Sari la conținut
Forum Roportal
MARIAGINA

Blechi si Tisa

Postări Recomandate

salut ce mai faceti??

ce mai fac puiuti vostri??

Tisa tusea ,urechile curgeau ,s-a scuipat toata ,ochi ii curgeaa si i sa unflat urechile.

Ma puteti ajuta ? :cheer: varog! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci Tisa ,e un brac german.Nu stiu cum dar a racit .Ii curgeau ochii si urechile ,tusea si elimina saliva .Apoi scutura capul si se umplea toata de scuipat .Am fost cu ea la medic si mi-a dat bromhexin si augmentin cu acid clavuronic ( cred ca am spus bine ) care protejaza oarecum stomacul si ficatul.MI-a spus ca la caini ficatul e foarete sensibil.Acum e bine .Totusi nu-mi dau seama unde a racit .Ea sta cu Blechi in aceeasi cusca ,si el nu are nimic . In curent nu a stat de asta sunt sigura .Cusca e dubla izolata si are usita .A racit inainte de ploile acelea .Cine stie?poate e vorba de o gripa canina .Ce radeti ? Si ei au gripa . Cel putin eu asa cred .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:hi: Am citit "pe sarite" si "pe nerasuflate" povestile cainilor vostri.M-au binedispus...

Din umilele mele cunostinte despre caini,stiam ca un caine nu musca niciodata o catea;la ei,EL e cu adevarat un cavaler:se lasa batut de EA. :o:

Mai stiu ca se bat doar cind sunt de acelasi sex si apropiati ca virsta.Niciodata un caine matur ori mare nu va ataca unul mic fie,ca talie fie,ca virsta.Automat,cel mic va recunoste sefia celui mare sau celui mai puternic.

E adevarat ca femela se hraneste prima. :D dar,nu cred ca e regula;sunt si exceptii.

Ma gindesc la comportamentul catelusei mele Yorkshire care,avea cam un an...

Sotul meu a primit un catelus pui,avea 1-2 luni...pechinez...si l-a adus in casa.Catelusul,tupeist :o: s-a dus la farfuria ei desi,stiu ca un caine nu maninca din farfuria altuia.Ne asteptam ca ea sa-l atace,ca se uita cam lung...dar,nu numai ca nu l-a atacat ci,a refuzat ea sa mai manince din acele farfurii, lasindu-l pe el sa se ospateze linistit.

Mai mult:l-a primit pe pernuta ei ...de unde,ea, se ridica periodic si il trezea desi,el,protesta iritat vrind s-o musce(nu,nu vreau sa adopt forma "muste" ca nu zic " a musta"ci,"a musca" :o: ) si il impingea cu botul nervoasa ,afara.

Credeam ca este geloasa dar,nu.Afara,pe balcon era toaleta ei (o cutie cu argila).

Ati ghicit... :soc: il trezea din somn sa faca pipi...apoi,il lasa sa se culce la loc. :)

Acum,ea are 7 ani.E inca virgina ... :o: dar,am tras concluzia ca va fi o mamica minunata!

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×