Sari la conținut
Forum Roportal
smile1110

Facultatea de jurnalism

Postări Recomandate

Ma gandeam sa merg la Babes- Bolyai in Cluj si m-ar interesa mai multe detalii, cum ar fi: ultima medie la buget de anul trecut, ce parere aveti in general despre facultate...etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta dau bacul, si nu sunt atat de sigura unde anume. As dori in principal la jurnalism (bucuresti)....Cine ma poate ajuta si pe mine in legatura cu Facultatea de Jurnalism ...informatii..orice.

 

pls.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anul acesta dau bacul, si nu sunt atat de sigura unde anume. As dori in principal la jurnalism (bucuresti)....Cine ma poate ajuta si pe mine in legatura cu Facultatea de Jurnalism ...informatii..orice.

 

pls.

 

In primul rand, gandeste-te bine ce domeniu te atrage. Jurnalismul nu inseamna numai televizor. Uita-te la ei pe site, ai sa vezi ca au doua specializari. Acum depinde foarte mult si ce profil termini tu la liceu: uman sau real. Desi, tind sa cred ca uman. Daca e asa, in cazul asta ai mai multe optiuni:

- Drept (de unde nu iesi neaparat avocat sau mai stiu eu ce, poti lucra in ministere, imobiliare, invatamant, cam in orice...);

- Jurnalism (televiziune, agentii de publicitate, PR, purtator de cuvant, manager etc.);

- Litere (profesor, publicitare, plus cele de mai sus de la Jurnalism);

- Limbi Straine (aici stii si tu);

- Administratie Publica (administratie - diferite institutii de stat sau particulare, secretariat, comert etc.).

 

Ai avea mai multe, dar astea mi-au venit acum.

Mergi la Targul Educational...mi se pare ca acum este in desfasurare in holul facultatii de Drept, Universitatea Bucuresti (la Kogalniceanu).

Bafta si spor la invatat!

 

P.S.: Daca vrei sa te angajezi pe perioada facultatii, du-te la ID (numai ca se plateste).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curioasa cum e la facultatea de Jurnalism . Nu e nici un student la aceasta specialitate ? Intotdeauna am vrut sa merg la Jurnalism . Dar in RO nu mi se pare ca e o facultate de viitor . Sau ma insel ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curioasa cum e la facultatea de Jurnalism . Nu e nici un student la aceasta specialitate ? Intotdeauna am vrut sa merg la Jurnalism . Dar in RO nu mi se pare ca e o facultate de viitor . Sau ma insel ?

 

Jurnalismul e o facultate de viitor. Cu toate ca in multe tari din Uniunea Europeana jurnalismul a inceput sa scartaie, in Romania locuri de munca se gasesc in acest domeniu si multe dintre ele sunt foarte bine platite. Problema e doar ca nu oricine se descurca. Jurnalismul nu e o stiinta care poate fi invatara de oricine. Ca sa te descurci in acest domeniu trebuie sa ai talent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jurnalismul e o facultate de viitor. Cu toate ca in multe tari din Uniunea Europeana jurnalismul a inceput sa scartaie, in Romania locuri de munca se gasesc in acest domeniu si multe dintre ele sunt foarte bine platite. Problema e doar ca nu oricine se descurca. Jurnalismul nu e o stiinta care poate fi invatara de oricine. Ca sa te descurci in acest domeniu trebuie sa ai talent.

 

Crezi ? Eu credeam ca e mai de viitor in alte tari . Sunt de acord ca nu e pentru oricine . Nu voiam sa ajung sa scriu articole pentru ziarul local ... De aceea nu am dat la Jurnalism . Nu m-am gandit din mai multe perspective . Pe atunci , nu voiam nici sa plec in alt oras ca sa studiez . Dar as fi plecat din tara , poate in Sua . Am citit despre o universitate din New York . Daca acolo as fi avut vreodata sansa sa ajung , categoric urmam stiinta asta . Dar a fost un vis mult prea indepartat si nu cred ca as fi facut fata ... De fapt , sunt sigura .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ? Eu credeam ca e mai de viitor in alte tari . Sunt de acord ca nu e pentru oricine . Nu voiam sa ajung sa scriu articole pentru ziarul local ... De aceea nu am dat la Jurnalism . Nu m-am gandit din mai multe perspective . Pe atunci , nu voiam nici sa plec in alt oras ca sa studiez . Dar as fi plecat din tara , poate in Sua . Am citit despre o universitate din New York . Daca acolo as fi avut vreodata sansa sa ajung , categoric urmam stiinta asta . Dar a fost un vis mult prea indepartat si nu cred ca as fi facut fata ... De fapt , sunt sigura .

 

Conteaza la ce tari te referi. Eu am o prietena in Spania care a terminat jurnalismul acolo si slujbele in acest domeniu sunt putine si majoritatea prost platite. Cel putin in Spania jurnalismul nu mai e cum a fost in urma cu 4-5 ani cand gaseai foarte multe slujbe si bine platite. In Romania in schimb lucrurile deabia acum au inceput sa mearga. Aici gasesti slujbe destule la salarii rezonabile. De aia in Romania in ultimii ani au inceput tot mai multi sa mearga la jurnalism.

 

Cat despre SUA, acolo e o adevarata loterie. Acolo sunt unii jurnalisti care inoata in bani, in schimb sunt multi care mor de foame. Acolo se aplica legea junglei, numai cei puternici rezista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre SUA, acolo e o adevarata loterie. Acolo sunt unii jurnalisti care inoata in bani, in schimb sunt multi care mor de foame. Acolo se aplica legea junglei, numai cei puternici rezista.

Si in alte tari ce lege se aplica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si in alte tari ce lege se aplica?

 

Nu se aplica nici o lege diferit, numai ca mentalitatea americanilor difera mult fata de cea a europenilor. Tu care stai acolo ar trebui sa sti asta cel mai bine. In toate tarile europene se aplica zicala "Hai ca merge si asa", pe cand in America se aplica zicala "Nu esti bun? OUT! Urmatorul..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In toate tarile europene se aplica zicala "Hai ca merge si asa", pe cand in America se aplica zicala "Nu esti bun? OUT! Urmatorul..."

E acelasi lucru daca lucrezi la o publicatie serioasa in Europa de Vest sau la una in SUA. Daca nu esti bun-zbori. Nu exista sa "mearga si asa". Poate merge si asa la revistele mai amarate sau poate la alea sponsorizate de stat in Europa dar ma rog. Nu compar cu Romania.

 

Cat despre mentalitatea oamenilor in Sua recunosc ca e diferita fiindca si influenta statului in viata lor e diferita. Cresc de mici altfel. Nu-ti da statul pe de-a moaca nimic ci trebuie sa te bazezi pe fortele proprii in tot ceea ce faci. D-aia si avanseaza asa de mult in toate domeniile, fiindca competitia e foarte mare si dorinta fiecaruia e sa-si foloseasca potentialul cat mai mult. Daca ar sta si vegeta pe banii statului nu ar mai avea dorinta asta, e logic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×