Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Armata obligatorie

Postări Recomandate

Am facut-o si nu-ti trimit nici o scuza.

1. Nu sunt un prost ca am facut armata(nici n-am vrut sa o evit)

2. N-am plecat bou si sa sa vin vaca, am plecat eu si am venit acelasi(poate putin mai ordonat si pervers)

3. Da, disciplina o poti asimila si acasa, cat despre injuraturi - cred ca ai vazut prea multe filme americane

4. In armata, chiar daca se restructureaza, oricum nu poti ramane. Nu mai vin toti analfabetii, iti trebuie minim un liceu( sa nu se inteleaga ca fac referire la vreo cineva de pe forum).

5. Nu stiu daca e acelasi lucru "fortat" cu "la cerere", eu zic ca nu

6. Instructie se face mai mult decat crezi tu. Insultele.....pe mine unu chiar nu ma injurat nimeni, nu mi-am irosit un an, chiar am facut niste banuti cat timp am fost soldat(fiecare cum se descurca si cat il duc neuronii)

Pana la urma, e decizia fiecaruia daca vrea sa urmeze o cariera in cadrul armatei(M.A.P.N. sau M.I.)

 

Si asa ca bonus - cand altii nu si-au vazut casa pana la juramant, eu o vizitasem de 4ori :o:

deci recunosti ca esti un caz rar?ca pana la juramant suferi in tacere,iar dupa-daca nu te descurci-tipi de la cate trebuie sa suporti. sti vrba aia doar : 'ai strigat ura...ai .....'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@aviv_neo - mergea sa te duci la cerere pana in februarie cand a fost ultimul ciclu de incorporari. Varsta maxima la care poti ajunge in armata ca M.A.C. este de 24 de ani si pe la 36(parca) tre' sa-ti cauti altceva de facut pentru ca esti "pensionat"

Nu e chiar asa... dupa ce depasesti 36 de ani poti ramane, dar nu te mai poti angaja ca si M.a.c. in alta parte. Inca ceva: dupa ca faci un an de contract poti da la o scoala de aplicatie si deveni subofiter cu gradul de sergent, deci... poti ramane militar pana la pensie! Si eu am fost M.a.c. si chiar am avut in intentie sa raman militar de cariera, doar ca planurile mi s-au schimbat :o: Nu am urat institutia militara, mi-a oferit multe...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci recunosti ca esti un caz rar?ca pana la juramant suferi in tacere,iar dupa-daca nu te descurci-tipi de la cate trebuie sa suporti. sti vrba aia doar : 'ai strigat ura...ai .....'

 

Nu sunt un caz rar. Am stiut sa ma descurc(ca si in viata, e acelasi lucru). Nu tipi deloc, taci si'nghiti ca mai mult decat un amarat de raport nu prea poti face multe. oricum s-au schimbat multe in armata romana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt un caz rar. Am stiut sa ma descurc(ca si in viata, e acelasi lucru). Nu tipi deloc, taci si'nghiti ca mai mult decat un amarat de raport nu prea poti face multe. oricum s-au schimbat multe in armata romana

Asa e... de multe ori chiar strica sa faci raport, demonstrezi lipsa de idei in situatii dificile si devii nerd-ul plutonului :o:

In armata s-au schimbat multe, mai ales de cand generalii aia burtosi din toate compartimentele au inceput sa iasa in pensie sau cu ordonanta... am scapat si de vechile regulamente rosii (care erau doar modificate pe capitole de dupa 89!), regulamentele de trageri, etc. Imi aduc aminte cum trebuia sa taiem cu pixul peste capitolele vechi sau lipeam note cu modificarile peste randuri...

Au tinut cu dintii de vechile reglementari tocmai sa poata ramane aceleasi reguli ca inainte: cand se intampla ceva, o cascheta trebuie sa cada, sau cand un soldat se impusca in foisor, toata conducerea (de la comandantul de unitate pana la cel de grupa) era mutata sau sanctionata pentru ca nu a reusit sa previna evenimentul(!!??), "nu si-au cunoscut indeajuns subordonatul" :cry:

Prostii... ma bucur ca lucrurile au inceput sa se schimbe, in sfarsit!! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer ma bucur ca am scapat de armata....am scapat pe bune deoarece sunt inapt....un mic mare defect de vedere :cry: . intotdeauna am fost fascinat de istorie si de razboaie in general....dar cred ca e mai frumos sa privesti de afara :cry: . o singura data am purtat uniforma si am tinut si o pusca adevarata in mana(era o pusca veche dupa iodelul mauser)....eram figurant la o filmare...a fost distractiv..dar cred ca am slabit cateva kilograme deoarece eram incheiati pana in gat si era in toiul verii :o: . in concluzie...prefer sa ma joc de-a armata...las militaria pe seama profesionistilor :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×