Sari la conținut
Forum Roportal
lllucci

Alaptarea si inceperea lucrului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o intrebare pnetru cele mai stiutoare.am un baietel de patru luni,pe care il alaptez la san.de cateva zile am inceput diversificarea,cu cereale(dimineata si seara).problema mea e ca voi incepe lucrul in curand:de la 8:00 la 16:00.si nu cred ca imi voi putea extrage lapte la locul de munca.as vrea totusi sa continui cu alaptatul.ce sa fac?daca bebe papa dimineata,la 17:00 si seara, e suficient sa nu imi pierd laptele?ce solutii am?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o intrebare pnetru cele mai stiutoare.am un baietel de patru luni,pe care il alaptez la san.de cateva zile am inceput diversificarea,cu cereale(dimineata si seara).problema mea e ca voi incepe lucrul in curand:de la 8:00 la 16:00.si nu cred ca imi voi putea extrage lapte la locul de munca.as vrea totusi sa continui cu alaptatul.ce sa fac?daca bebe papa dimineata,la 17:00 si seara, e suficient sa nu imi pierd laptele?ce solutii am?

Dat fiind varsta copilului , e recomandat sa'l alaptezi in continuare , mai ales ca un bebelus manaca cam la 2 h .

 

Iti poti extrage laptele (prin aparatele existente in comert) , pe care'l pui in frigider , dar ... s'ar putea sa devina obositoare operatiunea asta, iar atunci va trebui sa'l intarci .

 

Sa'ti traiasca ! :spiteful:

 

 

E clar, ma duc la somn ! :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca bebe papa dimineata,la 17:00 si seara, e suficient sa nu imi pierd laptele?ce solutii am?

 

O sa pierzi laptele daca nu este consumat bunatatea la timp!!!! Laptele de peste zi statut in sanii tai nu mai este bun pentru bebelus!!! ai grija ca asta nu e gluma!!! Daca ai munci numai 4 ore sau deloc ar fi foarte bine, macar inca cateva luni. Imi pare rau de bebelus ca i se ia mancarea de la gura si e asa de mic!!! Chiar nu mai poti sa stai acasa sau nu vrei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa pierzi laptele daca nu este consumat bunatatea la timp!!!! Laptele de peste zi statut in sanii tai nu mai este bun pentru bebelus!!! ai grija ca asta nu e gluma!!! Daca ai munci numai 4 ore sau deloc ar fi foarte bine, macar inca cateva luni. Imi pare rau de bebelus ca i se ia mancarea de la gura si e asa de mic!!! Chiar nu mai poti sa stai acasa sau nu vrei?

 

 

chiar nu ar mai fi bun?atunci cum de sunt femei care ajun sa ii alapteze copiii de doi ani numai seara,inainte de culcare?cu laptele lor ce se intampla?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu ar mai fi bun?atunci cum de sunt femei care ajun sa ii alapteze copiii de doi ani numai seara,inainte de culcare?cu laptele lor ce se intampla?

la 2 ani, laptele ala e deja zer si cred ca isi dorm mai repede copilul la san decat in pat. Parerea mea. Eu nu m-as vedea alaptand un copil la 2 ani.

Iar pentru tine, daca tot trebuie sa te intorci la munca, achizitioneaza-ti cateva sticlute mici, pana in 125 ml. si pastreaza laptele in frigider. E treaba obositoare, dar daca tot ai lapte, merita.

 

Sa-ti traiasca puiul! :serenade:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fost bine sa poti fugi 1 ora de la serviciu, e pacat pentru lapte, treptat, in cateva saptamani ti se va diminua simtitor cantitatea de laptic.

 

Sa-ti traiasca piticu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu ar mai fi bun?atunci cum de sunt femei care ajun sa ii alapteze copiii de doi ani numai seara,inainte de culcare?cu laptele lor ce se intampla?

 

 

Nu stiu!!! dar consider ca si cum ar manca vechituri de prin frigider copilul!!!

Am avut o matusa care s-a alaptat pana la 6 ani!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu!!! dar consider ca si cum ar manca vechituri de prin frigider copilul!!!

Am avut o matusa care s-a alaptat pana la 6 ani!!!

 

:flowers: :friends: ;)

 

Ar fi fost bine sa poti fugi 1 ora de la serviciu, e pacat pentru lapte, treptat, in cateva saptamani ti se va diminua simtitor cantitatea de laptic.

 

Sa-ti traiasca piticu

voi incerca.multumesc,la fel,in cazul in care ai si tu vreun pitic/a! :flowers:

 

la 2 ani, laptele ala e deja zer si cred ca isi dorm mai repede copilul la san decat in pat. Parerea mea. Eu nu m-as vedea alaptand un copil la 2 ani.

Iar pentru tine, daca tot trebuie sa te intorci la munca, achizitioneaza-ti cateva sticlute mici, pana in 125 ml. si pastreaza laptele in frigider. E treaba obositoare, dar daca tot ai lapte, merita.

 

Sa-ti traiasca puiul! :serenade:

 

multumesc! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si nu cred ca imi voi putea extrage lapte la locul de munca.as vrea totusi sa continui cu alaptatul.ce sa fac?daca bebe papa dimineata,la 17:00 si seara, e suficient sa nu imi pierd laptele?ce solutii am?

 

Ai doua variante (unde clar, esentiala este cantitatea pe care o 'dai' ca sa zicem):

1. incerci printr-o pompa electrica sau manuala (la serviciu in toaleta, daca e totul igienic nu poti folosi decat pe care manuala) sau intr-o incapere unde ai priza, pe cea electrica). Astfel stimulezi lactatia si pe timpul perioadei cat nu esti cu copilul, ceea ce e super ok. Tre sa iei in calcul ca 'mulsul', indif sub ce forma nu colecteaza aceeasi cantitate ca prin suptul copilului, deci 'productia' usor scade, aproape insesizabil.

 

2.nu faci absolut nimic, ti se intaresc sanii in primele zile dar in timp secretia lactata scade, insa nu de tot. Organismul seva obisnui cu faptul ca trebuie sa produca numai o anumita cantitate de lapte.

 

Parere personala: daca tot incepi serviciul cand copilul are 4 luni, de ce te mai gandesti la alaptare?

Alapatarea cu toate avantajele ei, cu mana pe inima iti spun ca este inferioara prezentei tale langa copil in cei 2 ani oferiti de statul nostru roman cel generos.

 

E de apreciat inrgjorarea ta, dar mai bine pune-ti intrebarea daca e in regula inceperea serviciului la NUMAI 4 luni d ela nastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o intrebare pnetru cele mai stiutoare.am un baietel de patru luni,pe care il alaptez la san.de cateva zile am inceput diversificarea,cu cereale(dimineata si seara).problema mea e ca voi incepe lucrul in curand:de la 8:00 la 16:00.si nu cred ca imi voi putea extrage lapte la locul de munca.as vrea totusi sa continui cu alaptatul.ce sa fac?daca bebe papa dimineata,la 17:00 si seara, e suficient sa nu imi pierd laptele?ce solutii am?

 

 

Solutia e sa-ti cumperi o pompita electrica cu care extragi de cate ori ai ocazia pe zi.Laptele de mama se poate pastra in frigider o zi sau in congelator, mai multe luni.

Parerea mea e sa nu renunti la alaptat,tinand cont de varsta bebelusului.Daca bebelusul nu mai suge si nici nu pompezi, secretia se va diminua pana la disparitie.

TINE MINTE...Laptele de mama e cel mai bun aliment pt copilul tau de 4 luni si nu trebuie sa-l privezi de acest aliment, mai ales daca ai....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×