Sari la conținut
Forum Roportal
Malkia

Relatie platonica, prietenie, sau altceva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rasfoind Internetul zilele astea, am dat peste un topic interesant deschis prin 2006 pe alt forum de discutii (nu dau sursa, ca nimic nu e la fel de interesant ca Roportalul :) ). Interesant in sensul ca nu m-am mai confruntat cu o situatie asemanatoare pana acum, si nici nu am auzit de la cunostinte de asa ceva.

 

Va dau citatul exact cum e, nu ma intrebati detalii pentru ca nu stiu mai mult. Sunt curioasa ce parere aveti.

 

Ce se intampla cu un barbat care e intr-o relatie de mult timp?

De ce ar vrea el sa incerce si altceva?

Raspunsuri de genul diversificare si curiozitate - nu e cazul - pentru ca in cazul asta ar lua o tipa pt o noapte (si nu neaparat una usoara).

De ce ar putea un astfel de tip sa cunoasca o fata cu care sa nu vrea (cel putin aparent) doar sex, sa incerce sa o cunoasca, sa o analizeze, sa poarte discutii de ore intregi si nimic altceva......

Si chiar la intalniri sa nu faca nimic ci doar sa discute, banalitati si nu numai si totusi nimic altceva.......

Dar cumva e posibil ca un barbat intrat intr-o relatie care dureaza de ceva ani sa-i fie teama ca si-a pierdut indemanarea in a mai cuceri o fata, sau cel putin sa vrea sa vada cum e sa ia totul de la inceput.......

Sa fie asta raspunsul sau mai e si altceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....

Dar cumva e posibil ca un barbat intrat intr-o relatie care dureaza de ceva ani sa-i fie teama ca si-a pierdut indemanarea in a mai cuceri o fata, sau cel putin sa vrea sa vada cum e sa ia totul de la inceput.......

Sa fie asta raspunsul sau mai e si altceva? "

 

O relatie se poate eroda atat sexual, cat si la nivel de comunicare ... iar de aici dorinta partenerilor de a cauta "magia" unor momente trecute .

 

Dar e o iluzie ... .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei da.. Puiu, nu exista nimic clar stabilit dinainte.. Sunt oameni.. care nu au acea "criza" si is bine merci. Oamenii cauta altceva pentru ca acel "ceva" le lipseste in relatia curenta.. Pana la urma, acest lucru nu este chiar atat de blamat.. dar cum noi de regula cautam un vinovat in ograda altuia... nu mai vedem esenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ntz

apare pa la 45-50 ani dorinta autoevaluarii

adica , autoevaluarea apare doar o data'n viata ?

 

nasol , as zice ... . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce ar putea un astfel de tip sa cunoasca o fata cu care sa nu vrea (cel putin aparent) doar sex, sa incerce sa o cunoasca, sa o analizeze, sa poarte discutii de ore intregi si nimic altceva......

Si chiar la intalniri sa nu faca nimic ci doar sa discute, banalitati si nu numai si totusi nimic altceva.......

Dar cumva e posibil ca un barbat intrat intr-o relatie care dureaza de ceva ani sa-i fie teama ca si-a pierdut indemanarea in a mai cuceri o fata, sau cel putin sa vrea sa vada cum e sa ia totul de la inceput.......

Sa fie asta raspunsul sau mai e si altceva? "

NU.

Genul asta de barbatii, niciodata nu isi vor pune la indoiala capacitatea de a seduce o femeie.

O face pentru ca simte nevoie de libertate, asta din cauza monotoniei care este in viata lui. Asta arata ca in viata acelui om, acea armonie erotica este foarte slaba sau nici nu mai exista. E un fel de stimulare a proprii vieti.

Chiar daca pare ciudat sunt barbati care nu cauta sa faca sex, flirtul si seductia, analiza celor din jur sunt mult mai importante si mai stimulatoare pentru el.

Chiar si acele banalitati de care spui, in spatele lor se ascund mai multe adevaruri despre o persoana, decat ai putea afla daca l-ai intreba direct.

Asadar nu este nicio teama, este monotonia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, mie mi se pare incorecta abordarea asta a problemei (de catre el). :)

 

Adica de ce ai complica viata cuiva (tipa evident este singura si probabil ca isi face iluzii) dintr-un egoism personal de a avea cu cine vorbi? Pentru asta exista amici sau amice implicate la randul lor in relatii de lunga durata. Nu cred ca el nu-si da seama ca ea s-ar putea indragosti de el, ca ar putea sa vrea sa fie impreuna cu omul in universul caruia a patruns... :doh:

 

Eu nu sunt de acord, in primul rand, cu iluzionarea inutila a unei persoane de sex opus, in cazul in care nu exista intentii romantice. Amicii mei au prietene/ sunt casatoriti sau spre casatorie. Iar de cei care nu au ma cam departez sau vorbim rar si doar pe messenger/email. Nu mi s-ar parea corect sa ma intalnesc cu ei si sa-i fac sa creada ca e altceva decat este. Am amice pentru trancanit verzi si uscate. Nu-mi place sa ma joc cu emotiile oamenilor... Ce sens are? :)

 

Poate sunt eu invechita, dar nu cred ca are sens ca, odata implicat intr-o relatie serioasa, cineva sa se intalneasca repetat cu o persoana de sex opus si sa se expuna astfel. Trece Gicu pe strada si ii vede, ii poate spune pretenei/ iubitei si iese cu tigai in cap. :)

 

Sau are sens? Mie asta inca nu mi-e clar, dupa atatia ani de relationare/socializare,etc. Care e granita dintre prietenie si altceva? Stiu ca depinde de la o persoana la alta, dar sunt limite general acceptate? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Ce se intampla cu un barbat care e intr-o relatie de mult timp?

