Sari la conținut
Forum Roportal
MARIAGINA

Blechi si Tisa

Postări Recomandate

Buna , sunt mama Teodorei.Aceste incaierari ale cainilor se produc pentru ca Teo nu respecta legile canine .Ei deja au stbilit ca Tisa e sefa, iar micutul de Blechi se supune .Tisa e ca orice caine de vanatoare f energic,e f posesiva si vrea toata atentia numai pt ea. E exagerat de geloasa si posesiva.Cainii stau afara intr-o cusca amandoi.Tisa doarme in spate iar Blechi mai in fata .Niciodata nu fac schimb de locuri.Se inteleg bine pana cand iesim noi afara .Cand ies eu , vin amandoi la mine , dar intai pun mana pe Tsa si apoi pe Blechi ,si dupa aceea pe amandoi deodata .Mancarea e o problema pt ca Tisa e lacoma si intai ia mancarea lui blechi si apoi pe a ei . La un moment dat aufost 5 caini in curte si ea era puita si tot asa facea , manca de la toti .Mai precis le fura mancarea .Le aducea jucarii si ii provoca si cand cei mari lasau castronul ea repede aspira tot.Acum pe ea o leg cand mananca si cand termina Blechi de mancat o dezleg.Cand se joaca Teo cu ei, Blechi se ascunde .Dar nu nu tot timpul.Teo vrea sa se joace cu amandoi deodata si sa se poarte ca oamenii.Si eu ma joc cu ei destul de mult ,dar dupa regulile lor si nu am avut niciodata probleme .Blechi e un caine foarte cuminte si inteligent .El a crescuto pe Tisa de mica .E un caine extraordinar .Cu toate ca e baiat , a ingrijit un pui de cioara ,un pui de pisica si daca vreun caine e putin zgariat el ii linge ranile .Ce sa va spun a jucat si in scenete ,pe Bubico -normal, si intelege cam tot ce vorbim cu el.Pe amandoi ii iubim la fel de mult chiar daca sunt firi foarte diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna , sunt mama Teodorei.Aceste incaierari ale cainilor se produc pentru ca Teo nu respecta legile canine .Ei deja au stbilit ca Tisa e sefa, iar micutul de Blechi se supune .Tisa e ca orice caine de vanatoare f energic,e f posesiva si vrea toata atentia numai pt ea. E exagerat de geloasa si posesiva.Cainii stau afara intr-o cusca amandoi.Tisa doarme in spate iar Blechi mai in fata .Niciodata nu fac schimb de locuri.Se inteleg bine pana cand iesim noi afara .Cand ies eu , vin amandoi la mine , dar intai pun mana pe Tsa si apoi pe Blechi ,si dupa aceea pe amandoi deodata .Mancarea e o problema pt ca Tisa e lacoma si intai ia mancarea lui blechi si apoi pe a ei . La un moment dat aufost 5 caini in curte si ea era puita si tot asa facea , manca de la toti .Mai precis le fura mancarea .Le aducea jucarii si ii provoca si cand cei mari lasau castronul ea repede aspira tot.Acum pe ea o leg cand mananca si cand termina Blechi de mancat o dezleg.Cand se joaca Teo cu ei, Blechi se ascunde .Dar nu nu tot timpul.Teo vrea sa se joace cu amandoi deodata si sa se poarte ca oamenii.Si eu ma joc cu ei destul de mult ,dar dupa regulile lor si nu am avut niciodata probleme .Blechi e un caine foarte cuminte si inteligent .El a crescuto pe Tisa de mica .E un caine extraordinar .Cu toate ca e baiat , a ingrijit un pui de cioara ,un pui de pisica si daca vreun caine e putin zgariat el ii linge ranile .Ce sa va spun a jucat si in scenete ,pe Bubico -normal, si intelege cam tot ce vorbim cu el.Pe amandoi ii iubim la fel de mult chiar daca sunt firi foarte diferite.

o intrebare de baraj...ce legi incalca ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dei cainii traiesc in haite . Ei stabilesc erarhia , si in functie de asta au dreptul la imperechere , la hrana etc.Si la noi deja Tisa fiind de talie mare si fiind mai puternica decat Blechi, e cateaua dominanta ,Deci ea vrea sa manance prima si ce e mai bun.In salbaticie de obicei e o catea dominanta si la fel ea mananca prima apoi cei de rangul doi etc.Tot cateaua dominanta isi alege un ,masculcaree cel mai puternic si sanatos ca viitori pui sa aiba sanse de supravietuire .De aici nevoia de a manca ei primii si ce e mai bun , pentru a avea lapte pt pui , si mai tarziu le va duce puilor mancarea.

