Sari la conținut
Forum Roportal
2468v

hepatita b-intrebari si raspunsuri

Postări Recomandate

Salut. Primul pas, si cel mai greu probabil este acela de a scapa de antigenul de suprafata. Tu ai reusit, esti pe drumul cel bun, important era sa scapi de AgHbs pana in 6 luni de la infectie ca sa nu devina cronica. In general anticorpii de suprafata (antiHbs) apar cam la o luna dupa pierderea AgHbs. Eu insa cred ca in general trebuie sa te temi atunci cand organismul nu are cum sa scape de AgHbs. Faptul ca la tine a fost pozitiv si ai scapat de el, dovedeste ca ai anticorpii, insa probabil ca nu la nivelul la care sa poate fi detectati de teste. Cel putin nu acum. Oricum eu cred ca o sa apara in maxim 2 luni. Trebuie, pt ca parerea mea e ca esti pe drumul cel bun. Nu stiu cum stai cu transaminazele, electroforeza proteinelor, bilirubina , dc astea toate sunt in limite normale e foarte bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa stiu si eu parerea voastra ,daca am facut 6 luni de interferon si apoi aveam negativ antigenul de ce a mai aparut la citeva luni si cu viremia de 2 ori mai mare ,acum am mai facut 14 luni si am transaminazele bune si restul analizelor dar antigenul prezent,dupa ce se negativase....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa stiu si eu parerea voastra ,daca am facut 6 luni de interferon si apoi aveam negativ antigenul de ce a mai aparut la citeva luni si cu viremia de 2 ori mai mare ,acum am mai facut 14 luni si am transaminazele bune si restul analizelor dar antigenul prezent,dupa ce se negativase....

Antigenul Hbs a iesit negativ sau Hbe?Scopul tratamentului este sa se obtina seroconversia e(adica disparitia antig Hbe) si daca este posibil si seroconversia ,,s''.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai inainte de primul tratament aveam:hbv-dna 1615.585pg/ml pe 01 02 2002 dup iar in data de 24 10 2002 aveam hbv-dna negativ dupa care iar apare adn viral hep b cantitativ 7980/copii/ml asta la medicavar apoi 5380000 c/ml la bals ,transaminazele crescute 120 si 266 si in final inainte sa depun dosar iar pt interferon aveam;and-hvb 3298,607 si and-vhb 933.505.900 asta la ids laboratories undeva la romana era un laborator unde cica se faceau foarte bine analizele cu aparatura foarte buna ,in prezent de negasit,analiza e facuta in 17.02.2004 de atunci nu am mai facut pt ca am prezent antigenul si atunci le faceam pt dosar ,asa cerea casa se asigurari si biopsia e facuta in 28.02.2002 si e:hep cronica cu activitate necroinflamatorie cu grad 7 scrie a2,b0,c2,d3,fibroza grad 2 usoara PT VIORICA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×