Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Forumul si amprenta lui din vietile noastre

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa indrazneasca cineva dintre cei ce m-au vazut si ma stiu in viata reala sa imi spuna ca sunt diferit cand postez din spatele monitorului... Am gasit... Nu stiu daca era ce cautam... Dar am gasit... Am intrat pentru ca ma simteam singur... Alone... Eram si distrus dupa o problema sentimentala... Acum nu mai sunt singur... Nu stiu nici eu sigur ce cautam... Dar am gasit, cred ca mai mult chiar decat cautam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

carcotasa :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok.. is curioasa.. cati ati intrat pe forum pentru ca in viata de zi cu zi v-a lipsit ceva? Si cati pentru ca v-au atras, pur si simplu, schimburile de idei?

 

Ehh cred ca lucrurile astea s-au mai discutat si cu alte ocazii. Asa s-au nascut o multime de subiecte de pe aici.

 

 

Imi amintesc ca acum muuuulta multa vreme s-a deschis un topic "Tabara Roportal", in care se discuta despre o posibila intalnire. Mi se parea imposibil lucrul asta. Mi se parea imposibil sa ma apropii de cineva intalnit in virtual. Si totusi, cei mai buni prieteni ai mei sunt (de) aici. Dar nu cred ca am reusit sa cunosc pe cineva de pe acel prim topic despre intalniri.

 

 

LE: am gasit topicul. Am intalnit cativa oameni de acolo. :lazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok.. is curioasa.. cati ati intrat pe forum pentru ca in viata de zi cu zi v-a lipsit ceva? Si cati pentru ca v-au atras, pur si simplu, schimburile de idei?

 

 

Eu am intrat pe forum datorita unui sarci pe gugal. Cautam despre psychedelic trance, sa vad daca mai sunt oameni care asculta asa ceva. Si de-acolo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok.. is curioasa.. cati ati intrat pe forum pentru ca in viata de zi cu zi v-a lipsit ceva? Si cati pentru ca v-au atras, pur si simplu, schimburile de idei?

 

Initial am intrat pe forum pentru ca voiam sa aflu niste pareri obiective. De la cine puteam sa le aflu decat de la niste oameni care nu ma cunosteau? E o metoda bunisoara - chiar daca mai apar ironii si rautati, se poate citi printre randuri si se pot lua in considerare doar sfaturile pertinente. :lazy:

 

In timp, forumul a devenit jurnalul pe care nu l-am avut de ani de zile. In adolescenta tineam asa ceva. In timp, pe masura ce m-am maturizat, nu am mai fost in stare sa fiu sincera in fata unei foi goale de hartie. Candva, am avut talent literar, am scris poezii si proza, am visat in metafore si am fost indragostita hiperbolic.

 

Dupa ce multe iluzii s-au spulberat si realitatea m-a aruncat in "meandrele concretului", nu am mai putut sa scriu. Am intrat la o facultate tehnica, am inceput sa gandesc in scheme si figuri. Dar acea parte sensibila si vulnerabila a ramas intotdeauna in mine, ratacita pe undeva unde rautatea, meschinaria si blazarea celor din jur nu poate ajunge. Pana acum am sarbatorit-o in senzatii: un apus de soare, o floare frumoasa, un cer senin, zambetul unui copil, joaca unui animal... Dar cum una dintre pasiunile care m-au urmarit de-a lungul intregii vieti a fost lectura, nu am putut sa nu dau importanta cuvintelor...

 

Cuvintele pot crea universuri doar prin puterea sugestiei. Pot intrista, bucura, inalta, ucide... Cuvintele au o putere covarsitoare. Am imaginat imperii nascute din cuvinte. Si apoi, m-am gandit ca as putea sa ma cladesc pe mine din cuvinte... Asa a aparut Malkia, care inseamna "Regina" in limba africana Swahili. Un fel de regina a cuvintelor...

 

Am inceput sa urmaresc topicurile care mi se pareau interesante, in care recunosteam sentimente din trecut, situatii in care am fost sau de care am auzit, comics sau pur si simplu idei fugare. Am lasat in fiecare raspuns pe care l-am dat o mica parte din cum gandesc, m-am construit intocmai din cuvinte. Mi-am spus gandurile cele mai personale, sentimente sau idei de care nu stie nimeni. Am fost eu, asa cum sunt doar cu mine insami, sincera si transparenta. Totodata, mi-am facut ordine in idei pe masura ce scriam si am dat mai multa atentie exprimarii, stiind ca scriu pentru a fi citita si de altii, fapt care nu s-ar fi intamplat intr-un jurnal, si nici intr-un blog, unde e tot monolog.

 

Mi-am ascuns bine identitatea si chipul pentru ca nu am vrut sa fiu recunoscuta de cineva. Daca oamenii din viata mea reala ar citi tot ce am scris aici, as deveni foarte vulnerabila. Si e logic sa nu imi doresc asta. Am separat clar cele doua planuri: real si imaginar. Avantajul este ca toti cei care ma plac sau nu aici, ma cunosc mai bine decat toti prietenii mei. Pentru ei nu am chip, trup, statut social sau varsta. Sunt doar o voce, un om cladit cu ajutorul cuvintelor. Un om veritabil, fara masca.

 

Malkia este 100% identica cu persoana din spatele userului. Eu nu mi-am construit o identitate virtuala si nu am incercat sa par altceva decat ceea ce sunt. Doar am aprofundat si relevat ceea ce in realitate incerc de multe ori sa ascund. Sensibilitatea, sentimentele, suspinele care ma fac vulnerabila in real, unde trebuie sa par de fier pentru a putea supravietui. Aici am voie sa fiu si trista. Am voie sa recunosc ca stalpul de care se sprijina altii are, la randul sau nevoie sa se sprijine pe un zid. Zid pe care il gaseste in interior, daca are putin timp, tacere si singuratate sa-l redescopere...

 

Ma bucur ca v-am cunoscut pe toti, fiecare sunteti deosebiti in felul vostru, o vorba buna de la voi imi poate insenina ziua, ma poate face sa zambesc sau sa gasesc solutii la problemele mele. Daca tot vorbeam de puterea cuvintelor... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare fascinant.. foarte... cum... te poti legat de niste oameni.. foarte diferiti de tine.. dar care sa fie OM cu adevarat. Stii cum este.. in virtual.. e foarte greu sa dai peste oameni care sa fie ei asa cum sunt de fapt.. fara masti..

Tu ai deschis asta influentata de Sarbatori, apropierile cu care suntem datori in zilele astea, samd.

Binenteles ca forumul este un substitut pentru ceea ce nu ai, chiar daca intri doar sa te recreezi.

 

Dar dincolo de asta, ce este fascinant cu adevarat (cel putin pentru mine), este faptul ca fiecare (mai putin eu, of course) are cate o drama.

Sunt unele persoane care si le-au etalat cumva pe aici si foarte multe care le tin 'secrete'. Atat de secrete incat destula lume le stie.

Relatiile virtuale, la fel precum cyber-sex-ul pot fi perfecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, eu acum regret ca am intrat pe forumu' asta, deoarece am spus lucruri grave despre mine si asa ceva ma poate afecta cel putin in mod indirect. Dar de-acum, faptu-i consumat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×