Sari la conținut
Forum Roportal
bobo

probleme cu lexmarkX4550

Postări Recomandate

am cumparat un multifunctional lexmark x4550 si nu o pot face(!?) sa mearga in acelasi timp wirelesul si cablul usb. adica : am un PC si un laptop, la Pc vreau sa mearga cu cablul usb si la laptop wireless, in momentul asta am reusit sa o fac sa mearga ori cu cablul la PC ori wireless la laptop. daca am cablul conectat la pc nu mai merge wirelessul, iar daca scot cablul, nu mai merge pc-ul dar revine wirelessul. se poate face ceva? vreau sa meearga amandoua. multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia-ti un router wireless, multifunctionala asta nu poate fi controlata simultan de ambele porturi (retea si USB).

 

 

am deja, singura problema este ca imprimanta are numai mufa pt usb, ruterul are mufe pt cablu normal. exista ceva adaptoare?

 

am gasit adaptoare si la preturi rezonabile, problema acum este ca tot ce am vazut pana acum are mufa usb normala, ori la mine la imprimanta mufa este mai patratoasa, nu e plata ca la usb normal.

Editat de bobo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti trebuie niciun adaptor, ai wireless pe multifunctionala. Cu acel wireless te conectezi la retea si ai o imprimanta de retea, disponibila la toate calculatoarele din reteaua ta locala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-ti trebuie niciun adaptor, ai wireless pe multifunctionala. Cu acel wireless te conectezi la retea si ai o imprimanta de retea, disponibila la toate calculatoarele din reteaua ta locala.

apai da , da pc-ul nu are wireless, ca sa vada multifunctionala trebuie cablul usb bagat in el. am un ruter d-link care im furnizeaza internet wireless la laptop, iar imprimanta veche avea bagat in ea un adaptor si in acest adaptor(tot d-link) intra cablul de retea.

 

asta era schema: pc > cablu > ruter > imprimanta

: laptop wireless > ruter > wireles imprimanta

 

mergea in acelasi timp si pc si laptop

Editat de bobo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OK, la noua imprimanta legatura intre router si imprimanta nu se mai realizeaza prin cablu, ci prin wireless.

Atata timp cat PC-ul e legat prin cablu de retea la router, trebuie sa vezi si imprimanta, doar ca nu pe port USB, ci pe port TCP/IP.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×