Sari la conținut
Forum Roportal
madalina _

Tarceva

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.....Stie cineva ceva despre TARCEVA din experiete cu persoane apropiate? M-am zbatut mult sa obtin acest medicament pentru mama mea si am reusit, are o luna si jumatate de tratament si concluzia mea este ca mai mult rau i-am facut....starea ei generala este mai proasta,o stare slabiciune accentuata, nevoie de somn.... e ca o lumanare care arde din ce in ce mai incet....

ce sa fac eu pentru ea? ...e vorba de un cancer de pancreas....

va mulumesc,

mada

Editat de moira_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cancerul de pancreas ca si simpla boala de altfel,sunt tare nenorocite.

Tarceva,este si el circotit...dar,nu te descuraja;oboseala accentuata,somnolenta,tulburarile de tranzit intestinal,eruptiile cutanate fac parte din reactiile adverse ...

Sa speram,trecatoare. :shout:

"Tarceva" se activeaza pacientilor care nu raspund la chimioterapie, pentru a-i face receptivi.Le prelungeste viata cu 6 luni.In aceasta perioada,se pot intimpla multe.Se poate descoperi antidotul la cancer. :pardon: Si sotului meu i s-a activat terapia cu "Tarceva";asteptam aprobarea produsului...

Mergi in paralel cu tratamente naturiste care sa amortizeze reactiile adverse.Ce altceva putem face? :shout:

Daca esti in tara,ai acces la "Anticancerlin"... si la multe produse la care eu, nu reusesc sa ajung.

Te pup...curaj! :hi: "Speranta, moare ultima".

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am "frunzarit" un pic prin mesajele tale inainte de a-ti raspunde pentru ca am tare putin timp sa citesc si nu stiam ce suferinta are sotul tau, inteleg ca este vorba de un cancer pulmonar.....ce sa-ti spun, imi pare rau ca va luptati cu asta, iti si multumesc pentru post. Mama mea este acum in a 3-a luna de tratament cu Tarceva.Analizele ei sunt mult mai proaste decat cele de cu o luna in urma.

Asa cum spui si tu, din cat am citit, cancerul de pancreas are un pronostic sever, poate chiar cel mai sever, dar ca orice bun crestin, nu voi obosi sa lupt pentru ea si sa incerc sa o tin cat mai mult printre noi. De cateva zile s-au declansat semnele unui icter mecanic, probabil ca tumora, crescand, a obturat canalul coledoc.

Am inceput la un moment dat si un tratament alternativ, iar printre medicamentele prescrise se afla si Anticancerlinul de care amintesti.... din pacate, in cazul mamei mele, cancerul pe care l-am descoperit cu 6-7 luni in urma,a venit peste alte doua mari probleme, una de cardiologie iar alta de psihiatrie.... s-au adunat atatea medicamente, incat ea nu a mai suportat sa inghita atatea, si am inteles-o...acum, e ca o lumanare care arde din ce in ce mai incet....a inceput sa aiba si durei, dar inca nu prea mari.

Iti multumesc pentru incurajare, sa stii ca eu chiar simt ca m-am "intarit" putin.

Stiam ce "rol" are Tarceva cat si despre efectele secundare si pana s-a aprobat dosarul am pregatit-o si pe ea in acest sens.... acum, ce sa spun....nu incetez sa sper si incerc sa-i fac cat mai multe bucurii marunte......

Iti doresc ca viatza, soarta, sa fie cat mai indulgenta cu sotul tau , si cu tine deasemenea :lol2:

Editat de Madi_moira

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna ziua am o mare rugaminte la dumneavoastra va rog sa-mi spuneti ce sa mai intimplat cu mama dumneavoastra si as dori mai multe detali ,eu am 43 de ani si am neglijat un control pina in luna ianoarie a acestui an ,cin am facut acest control mai amanutit ma gasit cu cancer la plaminul sting care nu mai fuctioneaza deloc iar plaminul drept 80 la suta si de la sfirstul luni aprilie trebuie sa incep acest tratament ,TARCEVA, si ma cam sperie ,ce sfat imi dati.

 

va multumesc si multa sanatate mamei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mircea,

Mamei mele tocmai i-am facut in urma cu o luna pomenirea de un an ....Dupa cate am citit cat era mama bolnava, cancerul de pancreas e cel mai "parshiv" , mai rau decat cel la plamani ....tu esti inca tanar, trebuie sa speri, numai sa iti ajute Dumnezeu sa fii pe mana unui medic curant care sa stie cum sa iti administreze TARCEVA ... eu am citit ca acest medicament trebuie combinat cu gemcitabina , ceea ce mamai mele nu i s-a intamplat, pe motiv ca nu i-ar fi rezistat organismul ...in plus, se spune ca fiecare organism raspunde in felul lui, probabil ca mama mea a fost un nonresponder. In plus,si varsta isi spune cuvantul...si, repet, tu esti tanar inca, poti spera in rezultate bune.

Daca ai sa citesti prospectul medicamentului, in el se spune ca actioneaza in sensul "imbunatatirii calitatii vietii", nu al vindecarii.

Numai bine iti doresc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×