Acest instinct nu a disparut. Familia este vazuta de catre caine ca fiind haita lui. De obicei cainii recunosc un singur stapan pe cel mai puternic din fam.Asta inseamna ca eu ii hranesc ,ma joc cu ei ii plimb etc, iar sotul meu nu se ocupa de ei deloc , dar el e stapanul si il asculta .Pe mine ma iubesc mai mult dar nu ma asculta ca pe el.Deci eu si sotul sumtem ,,perechea dominanta ,, in aceasta haita.Apoi urmeaza rangul doi fetele mele, apoi Tisa care a castigat rangul trei batindu-l pe Blechi. Si inca incearca sa avanseze in locul lui Teo.sau macar sa fie egala cu Teo .Acum Teo daca se joaca cu Blechi si cu ea nu, se simte amenintata sa-si piarda rangul si de aceea il pune la respect pe micut.Aici intervin eu si incerc prin diferite jocuri sa-i apropiu pe cei trei . Si chiar merge atata timp cat incep orice actiune cu Tisa apoi cu Blechi .De ex: Iau crontonele de caini in buzunar sau biscuiti.Le dau comanda ,,sezi,, la amindoi ( nu siu gramatica asa ca ei pricep ca amandoi sa sada ) Apoispun ,,Tisa,, adu mingea si arunc .Pe Blechi il retin prin comanda ,, tu stai,,si il recompensez in timp ce Tsa alearga si nu ma vede . Apoi cand aduce mingea o recompensez si pe ea , si din nou comanda -sezi-si apoi Blechi aduce mingea si Tisa asteapta . Deci intotdeauna cainele dominant primeste primul mangaierea orice comanda si apoi celalalt .In felul acesta se poate evita orice cearta intre caini .Chiar si mancarea cand o duc,prima primeste Tisa ,( respect rangul) apoi Blechi . Tisa e legata cand mananca pt ca altfel ea mananca tot si cel mic ramane nemancat .Dupa ce mananca o lasam libera .Am ajuns la rezultatele acestea cam intr-un an , dar toti trebuie sa respecte regulile.Nu ii mangai separat.intot deauna primul gest e spre Tisa Apoi spre Blechi.si primul cuvant e Tisa api restul .Ei se ingramadesc amandoi la mine , dar si asa Tisa trebuie sa simta ca ea e in atentia mea cu toate ca eu am cealalta mana pe Blechi si il mangai.Daca mai ai nelamuriri intreaba -ma .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dei cainii traiesc in haite . Ei stabilesc erarhia , si in functie de asta au dreptul la imperechere , la hrana etc.Si la noi deja Tisa fiind de talie mare si fiind mai puternica decat Blechi, e cateaua dominanta ,Deci ea vrea sa manance prima si ce e mai bun.In salbaticie de obicei e o catea dominanta si la fel ea mananca prima apoi cei de rangul doi etc.Tot cateaua dominanta isi alege un ,masculcaree cel mai puternic si sanatos ca viitori pui sa aiba sanse de supravietuire .De aici nevoia de a manca ei primii si ce e mai bun , pentru a avea lapte pt pui , si mai tarziu le va duce puilor mancarea.

Acest instinct nu a disparut. Familia este vazuta de catre caine ca fiind haita lui. De obicei cainii recunosc un singur stapan pe cel mai puternic din fam.Asta inseamna ca eu ii hranesc ,ma joc cu ei ii plimb etc, iar sotul meu nu se ocupa de ei deloc , dar el e stapanul si il asculta .Pe mine ma iubesc mai mult dar nu ma asculta ca pe el.Deci eu si sotul sumtem ,,perechea dominanta ,, in aceasta haita.Apoi urmeaza rangul doi fetele mele, apoi Tisa care a castigat rangul trei batindu-l pe Blechi. Si inca incearca sa avanseze in locul lui Teo.sau macar sa fie egala cu Teo .Acum Teo daca se joaca cu Blechi si cu ea nu, se simte amenintata sa-si piarda rangul si de aceea il pune la respect pe micut.Aici intervin eu si incerc prin diferite jocuri sa-i apropiu pe cei trei . Si chiar merge atata timp cat incep orice actiune cu Tisa apoi cu Blechi .De ex: Iau crontonele de caini in buzunar sau biscuiti.Le dau comanda ,,sezi,, la amindoi ( nu siu gramatica asa ca ei pricep ca amandoi sa sada ) Apoispun ,,Tisa,, adu mingea si arunc .Pe Blechi il retin prin comanda ,, tu stai,,si il recompensez in timp ce Tsa alearga si nu ma vede . Apoi cand aduce mingea o recompensez si pe ea , si din nou comanda -sezi-si apoi Blechi aduce mingea si Tisa asteapta . Deci intotdeauna cainele dominant primeste primul mangaierea orice comanda si apoi celalalt .In felul acesta se poate evita orice cearta intre caini .Chiar si mancarea cand o duc,prima primeste Tisa ,( respect rangul) apoi Blechi . Tisa e legata cand mananca pt ca altfel ea mananca tot si cel mic ramane nemancat .Dupa ce mananca o lasam libera .Am ajuns la rezultatele acestea cam intr-un an , dar toti trebuie sa respecte regulile.Nu ii mangai separat.intot deauna primul gest e spre Tisa Apoi spre Blechi.si primul cuvant e Tisa api restul .Ei se ingramadesc amandoi la mine , dar si asa Tisa trebuie sa simta ca ea e in atentia mea cu toate ca eu am cealalta mana pe Blechi si il mangai.Daca mai ai nelamuriri intreaba -ma .

