Sari la conținut
Forum Roportal
LordPraslea

Credeti ca duceti o viata buna?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cititi cu atentie inainte sa postati idiotenii si sa va bagati in seama aiurea:

 

As dori sa raspundeti doar daca aveti ceva de zis care da un raspuns concret intrebarii, nu doar ceva banal si hai sa zic si eu ceva sau sa fac o gluma...

Nu incepeti sa va certati cu altii pe nimicuri.. se poate discuta frumos.

Daca sunteti atei.. fara credinta.. sau chestii de genu.. va rog foarte mult sa va argumentati raspunsul cu dovezi si exemple.

 

Bun, ca sa clarific intrebarea:

Cand zic o viata mai buna, nu ma refer ca aveti masina, casa.. masa... ci CUM stati voi in fata lumii, a oamenilor.. a tarii.. cu ce dovediti ca sunteti buni? Cu ce puteti dovedi ca voi "nu gresiti" cu nimica fata de alti oameni? Si ca actiunile zilnice sunt corecte? Ce va face sa credeti asta?

Intreb asta pentru ca aud zilnic oameni care zic "eu nu am gresit cu nimica, eu sunt curat.. nu am eu pacate" si... ma intreb, oare sunt eu prost ori nu vad ei bine? Nu de alta, dar toata ziua greseste omul cu ceva.. numai ca e prost si nu vede:) sau a orbit. Constiinta e usor de linistit cand gresesti.. da nu chiar asa de usor cand te prinde in singuratate, de aia multi nu suporta singuratatea si fug...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa sa incep eu: duc o viata buna,nu-mi lipseste nimic din toate punctele de vedere,in fata oamenilor stau bine,am respectul de care am nevoie si atentia persoanelor care ma intereseaza.,de grestit gresec nu neg,gresec deseori,insa deobicei cad in picioare,singuratatea nici eu nu o suport,de aia mai mereu ma aflu in compania prietenilor reali sau virtuali

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cititi cu atentie inainte sa postati idiotenii si sa va bagati in seama aiurea:

As dori sa raspundeti doar daca aveti ceva de zis care da un raspuns concret intrebarii, nu doar ceva banal si hai sa zic si eu ceva sau sa fac o gluma...

Nu incepeti sa va certati cu altii pe nimicuri.. se poate discuta frumos.

mai Praslea , dar de ce te freaca pe tine grija de ceilalti ?

Ba ca's prea idioti, ba ca nu cred in ceea ce ar trebui sa creada, etc ... tu chiar ai senzatia ca esti arhangelul Praslea pe Roportal ? :doh:

 

Daca sunteti atei.. fara credinta.. sau chestii de genu.. va rog foarte mult sa va argumentati raspunsul cu dovezi si exemple.

de ce ar trebui sa'mi argumentez credinta in fata unui necunoscut , ce calitate ai ? :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal cred ca duc o viata extrem de buna si precum specifici si tu nu ma refer la posesii materiale.

In ochii celor a caror opinie conteaza pentru mine,stau foarte bine.Particip la activitatile de implicare sociala in comunitatea in care traiesc,donez regular la diverse organizatii umanitare,reciclez,nu doresc raul nimanui...etc.

Normal, greseli face omul la tot pasul,dar atat timp cat sunt greseli nevinovate ci nu actiuni intentionate de a dauna cuiva...nu vad de ce ne-ar mustra intatat constiinta.Important este sa inveti din greseli ca sa nu le mai repeti.

Cat despre dovezile pe care le ceri tu,nu stiu daca este intradevar posibil ca cineva sa demonstreze daca este bun,daca duce o viata buna sau daca actiunile lui/ei sunt corecte.Nu ne putem da singuri verdictul in privinta asta.Altii sunt cei care ne vor judeca actiunile si ce fel de oameni suntem in functie de deciziile pe care le facem in viata si efectul lor asupra tot ceea ce ne inconjoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai Praslea , dar de ce te freaca pe tine grija de ceilalti ?

Ba ca's prea idioti, ba ca nu cred in ceea ce ar trebui sa creada, etc ... tu chiar ai senzatia ca esti arhangelul Praslea pe Roportal ? :o:

 

 

de ce ar trebui sa'mi argumentez credinta in fata unui necunoscut , ce calitate ai ? :o:

Te-a obligat cineva sa raspunzi? Ti-a bagat cineva pe gat fortat vre-o idee? Eu doar am pus o intrebare si am specificat la ce m-as astepta ca raspuns. Tocmai de aia am specificat asta ca sa scap de personalitati ca ale dumitale:). Reciteste ce am scris, am zis ca daca nu aveti credinta sa argumentezi.. nu daca ai.. in fine:)) vad ca degeaba am formulat intrebarea ca nu avea rost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma straduiesc desi nu-mi iese tot timpul, om sunt, nu sfant. Si ma mai straduiesc sa o fac relaxata fiind. Asta e cel mai greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca sunteti atei.. fara credinta.. sau chestii de genu.. va rog foarte mult sa va argumentati raspunsul cu dovezi si exemple.

 

Bun, ca sa clarific intrebarea:

Cand zic o viata mai buna, nu ma refer ca aveti masina, casa.. masa... ci CUM stati voi in fata lumii, a oamenilor.. a tarii.. cu ce dovediti ca sunteti buni? Cu ce puteti dovedi ca voi "nu gresiti" cu nimica fata de alti oameni? Si ca actiunile zilnice sunt corecte? Ce va face sa credeti asta?

si de ce trebuie doar ateii, cei fara credinta sau chestiile de genu' sa-si argumenteze raspunsul? credinciosii, religiosii, sectantii sau alte chestii de genu' detin cumva vreo patalama de bunatate emisa de Dumnezeu insusi? :blink:

 

sa realizezi ca omul e supus greselii e una. sa faci pe toata lumea pacatoasa, inclusiv pe nou-nascutul care-a deschis ochii de juma' de ora in lume, e deja o boala care mi se pare ca e descrisa in manualele de specialitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CUM stati voi in fata lumii, a oamenilor.. a tarii..

 

Stau fix asa cum pot, cum sunt, cu ceea ce am, in continua schimbare, adaptare. Nu cred ca ar trebui sa imi construiesc o anumita atitudine, ci sa o adaptez pe cea nativa la propriile-mi aspiratii si la ceea ce este in jur, astfel ca intre cele doua sa exista totusi un cat de cat acord (cat mai bun ar fi de preferat).

 

 

cu ce dovediti ca sunteti buni?

 

DE CE ar trebui sa si DOVEDESC ca sunt buna?

Sunt buna in anumite lucruri, in altele nu.

Nu pot asimila necesitatea dovedirii.

Nu se poate sa traiesc linistita fara a dori sa dovedesc ceva?

 

Cu ce puteti dovedi ca voi "nu gresiti" cu nimica fata de alti oameni?

 

Ce te determina sa crezi ca NIMENI nu reuseste?

Eu una ma consider om, si, ca orice om, sunt supusa greselii.

Unii poate gresesc mai mult, mai crunt sau nu, dar notiuna de greseala cu siguranta se intalneste la orice individ.

 

Si ca actiunile zilnice sunt corecte? Ce va face sa credeti asta?

Ca actiunile sunt corecte, ca rationamentul tau e corect, iti fac dovada rezultatele actiunii tale, starea ta de fapt la un moment dat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×