De ce ar vrea el sa incerce si altceva?

Raspunsuri de genul diversificare si curiozitate - nu e cazul - pentru ca in cazul asta ar lua o tipa pt o noapte (si nu neaparat una usoara).

De ce ar putea un astfel de tip sa cunoasca o fata cu care sa nu vrea (cel putin aparent) doar sex, sa incerce sa o cunoasca, sa o analizeze, sa poarte discutii de ore intregi si nimic altceva......

Si chiar la intalniri sa nu faca nimic ci doar sa discute, banalitati si nu numai si totusi nimic altceva.......

Dar cumva e posibil ca un barbat intrat intr-o relatie care dureaza de ceva ani sa-i fie teama ca si-a pierdut indemanarea in a mai cuceri o fata, sau cel putin sa vrea sa vada cum e sa ia totul de la inceput.......

Sa fie asta raspunsul sau mai e si altceva? "

Nu cred ca asta sa fie motivul. Pur si simplu stau si ma gandesc daca barbatul asta are ceea ce ii trebuie in relatia pe care o are. Probabil, daca nu chiar sigur ca sexul nu este buba lui, ci problemele sunt mult mai complexe. Poate este vorba de comunicarea defectuoasa sau pur si simplu de fascinatia noului. Intotdeauna dam peste oameni care ne fac sa le sorbim cuvintele de pe buze, fie ca vorbesc despre sport, vreme sau de pozitia sexuala preferata. Se numeste chimie si nu trebuie sa implice neaparat sex.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm, mie mi se pare incorecta abordarea asta a problemei (de catre el). :o:

 

Adica de ce ai complica viata cuiva (tipa evident este singura si probabil ca isi face iluzii) dintr-un egoism personal de a avea cu cine vorbi? Pentru asta exista amici sau amice implicate la randul lor in relatii de lunga durata. Nu cred ca el nu-si da seama ca ea s-ar putea indragosti de el, ca ar putea sa vrea sa fie impreuna cu omul in universul caruia a patruns... :o:

 

In ce fel ii complica viata acelei persoane ? :doh:

Si de ce si-ar face tipa iluzii cand spui ca discuta numai banalitati ? Tu te indragostesti de colegii tai de birou sau de scoala cu care faci glume si discuti banalitati ?

Te poti indragosti de oricine, asta nu inseamna ca acela ti-a dat sperante la asa ceva. Stiu femei ce erau indragostite de Michael Jackson, si el nici nu vorbise cu ele si nici nu le dadu-se sperante.

Iar prezumtia ipotetica ca fata este singura, nu are relevanta, decat daca nu mai discutam la modul general si impropriu.

Eu nu sunt de acord, in primul rand, cu iluzionarea inutila a unei persoane de sex opus, in cazul in care nu exista intentii romantice. Amicii mei au prietene/ sunt casatoriti sau spre casatorie. Iar de cei care nu au ma cam departez sau vorbim rar si doar pe messenger/email. Nu mi s-ar parea corect sa ma intalnesc cu ei si sa-i fac sa creada ca e altceva decat este. Am amice pentru trancanit verzi si uscate. Nu-mi place sa ma joc cu emotiile oamenilor... Ce sens are? :doh:

De ce tot consideri tu ca alcel barbat creaza iluzii inutile unei alte femei ?

Tot ipotetic putem spune ca si ea stie ca el are o relatie de lunga durata, discuta cu ea numai banalitati , deci barbatul nu i-a transmis niciun semnal ca ar dori sa fie impreuna, si nici nu cauta sa o cucereasca .

Este doar o simpla prietenie. Unde anume vezi tu ca se joaca cu emotiile ei ?

Poate sunt eu invechita, dar nu cred ca are sens ca, odata implicat intr-o relatie serioasa, cineva sa se intalneasca repetat cu o persoana de sex opus si sa se expuna astfel. Trece Gicu pe strada si ii vede, ii poate spune pretenei/ iubitei si iese cu tigai in cap. spiteful. :lazy:

Parerea mea, si ma refer strict la Gicu, pentru a nu interpreta tu; este ca: genul de oameni ce reactioneaza cum explici tu ,sunt limitati in gandire.

Omul este liber in esenta lui,iar faptul ca alege sa fie cu o anumita persoana este datorita propriei vointe exprimata fizic, adica cu cea pe care o iubeste.

Iar asta nu inseamna ca un barbat nu poate avea prietene de sex opus sau invers, in cazul unei femei.

 

Sau are sens? Mie asta inca nu mi-e clar, dupa atatia ani de relationare/socializare,etc. Care e granita dintre prietenie si altceva? Stiu ca depinde de la o persoana la alta, dar sunt limite general acceptate? :o:

Granita dintre prietenie si o relatie mai apropiata o reprezinta acele intimitati dintre cei doi, dar la care se adauga si un anumit comportament fizico-afectiv care se manifesta doar in anumite imprejurari.

Pe scurt spus, atata timp cat cei doi nu dau semne reciproce ca s-ar place si nu isi impartasesc anumite ganduri intime ,ramane o simpla prietenie, dar ce poate avea o destul de mare scara de valori in ochii fiecaruia dintre ei.

 

Cand prietenia depaseste un anumit stadiu si comportamentul ambilor, capata alte valente, erotice in special, manifestate prin anumite atingeri cat si o exprimare verbala aparte, culminand intr-un final cu o partida pasionala de sex, se cheama ca au o relatie intima . Desi iubirea nu este obligatoriu sa existe in acesta relatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×