Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Dumnezeu a creat omul...sau invers?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca o sa ma criticati aspru pentru aceste randuri..stiu ca o sa ma priviti cu alti ochi..dar eu cred ca omul l-a creat pe Dumnezeu si o sa va explic de ce: pana acum nu a pus nimeni la indoiala ca mai intai a fost Dumnezeu si mai apoi omul..dar sa o luam logic: Daca mai intai a fost omul?.Omul primitiv, fara cunostinte de matematica, fizica, astronomie, etc....acesta era inconjurat de fenomene inexplicabile (fulgere, tunete, ploi, succesiunea zi-noapte etc.)....ca sa nu traiasca in necunoscut omul a inceput sa caute o explicatie acestor fenomene si astfel a creat zeii..acestia erau ,in mintea acelui om, la originea lucrurilor fantastice din jurul lui...pe masura ce a trecut timpul omul si-a dat seama ca mai multi zei inseamna mai multe jertfe, si astfel s-a incercat o unificare a zeilor sub conducerea unuia singur....O data cu dezvoltarea intelectuala a omului, religia a devenit mai mult un mijloc de manipulare si de stapanire a maselor sociale...s-a scris biblia, care pare a fi unul dintre primele coduri penale......a aparut biserica, cea care avea o mare influenta politica si sociala..

Si astfel eu va intreb..ati putea vreodata sa va ganditi ca de fapt tot ce credeti despre Dumnezeu este fals?..Credeti ca ipoteza mea cum ca omul L-a creat pe Dumnezeu ar putea fi adevarata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cineva zicea :daca Dumnezeu nu ar exista, ar trebui inventat:

 

Omul are nevoie de un dumnezeu... sa se raporteze la ceva mai mare...

 

insa la intrebarea ta.... greu de raspuns

 

tot un citat imi vine in minte :daca Dumnezeu ar fi o minciuna, as prefera sa traiesc in minciuna, decat fara Dumnezeu:

cam asa simt si eu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca o sa ma criticati aspru pentru aceste randuri..stiu ca o sa ma priviti cu alti ochi..dar eu cred ca omul l-a creat pe Dumnezeu si o sa va explic de ce: pana acum nu a pus nimeni la indoiala ca mai intai a fost Dumnezeu si mai apoi omul..dar sa o luam logic: Daca mai intai a fost omul?.Omul primitiv, fara cunostinte de matematica, fizica, astronomie, etc....acesta era inconjurat de fenomene inexplicabile (fulgere, tunete, ploi, succesiunea zi-noapte etc.)....ca sa nu traiasca in necunoscut omul a inceput sa caute o explicatie acestor fenomene si astfel a creat zeii..acestia erau ,in mintea acelui om, la originea lucrurilor fantastice din jurul lui...pe masura ce a trecut timpul omul si-a dat seama ca mai multi zei inseamna mai multe jertfe, si astfel s-a incercat o unificare a zeilor sub conducerea unuia singur....O data cu dezvoltarea intelectuala a omului, religia a devenit mai mult un mijloc de manipulare si de stapanire a maselor sociale...s-a scris biblia, care pare a fi unul dintre primele coduri penale......a aparut biserica, cea care avea o mare influenta politica si sociala..

Si astfel eu va intreb..ati putea vreodata sa va ganditi ca de fapt tot ce credeti despre Dumnezeu este fals?..Credeti ca ipoteza mea cum ca omul L-a creat pe Dumnezeu ar putea fi adevarata?

 

 

 

 

Daca ar fi asa cum spui tu...ar insemna ca Universul este un efect fara o cauza..ori asa ceva este incompatibil cu logica,ratinuea,cu orice...Daca un simplu scaun,o casa,un ceas sau un computer are un constructor...Universul cu tot ce exista in el,florile parfumate,cintecul pasarilor,splendoarea culorilor de varietate atit de diversa,sentimentele unei fiinte fata de alta,toate acestea nu impun la un moment dat o cauza primordiala?Sau au aparut din senin pur si simplu?Sau poate

exista dintotdeauna...?

Mai gindeste-te...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca o sa ma criticati aspru pentru aceste randuri..

