Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Ion Popescu, sau Popescu Ion?

Postări Recomandate

Nu stiu daca s-a mai discutat despre asta - nici la vremea respectiva, cand m-am confruntat cu acest comportament cel putin deranjant al unor profesori, nu era pentru multa lume un subiect important. De ce nu Ion Popescu, sau doar Ion, in loc de Popescu Ion, sau doar Popescu?

In liceu, acum 3-4 ani, o profesoara a fost scandalizata de-a dreptul cand m-am semnat cu prenumele inaintea numelui de familie. Cum am avut tupeul, cine sunt eu, vedeta pop? Eram clasa a X-a cand o profesoara abia iesita de pe bancile facultatii mi-a zis "Ce-i asta? N-ai ajuns tu sa te semnezi cu prenumele inainte!" Alta, tot tanara, s-a rastit la un coleg de-al meu : "Pai ce, tu esti Dorel Georgescu? Tu esti doar Georgescu. Sau esti vreun cantaret, ceva?"

N-am inteles; adica trebuie sa facem nivel, sau cum? Cand anume "ajungi" sa fii si Ion, nu doar Popescu?

N-am intalnit tara - in Europa cel putin - in care elevii, sau copiii si adolescentii, ca sa generalizam, nu se pot recomanda cu numele lor de botez. Tzatza Flora de la posta la fel, ca de ce mi-am scris intai prenumele pe colet, de parca faptul ca numele de familie e cu un rand mai jos ar induce postasul in eroare. La fel m-a intrebat; sunt o vedeta cumva?

Diriginta mea din liceu era profa de romana, si dupa 4 ani de discutii relaxate, "intre preieteni", la ora de dirigentie, la ora de romana inca ne mai striga pe numele de familie. Halal apropiere, nu?

M-as fi asteptat la faza cu ordinea numelor de la un profesor - sa zicem de rusa :pardon: - de 65 de ani, sau o alta muratura de o varsta similara, dar de la unii de 25 - 30 de ani?

Poate fac eu prea mare caz din asta, voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou cica ar fi Ion Popescu , dar fiecare se semneaza cum doreste , nu exista o regula .

Acuma sa nu fie cu suparare la nimeni , dar sunt cretine doamnele alea care s-au luat de tine . Ion Popescu , Popescu Ion , cum ai tu chef , eu inca nu am avut probleme de genul

Pe o lucrare trebuie sa-ti treci si numele si prenumele pentru a evita confuziile , daca mai ai un Ion in clasa si iti trece nota lui tie ? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe o lucrare trebuie sa-ti treci si numele si prenumele pentru a evita confuziile , daca mai ai un Ion in clasa si iti trece nota lui tie ? :blink:

 

:pardon: Da, normal, se subintelege.

Editat de WillingToHelp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut asa profesori, pentru care era regula sa te semnezi intai cu numele de familie, apoi cu prenumele. Acuma eu cred ca depinde si de situatie. Cand e vorba de comunicare, intre profesori si elevi, e mai frumos zic eu sa strigi elevi folosindu-le prenumele, dar fiecare face cum vrea, sau, in cazul profesorilor tineri, cum au fost si ei invatati. Totusi, nu numai vedetele au dreptul sa faca aceasta inversare, ci si daca ai un titlu, gen prof.dr., de exemplu. Iar in situatia de la posta, whatever... daca nu e vorba de un forumular, si sa scrii numele in loc de prenume si invers, mi se pare aiurea... Probabil si oamenii aceia asa au fost invatati la scoala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am auzit pe nimeni strigandu-ma Horowicz Eden.

Ci invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am confruntat o data cu problema asta in liceu si la fel ca si intiatorului acestui topic, mi s-a reprosat ca 'ce, sunt vedeta?'

Nu stiu la ora actuala daca se admite vedetismul asta sau nu, dar mie personal mi se pare o prostie sa te prezinti sau sa te semnezi Popescu Ion si nu Ion Popescu.

 

SI asta cred ca e o 'preferinta' pur romaneasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu m-am confruntat o data cu problema asta in liceu si la fel ca si intiatorului acestui topic, mi s-a reprosat ca 'ce, sunt vedeta?'

Nu stiu la ora actuala daca se admite vedetismul asta sau nu, dar mie personal mi se pare o prostie sa te prezinti sau sa te semnezi Popescu Ion si nu Ion Popescu.

 

SI asta cred ca e o 'preferinta' pur romaneasca.

 

 

Si eu am avut aceeasi problema,m-am semnat pe un test Ion Popescu. Si a inceput popa sa zbiere la mine "ce esti tu,persoana publica ?!" :o: Deci,daca se spune "nume si prenume",nu inteleg de ce prenumele este dupa nume...si nu inainte de el,ca d-aia i se spune "prenume" :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×