Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Armata obligatorie

Postări Recomandate

Am citit un articol in Evenimentul Zilei despre un clujean care a fost condamnat la trei ani de inchisoare cu executare pentru ca nu a vrut sa faca armata.

Pana la urma a fost achitat iar acum este randul lui sa dea statul roman in judecata pentru discriminare pe motive religioase.

 

Articolul complet: http://www.evenimentulzilei.ro/investigati...?news_id=161846

Sa cititi si comentariile vizitatorilor.

 

PSD ne-a promis ca armata nu va mai fi obligatorie si acuma tot amana data cand se va intampla asta.

Mai am 2 ani de facultate si sper sa nu mai apuc dar orice este posibil.

 

Intrebare: Ce rost mai are armata obligatorie intr-o era in care razboiele se poarta apasad niste butoane?

Vom deveni mai "barbati" daca mergem acolo? In nici un caz.

Eu am vazut modul in care se poarta cu tine la incorporare: Esti chemat de la 7, trebuie sa stai acolo alaturi de alti "intelectuali" (erau multi care nu cred ca aveau mai mult de 4 clase) si astepti acolo pana pe la 3.

Sunt sigur ca in armata este si mai bine. Vei lua ordine de la acei intelectuali sau vei face munci in folosul comunitatii (comandantul).

 

Sunt foarte curios sa aflu de la cei care au facut armata cat timp sa-au antrenat pentru a deveni soldati si cat timp au pierdut cu alte treburi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta are si o parte buna si una proasta.

Partea buna: Inveti sa tii o arma in mana si daca vei fii nevoi vreo-data sa o folosesti vei stii cum.

Partea proasta: Sunt sigur ca nu te invata ce trebuie si oricum te trateaza ca pe un nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper.

Ma rog la dumnezeu sa nu prind armata.

Sau cel putin sa nu o fac in Romania :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine unu ma ajutat armata. am fost pus in diferite situatii in care trebuia sa ma descurc singur . acolo am invatat sa ma descurc cam in orce situatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Armata te invata sa fii lenes. Pentru ca situatiile limita le poti descoperi si singur, iar solutii gasesti intotdeauna - de aia e omul deasupra animalelor. Cat despre cum sa tii o arma in mana...deja orice pusti care se joaca pe calculator stie asta, detaliile sunt duse la extrem, mai e nevoie doar de putin antrenament.

Apropo de armata va recomand albumul (complet) de la Vama Veche - Am sa ma intorc barbat. Mi se pare un album epic excelent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu am avut timp sa trag chiulul. acum eram la ore, dupa masa mergeam la trageri, sau intram la paza. adevaru este ca am bagat garda in prostie, sa nu vorbim de zilele cand mergeam la strans de cirese, capsuni, porumb si altele. dar nu am avut timp de plictiseala. in plus o data la doua saptamani imi aranjam o invoire de 48 ore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt in iraca de 5 luni si pot sa spun ca armata are mare influenta asupra mea ca individ......stapanire de sine,calmitate,viteza de reactie.......mai spun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o indoiala in privinta armatei si cum spunea si tata roportal razboaiele se poarta doar prin apasarea unui buton deci armata ar fi cam inutila in conditiile date si cand te mai gandesti ca i-la mai apuca pe careva doru de casa si isi descarca caalasnicovu in unitate ..... ca au fost destule cazuri in romania ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiului meu ,cele sase luni de armata i-au prins tare bine,a invatat sa se descurce singur si a devenit mai ordonat,sa-a maturizat parca,eu am fost tare incintata de schimbare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×