Sari la conținut
Forum Roportal
marisa

Rezultatele punctiei

Postări Recomandate

Salut tuturor!

Multumesc tuturor pentru incurajarile de pina acum! Am parcurs, in sfirsit, un pas, avind rezultatele punctiei. Vi le spun si voua, in speranta ca imi veti spune parerea voastra:

 

ISHAK: Hepatita cronica cu activitate necroinflamatorie usoara; grad 8 (A = 3, B = 0, C = 2, D = 3) fibroza grad 3

 

HAI: Hepatita cronica cu activitate necroinflamatorie usoara grad 7 ( I = 3, II = 1, III = 3) fibroza grad 3

 

METAVIR: A 2 F3 Inflamatie portala 2 cu nodularitate 1 steatoza 0

 

Doctorul este de parere ca boala a inceput cu peste 10 ani in urma.

Ieri am facut si viremia. Astept rezultatul in 10 - 14 zile.

Este adevarat ca dosarul poate fi rezolvat in 2- 3 saptamini?

 

Sanatate tuturor!

Marisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marisa

Rezultatele biopsiei tale s-ar traduce asa:

A. necroza periportala - 3

B. necroza focala si degenerescenta grasa - 0

C. inflamatie portala - 2

D. fibroza - 3

 

Singura valoare care ar da de gandit este fibroza (3). Nu este cea mai avansata dar este destul de avansata. Deci trebuie luate rapid masuri. Nu te speria, fibroza este reversibila. Dar numai daca o tratezi.

Da, dosarul poate fi rezolvat in 2-3 saptamani. Daca ai un medic care se ingrijeste sa-ti urmareasca dosarul.

Multa bafta la viremie! Iti tin pumnii :(

Cum ai suportat biopsia? Ai facut anestezie generala?

Si inca o intrebare, te rog, cand vei mai discuta cu medicul respectiv, intreaba-l de unde si-a dat seama ca porti boala de peste 10 ani? Datorita valorii fibrozei? Mie medicul mi-a spus ca nu are nimeni cum sa-si dea seama de cand poarta cineva virusul, doar daca pacientul stie exact de unde si cand s-a contaminat (transfuzie, stomatolog, etc). O fibroza avansata sau incipienta nu este neaparat masura timpului de cand poarta cineva virusul.

 

Sanatate maxima!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marisa,

 

asa cum a scris si Gia...estimarea la 10 ani este cam aleatoare....la fel de bine poate sa fie si de 20 de ani....Dar acuma cred ca nu mai conteaza de cand.,...ci cum va fi in viitor...si cred ca e cazul de urgenta de masuri adecvate, adica: tratament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... Cum ai suportat biopsia? Ai facut anestezie generala?....

 

 

Multumesc pentru raspuns Gia!

Biopsia am suportat-o greu. Pentru amanunte vezi topicul "Punctia hepatica" deschis de mine, unde am descris pe larg prin ce am trecut!

Intr-adevar, medicul meu se bazeaza pe gradul 3 al fibrozei atunci cind spune ca am, probabil, de peste 10 ani virusul.

Ironia sortii este ca prin 1993 am fost internata la spitalul Fundeni din Bucuresti pentru ca ma simteam foarte rau. Aveam transaminazele foarte mari. M-am externat inainte de sarbatorile de iarna. Atunci mi s-a luat singe pentru marcarii virali. Nu am primit niciodata rezultatele. S-au pierdut in sistemul birocratic de pe acolo! Am mers la controale repetate la acelasi medic care m-a internat. Mi-a prescris Hepabionta si alte pastile de care nu-mi mai amintesc. M-am simtit mai bine dupa aceea, usor, usor transaminazele au scazut, dar nu s-au mai aflat niciodata in limiele normale. Am interpretat asta ca pe o cronicizare a unei hepatite virale A din '87! Culmea e ca doctorul spunea ca starea mea e buna!

