Sari la conținut
Forum Roportal
Zanitza

Bijouterici - bijuterii handmade

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Astea sunt intr-adevar bijuterii. Nu conteaza neaparat materialul din care sunt facute (dupa cum bine stim, majoritatea cred ca bijuteriile inseamna doar aur si diamante) ci mai degraba cum sunt facute. Interesante modele... go on. :spiteful:

 

Hani, desi multe taranci trag instinctiv catre aur in special si/sau argint, multe dintre ele chiar nu stiu ca dincolo de aspectul unei bijuterii, conteaza enorm materialul din care e facuta ea.

Conteaza daca e altceva decat aur/ag, conteaza daca e piatra adev sau plastic.

Ca impletitura e faina, ca sunt culorile atragatoare, e adevarat, dar ...

 

Dar...calitatea nu e pt oricine.

 

Niste cercei din plastic sunt intre 50-100.000.

Niste cercei din murano sunt peste 300.000 asta daca piatra e micuta.

 

O salba din plastic e 100-150.000, dar un colier tot de murano pleaca de 1.5 mil.

 

Si, cum spuneam ţaţa Floarea sau piţi nu poarta murano si nici bujuuri laborios lucrate.

Ele isi iau o bratara de aur de 5 cm grosime pe care nu o mai dau jos nici cand fac sarmale, 2 lanturi impletite cu 3 pandandive mari si grosolane, inele pe fiecare deget.

Ele inca nu au aflat ca indif cat aur ai pe tine, tot atatea kile/grame valoreaza caracterul, cu sau fara aoleu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tabloul este ..nici nu gasesc acum cuvintele sa descriu. :spiteful:

Cat despre rabdare, lasa modestia. :flowers:

 

 

Se vede cine cunoaste . :lol2:

 

 

Cum am mai spus, numai modeste nu sunt acele creatii.

Inteleg ca nu iti sta in caracter sa te lauzi, dar macar lasa-ne pe noi sa apreciem, ce e modest si ce nu.

 

Stii ca cele mai mari creatii artistice au fostfacute sdin dragosate de arta si frumos, nu pentru comercializare.

Asta se vede si din lucrarile tale.

 

Nu imi permite timpul ca altfel as trage o "critica" a ceea ce ai postat. :flowers:

 

 

Va multumesc pentru aprecieri , cateodata chiar sunt binevenite , mai ales cand le simti adevarate si sincere .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se gaseste si fimo simplu, alb, care apoi poate fi pictat, de obicei cu acrilice. Eu imi cumpar fimo de diferite culori, deci nu mai pictez bijuteriile. Unele fete spun ca le pun in cuptorul aragazului, eu am un cuptor electric, si astfel pot sa reglez temperatura (pentru a nu le praji), la 110 grade, timp de 30 min.

Fimo gasesti pe internet, eu am avantajul ca se gaseste si in Brasov, la o galerie de arta ( Creativ), la pretul de 6,80 lei un pachetel de aproximativ 50 gr.

Pt. fimo incearca pe www.margele.net . Aici am vazut ca au si pachete mai mari.

21VMUG7VS56HKD2OQVT7K64BT.jpgVTAL8KZQHUDN5EPZM81X64SAH.jpgJNS75XGJAB6ISBK8C6EOB1TBV.jpg

Iti multumesc. Imi folosesc informatiile.

Ai un rafinat simt cromatic. Felicitari.

Lucrezi si vitraliu ? Arata bine ce am vazut acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

felicitari Mihaela faci lucruri delicate .

Bocca al lupo in continuare !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tosca!!!!

de ce nu m-ai tras de maneca? n-am vazut ca ai postat aici creatii de-ale tale! stii ca mi-au placut f mult primele.

 

ar fi fost o pierdere sa nu le fi vazut si pe cele de aici

of of

 

tocmai mi-am dat seama ca lucrarile tale sunt direct influentate de culoarea luminii, surse, intensitate...le face si mai fascinante

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
felicitari Mihaela faci lucruri delicate .

Bocca al lupo in continuare !

 

Multumesc Tosca, sunt la inceput si chiar am nevoie de incurajari.

O sa mai adaug pe blog si alte lucrari.

Inainte faceam vitralii, desigur nu am renuntat la ele, dar nu am postat pe blog tot ce am realizat in acest domeniu. Poate imi voi deschide un alt blog profilat doar pe vitralii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate imi voi deschide un alt blog profilat doar pe vitralii.

 

mie mi-au placut f mult!!! si ma intrebam cum ai obtinut forma cubului

(mai mult decat bijuteriile care sunt si ele frumoase, de ce le faci doar la baza gatului?)

 

cred ca se pot pune in cuburile alea si lumanarele, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gasiti aici

 

Lucrez pe comanda si nu numai.

Voi incepe sa lucrez cu argint in curand.

 

Astept si ofer critici si sfaturi :)

 

Imi place ca lucrezi fin...As vrea sa stiu cu swarovski lucrezi??? :) Bravo foarte frumoase toate si cerceii si bratarile si lantzishoarele...Imi place foarte molt!!!Bravo tie.!!!Mult succes in continuare..!!!!!!!!! :hi: :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc Tosca, sunt la inceput si chiar am nevoie de incurajari.

O sa mai adaug pe blog si alte lucrari.

Inainte faceam vitralii, desigur nu am renuntat la ele, dar nu am postat pe blog tot ce am realizat in acest domeniu. Poate imi voi deschide un alt blog profilat doar pe vitralii.

 

Stiu ce iseamna o vorba buna , o incurajare ,o confirmare mai ales cand faci ceva cu pasiune .

iti doresc numai succese .

 

 

tosca!!!!

de ce nu m-ai tras de maneca? n-am vazut ca ai postat aici creatii de-ale tale! stii ca mi-au placut f mult primele.

 

ar fi fost o pierdere sa nu le fi vazut si pe cele de aici

of of

 

tocmai mi-am dat seama ca lucrarile tale sunt direct influentate de culoarea luminii, surse, intensitate...le face si mai fascinante

 

:)

 

 

Multumesc ,da lumina are mare influenta , atat la coliere cat si la tablouri ( mai ales cele din sticla )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie mi-au placut f mult!!! si ma intrebam cum ai obtinut forma cubului

(mai mult decat bijuteriile care sunt si ele frumoase, de ce le faci doar la baza gatului?)

 

cred ca se pot pune in cuburile alea si lumanarele, nu?

 

De fapt aceste cuburi au fost special decorate pentru a se pune in ele lumanarele. Seara, lumina care este reflectata din interior arata, excelent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×