Sari la conținut
Forum Roportal
senin8

Proprietar sau robul si administratorul lui D-zeu?!.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Apostolul si profetul Pavel,mesagerul epocii Efes,intreaba :ce lucruri posed eu pe care sa nu le fi primit de la D-zeu?El a ajuns la concluzia ca din ce are nimic nu este al lui,ci al lui D-zeu ,care si zice :"pamintul cu tot ce este pe el este al Meu"!Si atunci Pavel ajunge la urmatoarea concluzie absoluta:"iata cum trebuie sa fim priviti si considerati noi oamenii:ca niste robi si administratori ai lui D-zeu".Robul sau sclavul nu are nimic al lui ,dar D-zeu ,care le poseda pe toate ,incredinteaza robului Sau lucruri pe care acesta este dator sa le administreze .Si Pavel mai trage o mare concluzie :"eu sa fiu privit ca un rob credincios in lucrul incredintat mie de catre D-zeu ".Acest lucru incredintat este viata ,sufletul,trupul,sotia ,copiii etc.Va spun un secret:daca aceste lucruri ar fi ale mele ,adica proprietate personala ,atunci eu as fi stapinul si as putea proceda cu aceste lucruri dupa bunul meu plac ,fara a ma putea trage cineva la raspundere .Dar fiindca gol am venit in lumea asta si gol plec din ea,fiind un rob administrator ,raspund cu viata de lucrurile lui D-zeu incredintate mie spre administrare.De exemplu,este scris:"sufletul care pacatuieste ,adica respinge prin necredinta cuvintul lui D-zeu ,va muri definitiv in iazul de foc."Sau ,este scris:"nu faceti din trupul vostru madulare ale unei curve ,pt ca ii declarati razboi lui D-zeu,il provocati la duel,deoarece D-zeu ne-a dat un trup care sa fie templul lui D-zeu,nu madularul unei curve.Suntem noi mai tari decit D-zeu,de avem curajul sa -i declaram razboi "?!Este scris :"toate sufletele sunt ale Mele ,zice Domnul".Copiii nascuti in familia mea sunt sufletele Lui in trup pe pamint ,iar eu ca tata am datoria si obligatia de a -i indoctrina cu cuvintele lui D-zeu,de mici ,de la virsta frageda ,nu cu povesti trinitare de craciun ,mos craciun etc. si nici n-am voie ca sa fac din copil un idol pt ca este scris :"numai Domnului D-zeului tau sa i te inchini si numa Lui sa-I slujesti".Tot apostolul Pavel zice :"cine este casatorit sa nu se comporte ca un casatorit ,cine stapineste sa nu se comporte ca un stapin etc".De ce ?PT ca omul este doar un rob si atit.Sotia si averea sunt de la Domnul ,care oricind ni le poate lua.Si daca sunt rob e anormal ca eu sa pling moartea copilului sau sa ma revolt impotriva lui D-zeu,care este Stapinul Absolut .E anormal ca oala de lut sa critice olarul care a facut-o .Noi avem opinii ,invataturi proprii ,sentimente si lucruri proprii din pricina carora suferim cind nu sunt satisfacute .Dar daca am realiza ca nu suntem mai mult decit robi administratori ale lucrurilor Stapinului de scavi Suprem ,atunci am fi preocupati de un singur lucru:sa indeplinim cu scumpatate si intocmai sarcinile incredintate ,stiind ca Stapinul nostru are drept de viata si moarte asupra noastra .EL a zis:"Eu dau viata si Eu omor. Cine esti tu ,goimule(dobitocule)sa Ma judeci pe Mine?Voi ,oameni tari la cerebel,"am sa va vomit din gura Mea,zice Domnul D-zeu."Dar celui credincios lucrului incredintat de Domnul,Domnul ii va zice:"te fac proprietar in imparatia Mea ."La sfirsitul vietii unii vor deveni proprietari eterni pt ca au fost robi si administratori credinciosi ,iar altii vor pierde tot ce li s-a parut ca poseda.!Prima categorie sunt fiii imparatiei ,a doua categorie sunt fiii celui rau.Fiecare sa se intrebe :ce sunt eu si in ce postura ma aflu acum ,potrivit cu acest mesaj!?

Editat de senin8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll:

amin frate :o:

Editat de Amarena
ar trebui sa sterg mesajul asta, ai citat ditai mesajul lui senin, ca sa spui doar "amin" la sfarsit? interesant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
?

 

Aleluia !

 

Fericitule !

 

..."caci fericiti cei saraci cu duhul!"

Editat de Enki
Sikaryane, nu mai cita toata polologhia aia!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester:

 

 

amin frate :roll:

ca sa vezi cum se contrazice sikarianu alias enki,el nu vede ca reprezinta gramada,si expune nebunia stintei pe nedrept numita astfel!l-am dat gata ,a zis Aleluiah!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca sa vezi cum se contrazice sikarianu alias enki,el nu vede ca reprezinta gramada,si expune nebunia stintei pe nedrept numita astfel!l-am dat gata ,a zis Aleluiah!

Fiecare intelege dupa cat il duce mintea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×