Un alt internist, la care am mers citiva ani mai tirziu, dupa ce m-a speriat ca nu e de glumit cu ficatul, s-a declarat si el multumit ca ma adusese cu transaminazele sub 100, pe la vreo 70 - 80, si cu electroforeza buna!

Acum realizez ca am pierdut timp, bani, energie... :(

Multa sanatate si tie!

Marisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Enigma,

Multumesc pentru raspuns! Din pacate se pare ca timpul nu prea mai are rabdare cu mine! Nu stiu daca voi putea sa-mi sustin teza de doctorat pina incep tratamentul. Asa as fi vrut. Mi-e teama de efectele adverse ale interferonului!

Sanatate!

Marisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marisa,

 

si mie mi-a fost teama de efctele secundare, dar uite ca am avut noroc...si lucrez la teza in continuare ca si cum nu as avea nimic...(daca nu ar fi caderea parului...). Deci poate ai si tu asa noroc! Tin pumnii sa fie si la tine bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marisa!

 

Fruntea sus, pieptul inainte! Noi suntem alaturi de tine. Urmeaza tratamentul cu incredere.

Eu am sa primesc rezultatul biopsiei pe 3 octombrie..... si dupa aceea mai vedem noi.

 

Multa sanatate si curaj!

 

Dana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Marisa,

 

si mie mi-a fost teama de efctele secundare, dar uite ca am avut noroc...si lucrez la teza in continuare ca si cum nu as avea nimic...(daca nu ar fi caderea parului...). Deci poate ai si tu asa noroc! Tin pumnii sa fie si la tine bine.

 

 

Multumesc Cristina pentru incurajari! :cheers:

Sper si eu ca voi avea noroc, desi pina acum am fost tare ghinionista!

Sanatate si spor la treaba!

Marisa

 

Buna Marisa!

 

Fruntea sus, pieptul inainte! Noi suntem alaturi de tine. Urmeaza tratamentul cu incredere.

Eu am sa primesc rezultatul biopsiei pe 3 octombrie..... si dupa aceea mai vedem noi.

 

Multa sanatate si curaj!

 

Dana

 

 

Draga Dana,

Desi nu am mai scris o vreme pe forum am urmarit mesajele voastre si am aflat si de de punctia ta. Ma bucur ca ai trecut cu bine prin asta! :thumbsup: Sa dea Dumnezeu ca si rezultatele sa fie bune, mai bune ca ale mele!

Multa sanatate si tie!

Marisa :dance4:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate se pare ca timpul nu prea mai are rabdare cu mine! Nu stiu daca voi putea sa-mi sustin teza de doctorat pina incep tratamentul. Asa as fi vrut. Mi-e teama de efectele adverse ale interferonului!

Sanatate!

Marisa

 

Draga Marisa, tu esti cea care nu mai are rabdare, linisteste-te ca razboiul este de lunga durata. Daca mai ai numai de sustinut teza... esti destul de bine cu lucrul asa ca nu va fi o probleba, in definitiv se poate amana chiar si medical, un an in plus sau in minus nu mai conteaza. Nu te teme de efectele secundare ale interferonului, teme-te de efectele primare ale vrusului. Interferonul vine face putina panarama si trece; face si mult bine , pleaca, ramane binele dar noi ne amintim de panarama urata care o face.... Si punctia doare dar valoarea informatiei care o ofera este de mare importanta asa incat chiar daca suferi un pic macar stii in ce stadiu te afli.

Nu esti singura, suntem aici ! Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti singura, suntem aici ! Multa sanatate!

 

Multumesc Gabriel,

Asa este, eu nu mai am rabdare! Ma lupt cu teza asta de 8 ani si mi-ajunge! :thumbsup: In nici un caz nu vreau sa o mai amin! Sper sa reusesc sa grabesc sustinerea ei, inainte sa incep tratamentul!

Inca o data multumesc pentru suport!

Sanatate multa!

Marisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×