da voi ati auzit de chestia sa ii tineti despartiti cand mananca ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ,SIGUR ii tinem despartiti cand mananca.In camere separate nu ii punem ca Tisa stie sa deschida orice usa .Si o metoda sigura e sa o legam pana mananca, apoi o lasam libera .Cand era mica am incercat sa o obijnuim ca pe cilalti 4 .care mancau fiecare din castronul lor si nu se bateau.Am crezut ca daca de mica va manca cu ceilalti va face si ea la fel .Dar m-am inselat .Dupa cum ti-am spus ,de un an am aplicat metoda si nu am mai avut probleme la mancare . Ultima bataie a fost prin primavara anul trecut cand i-am despartit eu si am fost si eu muscata .DAr nu m-am suparat .A trecut .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tisa e dresata sa fie caine insotitor .De aceea orice usa o poate deschide , si nu vreau sa risc sa-l muste pe micut.In casa se descurca la fel ca noi, adica se duce unde vrea, deschide toate usile ,etc.O problema care inca nu a fost rezolvata e gelozia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt sfaturi si o sa le incerc pe toate . Ei stau mult timp impreuna .Sunt separati numai la mancare( Tisa e lacoma si egoista la mancare ) .dar se pot vede in timp ce mananca .Asa cum ati spus cam orice caine e mai mult sau mai putin gelos.Ei se joaca frumos amandoi .Au inceput sa se joace toti trei adica si cu Teo, scurt timp (20 minute).Cu recompense cum ziceti , sper sa se se rezolve si problema geloziei.Dar le trebuie timp.In privinta lacomiei am inceput ceva exercitii.Si anume ,le dau crontonele la fiecare in castronel. Distanta intre ei e cam de 6-8 m.Eu stau acm intre ei . Tisa la scurt timp pleaca sa manance de la Blechi si atunci ii spun <<unde-i castronul tau ? si fuge repede la al ei de teama sa nu il iau.Nu i lam luat niciodata dar asa face .Si pana mananca mai incearca ea o data sau de doua ori.Dar le dau si tacamuti si maruntaie fierte si alte preparate .La acestea din urma e si mai lacoma si nu am curajul sa o las dzlegata ca pt mancare e in stare de orice .De cand ma stiu am avut caini de toate felurile si marimile .Dar nu am vazut nici unul atat de lacom.Mananca daca e dupa capul ei pana vomita si apoi e in stare sa manance in continuare .NU stie cand e satula si e lacoma .

Ei mananca de 3 ori pe zii. Dimineata crontonele ,la amiaz ce mancam si noi , iar seara fiertura de tacamuti ,vita si maruntaie cu ceva legume si cereale .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeti ce s-a intamplat ! Am iesit cu amandoi cainii la plimbare intr-un parc seara tarziu. La un moment dat Blechi (micutul) s-a indepartat de noi si a fost atacat de un caine comunitar de talie mare . Nu stiu de unde a aparut ca inainte am facut turul parcului cu ei in lesa , ca sa ne asiguram ca nu mai e nici um caine .Parcul e micut cam 1000 mpatrati, cu cativa tei si cateva tufe mici cateva banci 2-3 leagane . bine luminat si e foarte aproape de casa (cam 20 de m de casa )Tisa, cum a auzit a fugit sa-l apera pe Blechi si noi dupa ea .Tisa era imbracata cu o hainuta imblanita pt caini pe care a primit-o de la Mosus Craciun.A avut noroc cu hainuta ca e legata cu sirete .Acasa am vazut in hainuta urme de dinti , iar ea nu avea nimic.Numai putin la o ureche era zgariata.I-am pus betadina si e deja aproape vindecata .Cel mic ,Blechi avea si el o hainuta dar se prindea cu scai si i-a smuls-o si asa a scapat si el numai cu o sperietura . Maidanezul nu se astepta sa fie si el atacat .Asa ca lupta a fost foarte scurta si vazind ca sunt doi a renuntat si s-a retra. Era un exemplar frumos ,mare si foarte alb.Era zapada atunci si probabil dormea intr-o tufa de nu l-am vazut si Blechi a dat peste el lundu-l prin surprindere .Bineinteles ca si noi ne-am speriat dar partea buna e ca cei doi se inteleg acum de minune .In ultimul timp i-am lasat sa stea tot timpul impreuna .Se plimba amandoi se joaca ,si la mancare i-am mai redus distanta intre ei.La inceput ii separam apoi pe Tisa o legam si se vedeau cand mancau.Acum pot sta aproape unul de altul si nu o mai leg pe Tisa ,dar stau langa ei .Ieri a mai ramas mancare in farfurie Tisei si l-a lasat pe Blechi sa manance cu ea din farfurie .I-a facut loc si nu l-a marait deloc.

Aceasta bataie i-a unit ,si i-a facut sa se iteleaga mult mai bine .Sunt mandra de ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×