 

Omul primitiv, fara cunostinte de matematica, fizica, astronomie, etc....acesta era inconjurat de fenomene inexplicabile (fulgere, tunete, ploi, succesiunea zi-noapte etc.)....ca sa nu traiasca in necunoscut omul a inceput sa caute o explicatie acestor fenomene si astfel a creat zeii..

 

Si astfel eu va intreb..ati putea vreodata sa va ganditi ca de fapt tot ce credeti despre Dumnezeu este fals?..Credeti ca ipoteza mea cum ca omul L-a creat pe Dumnezeu ar putea fi adevarata?

 

De ce sa te criticam? Intr-un anume fel, omul l-a creat pe Dumnezeu, in sensul ca omul l-a facut pe Dumenzeu sa fie ceea ce este.

Povestea din Eden, cand Dumnezeu vorbea cu Adam si se plimbau impreuna este doar o poveste, asa cum ne spune insusi textul biblic prin prezentarea a doua variante de "Geneza".

 

Te intrebi daca nu cumva tot ce credem despre Dumnezeu este fals. Dar si tot ce credem despre nooi insine este fals. De multe ori ne aratam un chip care doar ne ascunde adevaratul chip...

 

Sigur ca omul a ajuns la existenta unui Dumnezeu urmand pasii pe care ii propui tu, dar daca a ajuns sa si creada in acest Dumnezeu este pentru ca intotdeauna mai ramane ceva ce omul nu isi poate explica si care estre pus pe seama unui Dumnezeu.

Ciudat nu este ca omul l-a creat pe Dumnezeu, ci ca omul are nevoie sa creada in Dumnezeu. Si daca aceasta credinta s-a perpetuat nu este oare tocmai pentru ca, dincolo de parerile noastre greresite despre Dumnezeu, Dumnezeu chiar exista si l-a creat pe om cu mult inainte ca omul sa il inventeze pe Dumenzeu?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a negat necesitatea unei religii.....dar nici sa fii sclavul ei nu este bine....si referitor la cauza si efect, de unde sti ca Dumnezeu este cauza?/De ce nu poate fi efectul iar omul cauza?

Nu uita ca Dumnezeu a servit mereu interesului unor oameni (vezi cazul Inchizitiei)..deci putem considera religia un mijloc de atingere al diferitelor scopuri, cele mai multe fara nici o legatura cu crestinismul sau cu bunatatea..

Editat de crystyann

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aberezi rau de tot :(

pai daca si primitivii gandeau cum ai crezut tu azi trebuia sa fim extra dezvoltati

aia nu stiau decat sa vaneze

nu ti sa intamplat niciodata sa te rogi la D-zeu si chiar sa-ti se implineasca cine crezi ca tea ajutat

si in plus care a fost geniul care a inventat el biblia

nu exista carte mai inteleapta ca asta

daca o citesti te invata tot despre viata si in plus iti arata si viitorul

citeste atent si vezi cine e CREATORUL

:huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tot un citat imi vine in minte :daca Dumnezeu ar fi o minciuna, as prefera sa traiesc in minciuna, decat fara Dumnezeu:

 

Parintele Valensin spunea in lucrarea sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca un simplu scaun,o casa,un ceas sau un computer are un constructor...Universul cu tot ce exista in el,florile parfumate,cintecul pasarilor,splendoarea culorilor de varietate atit de diversa,sentimentele unei fiinte fata de alta,toate acestea nu impun la un moment dat o cauza primordiala?Sau au aparut din senin pur si simplu?Sau poate

exista dintotdeauna...?

Mai gindeste-te...

 

Catalin Ionescu invata greu si uita repede. :thumbsup:

Am repetat cel putin o data explicatia care arata de ce modul sau (si nu numai al sau) de gandire este gresit, insa omul inca n-a perceput gogomania.

Daca el insista, sa insist si eu . . . .

 

Daca ar fi asa cum spui tu...ar insemna ca Universul este un efect fara o cauza..ori asa ceva este incompatibil cu logica,ratinuea,cu orice...

 

A pune ca si cauza a lumii pe Dumnezeu, nu face decat sa mute problema cu o veriga de pe lantul cauzalitatii mai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×