Sari la conținut
Forum Roportal
:GaGa

ISLAMUL

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Islamismul se trage ironic (pt. arabi) chiar din religia evreilor. Vechiul Testament (intr-o oarecare masura) este identic pentru crestini, evrei mozaici si musulmani. Daca religia mozaica si cea musulmana se considera a mosteni invataturile fiilor lui Avraam, crestinismul a prins mai cu seama in randul "neamurilor".

 

Daca toti (cele 3 mari religii) avem se pare aceleasi origini ale credintei, nu inteleg de unde atata ura cultivata de-a lungul veacurilor pana in prezent care inca persista si ne invrajbeste pe unii impotriva altora. Studiind cat de cat invataturile celor 3 religii si istoria lor, am descoperit multe asemanari in evolutia lor : schismele, curentele si diversele ideologii, razboiaele sfinte (cruciadele si jihadul), lupta pentru un pamant considerat sfant pentru toti: Ierusalimul. Daca il consideram sfant cum putem face atatea varsari de sange acolo ? Cum putem profana in acest fel pamantul sfant ? Ce fel de credinciosi au fost aceia (invaturile celor 3 religii condamna violenta si varsarea de sange) care si-au nesocotit astfel credinta (sinuciderea este pacat capital pt toate cele 3 religii ... deci atentatele sinucigase au putut fi comise de drept-credinciosi ? NU !)......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Islamismul se trage ironic (pt. arabi) chiar din religia evreilor. Vechiul Testament (intr-o oarecare masura) este identic pentru crestini, evrei mozaici si musulmani. Daca religia mozaica si cea musulmana se considera a mosteni invataturile fiilor lui Avraam, crestinismul a prins mai cu seama in randul "neamurilor".

 

Daca toti (cele 3 mari religii) avem se pare aceleasi origini ale credintei, nu inteleg de unde atata ura cultivata de-a lungul veacurilor pana in prezent care inca persista si ne invrajbeste pe unii impotriva altora. Studiind cat de cat invataturile celor 3 religii si istoria lor, am descoperit multe asemanari in evolutia lor : schismele, curentele si diversele ideologii, razboiaele sfinte (cruciadele si jihadul), lupta pentru un pamant considerat sfant pentru toti: Ierusalimul. Daca il consideram sfant cum putem face atatea varsari de sange acolo ? Cum putem profana in acest fel pamantul sfant ? Ce fel de credinciosi au fost aceia (invaturile celor 3 religii condamna violenta si varsarea de sange) care si-au nesocotit astfel credinta (sinuciderea este pacat capital pt toate cele 3 religii ... deci atentatele sinucigase au putut fi comise de drept-credinciosi ? NU !)......

itata despre ceea ce am evidentiat as vrea sa te intreb pe tine,pentru ca stii mai bine,un exemplu pe care l-am selectat este asta

Oameni buni, cam deviati de la subiect...e vb de egalitatea barbatului si femeii in ISLAM, nu in societatea Occidentala. . .Sinoe, ma mira ca ai bagat cateva posturi si nu ai mentionat nimic despre musulmani...o fi spiritul Craciunului...ti s-a imbunatatit parerea despre maimuticile orientale laugh.gif sau ce ?? crezi ca ai putea fi prieten sau amic cu vreun musulman ??? ce parere ai despre Naeema ?? e simpatica nu-i asa ??? grin.gif

deci de unde atata ura in tine pentru "maimuticile" orientale? prin toate aste nu demonstrezi superioritatea fata de ei pe care crezi ca o ai.(parerea mea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa de inceput de an ai putea sa iti bagi niste vata in gura si sa iti lipesti degetele de partea inferioara a corpului ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa de inceput de an ai putea sa iti bagi niste vata in gura si sa iti lipesti degetele de partea inferioara a corpului ?

:) eu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cu tine ce am tu esti dulce si cuminte

:vampire: merci de compliment

 

alt topic facut pentru a turna r****t in capul cuiva :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:vampire: merci de compliment

 

alt topic facut pentru a turna r****t in capul cuiva :)

vezi cum e sa fi starin intr-o tara?....te trateaza toata lumea cu dulcegarii :vampire:

 

strain* iarta-mi ortografia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vezi cum e sa fi starin intr-o tara?....te trateaza toata lumea cu dulcegarii :)

 

strain* iarta-mi ortografia

ei,nu chiar strain,aproximativ 25% strain,restul 75% roman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai sa imi scot castile sa se poata aseza mai bine ,sincer imi e scarba de ura asta si de felul in care se poarta mai ales chestia asta de femeie ,ba e alba ba e neagra cu toata calmitatea mea o trimit la dracu sa vad cu ala mai joaca alba neagra ,ptr mine nu e decat un copil ignorant si neinformat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×