Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Anul acesta soarele incalzeste de trei ori mai puternic

Postări Recomandate

legat de marirea temperaturii.. se poate observa si fara grafice numai fiind atenti la clima de pe teritoriul tarii noastre.. am observat in ultimii ani trecerea de la 4 anotimpuri la 2.. primavara si toamna sa-au scurtat ..

 

daca ar fi vorba numai de hartii si alte gunoaie rapid biodegradabile aruncate am mai putea trece cu vederea, dar gandindu-ne la materialele plastice ( peturi) sau mucuri de tigara care se biodegradeaza in aprox 80-100 ani atunci ar trebui , cu totii, sa luam masuri

 

si tot din cauza poluarii, dar un alt gen de poluare, cred, -pentru ca orasul in care locuiesc e populat de arbori- am observat vara asta un fenomen pe care nu la-am mai intalnit: de pe frunzele copacilor sau de pe ei se scurgeau picaturi uleioase, vascoase.. la inceput am crezut ca e o anumita specie de arbori , dupa care am remarcat ca toti copacii erau apasati de greutatea acestui poluant .. strigator la cer!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) spre bucuria noastra soare vara cat cuprinde ca asa e bine.asta o zicem in fiecare vara uraaa a venit vara.mai zic si eu sa tina cat e ea 3 luni da nu 5,de ex.caldura prea mare are si ea consecintele ei.cica ghetarii din antarctica au inceput sa se topeasca a.i va duce la ridicarea nivelului marilor si o oceanului.asta va afecta tarile nordice si nu numai.nu e deloc bine. totusi sa fim optimisti.sa zicem ca vremea va reveni la normal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×