Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

De ce mergem la cursuri de radiestezie/inforenergie, reiki etc?

Postări Recomandate

La cursuri nu te invata calea ,ci modul cum sa incepi a merge pe propiati cale.poti merge in multe moduri. E bine sa alegi in cunostinta de cauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corvus , eu n'am chef de polemica in seara asta ... tu esti liber sa crezi absolut ceea ce doresti .

 

 

Eu le stiu pe ale mele ... la cursuri te face sa crezi ca ai 3 coaie, ceea ce e fals , eu nu's buricul pamantului , sunt doar un om , atat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la tine, din nici un punct. :doh:

Nici nu ma obosesc. Cei care vor sa ramana in ignoranta nu merita sa le fie relevata niciun fel de cunoastere. Nu ar putea accepta un adevar nici daca i l-ar spune un mare maestru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce merg la cursuri, unii pot sa-si dea seama ca nu doar ale lor trebuie sa primeze, indiferent cite are.

Editat de corvus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza foarte mult la ce cursuri mergem.

 

Lasand la o parte cursurile de gen 'profesional' - recalificare, reconversie, samd. si vorbind de cele 'for pleasure', eu zic ca dintr-un soi de frustrare.

 

In constient sau subconstient, incercam sa umplem golurile si sa acoperim neajunsurile. Avem iluzia ca daca mergem la un curs, vom reusi sa recuperam deficitul, ceea ce nu se intampla neaparat. Ba as spune ca doar o mica parte dintre noi continua aprofundarea.

Pentru ca majoritatea se opresc, singurii care continua sunt cei care au veleitati pentru materia, stiinta respectiva.

Strict din punctul meu de vedere, consider autodidactica cea care pana la urma primeaza, studiul personal.

 

E cam ca la teatru si opera: multi mergem si chiar ne place dar nu toti suntem melomani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E cam ca la teatru si opera: multi mergem si chiar ne place dar nu toti suntem melomani.

 

Multi chemati,putini alesi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acela de a ne redescoperi cine suntem.

Aiurea.

In cel mai bun caz, ne cautam doar.

Cunoasterea vine , parerea mea, prin a invata sa percepi ceea ce este in jurul tau. A invata sa simti ceea ce in mod normal nu poti, a invata ca tot ce faci te va urmari in eternitate, fie bune fie rele. iar acestea nu se fac dupa ureche. De aceea e bine sa mergi la curs. Sa ti se arate, sa te ajute sa intelegi si sa te evalueze.

Nu cred ca inveti sa percepi.

E la fel ca sintagma cu 'invata sa pierzi' - cam vorbe goale, dupa parerea mea.

Lucrurile astea se intampla pur si simplu, nu le 'invatam'.

Nu e ca mersul cu jet-ski-ul.

 

Fiecare om este unic, fiecare experienta este unica ... de ce crezi tu ca trebuie sa urmezi calea altuia si nu pe a ta ?

Unde mai pui ca ale dracului sfaturi, nu se potrivesc deloc in cazuri-gemene.

Ca nu sunt ca cheile de la Dacia 1410.

 

La cursuri nu te invata calea ,ci modul cum sa incepi a merge pe propiati cale.poti merge in multe moduri. E bine sa alegi in cunostinta de cauza.

La cursuri ti se prezinta o abordare a vreunui autor.

 

E ca la restaurant - nu e neaparat sa iti placa sau sa nu fii alergic la ceva desi Le Maitre Chef e vestit.

 

Multi chemati,putini alesi.

Cert.

 

Si eu as vrea sa stapanesc tango-ul si sa fac spagatul intre doua scaune in direct pe A3.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raul, pana la urma.. fiecare analizeaza tot ce i se intampla prin "sinele" lui sau ei.. Pe langa asta.. nu poti afirma cu tarie ca nu sunt bune cursurile.. n-ai de unde sa stii. Nu toti cei ce le urmeaza sunt intr-atat de slabi de inger.

 

Probabil ca cel mai corect ar fi.. sa spunem ca aceste cursuri.. au menirea (sau ar trebui) sa te deschida intr-o oarecare masura.. Plus ca se spune ca toate au un timp in care se intampla..

 

E ca la restaurant - nu e neaparat sa iti placa sau sa nu fii alergic la ceva desi Le Maitre Chef e vestit.

 

Si cine te obliga sa ramai intr-un loc in care nu te simti bine si nu simti ca faci parte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cine te obliga sa ramai intr-un loc in care nu te simti bine si nu simti ca faci parte?

That's the point.

 

Otilia 'm-a citat' bine si a concis: multi chemati, putini alesi.

Ca aici nu facem proces de intentie potentialului cursant.

 

"Veni Vidi <Pleci>" nu ar fi nicio rusine si nici macar vreo neimplinire majora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×