putin pe http://www.drexcel.ro/video/

 

e un site cu cateva zeci de tutoriale video despre Excel, care cu siguranta iti vor prinde bine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×