Sari la conținut
Forum Roportal
Mihai Dragotescu

Problema fundamentala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate cineva sa-mi explice fundamentul relatiilor dintre stat si fiintele omenesti : barbati, femei ?

Daca definesti intrebarea mai in detaliu, poate.

De ce e nevoie de specificatia femei si barbati ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa aflu care este acel principiu fundamental prin care statul ajunge sa incorporeze in el fiintele omenesti si acestea sa functioneze ca "atomi" ai lui. De unde vine acest principiu ? De unde vine jurisdictia statului asupra fiintelor omenesti ? Are la baza vreun principiu divin? Sau ce alt principiu exista?

Colaborarea fiintelor omenesti cu statul este benevola? Sau este impusa?

Daca e benevola, atunci este intelegerea dintre stat si fiintele omenesti un CONTRACT ?

Daca este impusa, cum s-ar numi aceasta?

 

Am simtit nevoia sa specific "barbati, femei", stiut fiind apetitul juristilor pentru interpretari. Specificatia am facut-o ca sa intaresc faptul ca ma refer strict la fiintele omenesti din carne, oase, spirit, suflet, si nu la entitati artificiale ca "persoana [fizica]", "cetatean", "contribuabil", "conducator auto", etc..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa aflu care este acel principiu fundamental prin care statul ajunge sa incorporeze in el fiintele omenesti si acestea sa functioneze ca "atomi" ai lui. De unde vine acest principiu ? De unde vine jurisdictia statului asupra fiintelor omenesti ? Are la baza vreun principiu divin? Sau ce alt principiu exista?

Colaborarea fiintelor omenesti cu statul este benevola? Sau este impusa?

Daca e benevola, atunci este intelegerea dintre stat si fiintele omenesti un CONTRACT ?

Daca este impusa, cum s-ar numi aceasta?

 

Am simtit nevoia sa specific "barbati, femei", stiut fiind apetitul juristilor pentru interpretari. Specificatia am facut-o ca sa intaresc faptul ca ma refer strict la fiintele omenesti din carne, oase, spirit, suflet, si nu la entitati artificiale ca "persoana [fizica]", "cetatean", "contribuabil", "conducator auto", etc..

 

Statul are mai multe acceptiuni. Ma voi referi la STATUL DE DREPT in care traim astazi.

Statul e o forma de organizare umana format din mai multe elemente: populatia, teritoriul, suveranitatea. Normal ca acest stat este rezultatul dorintei unei populatii de a se organiza si proteja pe un anumit teritoriu. iar statul, pentru a-si indeplini acest rol, are nevoie de forta publica. Deci statul serveste populatia care l-a creat. Aici intervine discutia despre vointa individuala, vointa colectiva si vointa generala. Ultima este vointa statului. Populatia, prin propria vointa, insarcineaza statul cu o serie de atributii, dandu-i putere. Populatia este constienta ca o colectivitate organizata cere compromisuri, astfel ca statul devine un element de autocenzura. Noi singuri acceptam ca statul sa ne limiteze actiunile astfel incat sa nu deranjam pe ceilalti. Armonia cere sacrificii, de fapt intelepciune.

 

Acum trebuie mentionat ca statul are o existenta abstracta, de aceea trebuie insarcinati oameni cu manifestarea autoritatii de stat. Oamenii au defecte si scapari si statul nu isi indeplineste intotdeauna scopul. Nu statul e corupt, nu statul e oprimant, ci oamenii care exercita autoritatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×