Sari la conținut
Forum Roportal
Soracusa

Celule precanceroase

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sint constienta ca sint candidatul tipic de melanom :piele foarte alba,multe alunite (majoritatea foarte mici insa) ,ochi verzi ,ma bronzez greu (sau mai precis ma bronzam ,ca acum nici prin cap nu-mi trece sa mai merg la plaja) si am frecventat bancurile solare o perioada (alt lucru pe care nu l-as mai face acum). De anul trecut din Octombrie cind mi-au gasit un melanom in-situ care a fost operat cu succes (zic doctorii), mi s-a gasit celule precanceroase in alte 4 locuri iar mai recent chiar pe cicatricea unde am avut melanom.Din experienta altora,cit de neobisnuit e cazul meu? E total nemaintilnit ca o persoana sa aiba atit de multe alunite problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alunitele nu sunt altceva decat rezultatul in forma benigna a activitatii reparatorii a organismului, in urma unei leziuni cutanate provocate de factori fizici, chimici, etc. Radiatia solara poate fi o cauza de leziune cutanata, in urma careia organismul declanseaza procesul de reparare, care daca evolueaza normal, genereaza o tumoreta cutanata benigna (alunita).

Daca alunita este mai departe agresata si lezata de radiatia solara, se declanseaza un nou proces reparator, care se poate termina tot cu o formatiune benigna, in cazul in care organismul dispune de toti factorii necesari repararii si mai ales stoparii acestui proces.

Cand stoparea nu este posibila, avem ca rezultat formatiuni neoproliferative maligne de tipul melanomului.

 

Este foarte posibil sa aveti pe langa o piele sensibila si un deficit al factorilor de stopare a procesului reparator. Va rog sa cititi cu atentie postarea despre teoria trofoblastica a cancerului de la sectiunea "cancer" de pe roportal sau de pe site-ul www.adiocancer.de.vu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sint constienta ca sint candidatul tipic de melanom :piele foarte alba,multe alunite (majoritatea foarte mici insa) ,ochi verzi ,ma bronzez greu (sau mai precis ma bronzam ,ca acum nici prin cap nu-mi trece sa mai merg la plaja) si am frecventat bancurile solare o perioada (alt lucru pe care nu l-as mai face acum). De anul trecut din Octombrie cind mi-au gasit un melanom in-situ care a fost operat cu succes (zic doctorii), mi s-a gasit celule precanceroase in alte 4 locuri iar mai recent chiar pe cicatricea unde am avut melanom.Din experienta altora,cit de neobisnuit e cazul meu? E total nemaintilnit ca o persoana sa aiba atit de multe alunite problema?

 

 

Soracusa, cu ti s-au gasit acele celule precanceroase? Ce fel de analize ai cerut? Eu si sora mea suntem intr-o sit. asemanatoare in ce pv. riscurile, dar nu am fost diagnosticate cu melanom, pt. ca de fapt nu am facut nici un control in sensul acesta. De-abia acum, cand tata a fost diagnosticat, ne-am dat seama de riscuri.

 

Te rog ajuta-ma cu informatii despre aceste analize.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soracusa, cum ti s-au gasit acele celule precanceroase? Ce fel de analize ai cerut?

 

Cand ai pe corp ceva ce te deranjeaza, ce n-a fost acolo se este deodata, nu trece, sau isi schimba forma si marimea, curge ceva din acea masa de alunita, nu mai e nimic de gandit, e de mers la dermatolog. De multe ori nu e nimic serios insa el e care stabileste asta!!!

Azi se congeleaza/usuca si nu mai creste, si nu se mai dezvolta in altceva, insa nu trebuie neglijata. De ascuns sub pudre si creme nu este recomandat ca nu se vindeca si chiar daca nu doare e ecolo si n-ai vrea sa-l vezi. Poate sa fie si la nivelul pielii roseata!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la doctor la starpit o foarte mica celule precanceroasa langa baza nasului care a crescut in ultimele 4 saptamani.  

Cu Nitrogen lichid a tratat celula respectiva, m-a durut dar n-am ce face ca nu suport nici o ridicatura pe piele niciunde pe corp.

Dupa ce am fost la dentist am simtit ca ma doare langa nas, dar am crezut ca e din cauza ca am stat mult cu gura deschisa si

toate alea sa nu-l pot inchide, erau foarte neplacute dar nu avea altfel cum sa lucreze la niste implanti mai din spate. 

Se vedea doar rosu si am crezut ca iese un cos ca mai apare cate unu destul de rar dar iese din corp si dureaza pana creste dar asta nu semna cu un cos.

Crestea incet, abia am avut rabdare sa-i spun ca m-am dus la el cu alta problena, dar cand s-a uitat la ea cu ceva lupa in ochi, imediat a si spus ca e de scos de acolo cat mai repede.    Nu toate astea devin canceroase, mi-a mai spus, am mai avut cu ani in urma una din asta in alta parte pe fata si n-a revenit dupa ce a fost ars cu Nitrogen lichid.

Vedem peste o luna, o sa curga mult lichid transparent din acel loc minuscul si este important sa se intample.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×