Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog sa-mi impartasiti si mie din experientele fiecaruia, cu privire la aceasta tema enuntata anterior.Sotul meu nu ma intelege si evita sa mai aibe vreun contact sexual cu mine, nici macar cu prezervativ.Ma simt singura si data la o parte.Stiu ca este o tema, considerata de multa lume ca fiind tabu, insa m-ar ajuta sa-mi impartasiti din experientele fiecaruia.

Pe de o parte ii inteleg teama, si i-o respect, insa stiu cazuri, din cele cate mi-au fost impartasite, in care viata sexuala merge cat de cat normal, intr-adevar, nu mai e ca inainte, insa sufar enorm cand il vad ca ma trateaza de parca as fi ciumata.

Cunosc cupluri, in care el avea hepatita c de mult timp, si o depistase dupa 10 ani, iar in toata perioada asta, au avut o viata sexuala normala, fara sa se protejeze, iar virusul n-a fost transmis partenerei.

Daca cei dragi tie, cei din jurul tau nu te inteleg, ce pretentii mai ai de la un strain, sa te sprijine si sa te sustina, macar pe plan moral.

Am vazut ca cei de aici, sunteti o mare familie, si va felicit, ati facut o treaba buna dand sfaturi si incurajandu-i pe cei suferinzi.

 

Va urez la toti LA MULTI ANI!, un an 2009 mai bun, cu multe realizari, si sa invatam sa fim mai toleranti cu cei de langa noi!

Catalina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Transmiterea sexuala a hepatitei C intre partenerii monogami (cu un singur partener sexual) este neobisnuita. Din punct de vedere al transmiterii sexuale a HCV exista studii contradictorii si nu s-au tras inca concluziile.

 

Gooood, mi-e teama sa intreb ce fel de sot ai. Bine ca nu divorteaza pentru ca tu ai Hepatita!

Du-te cu el la un medic (un amic, intalnit intamplator daca nu vrea) care sa ii spuna cum stau lucrurile. Problema lui e mai mult psihologica...........si daca nu "se trateaza" o sa te respinga in continuare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca pe acest site, aceasta problema legata de viata sexuala a cuplurilor, in care unul din parteneri, este depistat cu HVC,nu este abordata, si o consider foarte importanta.

Mi-ar fi de mare ajutor sa-mi comunicati din experienta fiecaruia, daca s-a inregistrat pana in prezent vreun caz de transmitere a virusului, si prin contact sexual, daca trebuie sa ne protejam partenerii, prin alte mijloace de contraceptie bine stiute.

Poate pentru unii, aceasta tema e mai greu de abordat, credeti-ma ca si mie imi este, asa incat, astept mesajele dvs., fie ele private, fie pe adresa mea de e-mail, mai sus postata.

 

Tin sa-ti multumesc draga Joannahart ( sper ca nu te superi ca ma adresez asa), pentru raspunsul prompt pe care mi l-ai dat, si tin sa-ti marturisesc, ca m-ai pus sa reflectez la intrebarea ta ,,ce fel de sot am,,.

Probabil o sa-mi dau singura raspunsul cat de curand.

 

Catalina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de raspuns Isis.

In ceea ce priveste sarutul, parerile sunt de asemenea impartite si anume, exista posibilitatea ca in urma spalarii cu periuta de dinti, sa-ti ranesti gingia, producand astfel sangerarea iar prin sarut, poti transmite sangele.Mai mult, daca partenerul are un herpes la gura, sau o alta leziune bucala, prin contact cu sangele, se poate infesta si el.

Este o sansa mica de infestare, insa ea exista.

Mare atentie cum va alegeti stomatologii si nu numai, din pacate nu prea stim cat de bine sunt sterilizate ustensilele medicale.

Multa sanatate si sa auzim numai de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hepatita C se transmite prin contact sexual, daca nu folosesti prezervativul. NU se transmite prin sarut!

 

Completare: daca ai leziuni deschise pe organ. (vagin, vulva , penis)

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic13419.html intra aici , parerile sunt impartite

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc mult de raspuns Isis.

In ceea ce priveste sarutul, parerile sunt de asemenea impartite si anume, exista posibilitatea ca in urma spalarii cu periuta de dinti, sa-ti ranesti gingia, producand astfel sangerarea iar prin sarut, poti transmite sangele.Mai mult, daca partenerul are un herpes la gura, sau o alta leziune bucala, prin contact cu sangele, se poate infesta si el.

Este o sansa mica de infestare, insa ea exista.

Mare atentie cum va alegeti stomatologii si nu numai, din pacate nu prea stim cat de bine sunt sterilizate ustensilele medicale.

Multa sanatate si sa auzim numai de bine!

 

Catalina, eu sunt medic stomatolog,nu sti altii cum sunt, dar eu eram foarte stricta la sterilizarea instrumentarului.Am aruncat chiar instrumentele folosite la pacietii cu hepatita si hiv( aia declarati, pt ca sunt multi care nu vor sa spuna sau nu stiu ca au ).

In ceea ce-l priveste pe sotul tau, ar trebui sa i se explice ca a sta langa o persoana infestata cu hep c , a o saruta, atinge si imbratisa nu presupune nici un risc! Sper sa inteleaga si viata voastra sa revina la normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Catalina, eu sunt medic stomatolog,nu sti altii cum sunt, dar eu eram foarte stricta la sterilizarea instrumentarului.Am aruncat chiar instrumentele folosite la pacietii cu hepatita si hiv( aia declarati, pt ca sunt multi care nu vor sa spuna sau nu stiu ca au ).

In ceea ce-l priveste pe sotul tau, ar trebui sa i se explice ca a sta langa o persoana infestata cu hep c , a o saruta, atinge si imbratisa nu presupune nici un risc! Sper sa inteleaga si viata voastra sa revina la normal.

 

Cata se plange ca sotul nu vrea sa faca dragoste cu ea................a sta, imbratisa si saruta nu asta inseamna :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mentionat de leziuni deschise, aici sunt incluse si chisturile ovariene, nu?Tot mai multe femei au chisturi ovariene, fie ele provocate de sterilet, avorturi, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×