Sari la conținut
Forum Roportal
Taquito

copiii bolnavi

Postări Recomandate

odata cu progresul medicinei(stiintei) cei care se nasc cu diverse boli(handicapuri) au posibilitatea de a le remedia sau chiar vindeca complet. dar, totodata asta inseamna ca vor ramane in viata si isi vor transmite genele mai departe.

 

vedeam zilele trecute la tv un documentar despre grupurile de oameni care traiesc in taigaua siberiana. o femeie de acolo, a fost intrebata: "ce faci daca ţi se imbolnavesc copii ? spitalul e la sute de km distanta..." raspunsul ei:"nu se imbolnavesc". si asa e, la ei, daca se naste un copil cu probleme, moare in scurt timp. traiesc numai cei sanatosi. oamenii astia traiesc la temperaturi care ajung la -50 grade. la noi imediat cum vine frigu' aproape toti copii sunt prinsi de raceala..

 

in fiecare zi apar cazuri de copii cu diverse malformatii, handicapuri, cancer, astm... intrebarea mea: e mai bine ca acesti copii sa moară ? (fara sentimente, strict stiintific)

 

later edit: scuze, am gresit aria. un pic mai sus. rog un moderator sa-l mute la "sanatate"

Editat de Taquito

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
odata cu progresul medicinei(stiintei) cei care se nasc cu diverse boli(handicapuri) au posibilitatea de a le remedia sau chiar vindeca complet. dar, totodata asta inseamna ca vor ramane in viata si isi vor transmite genele mai departe.

 

in fiecare zi apar cazuri de copii cu diverse malformatii, handicapuri, cancer, astm... intrebarea mea: e mai bine ca acesti copii sa moară ? (fara sentimente, strict stiintific)

Mi-am adus aminte ce mi-a povestit cineva care are 3 copii: unul cu handicap si 2 perfect sanatosi.

Daca ceilalti 2 ar avea vointa, determinarea, increderea, gindirea pozitiva si seninatatea celui bolnav...si-ar fi trait viata la un alt nivel.

Mi-a spus ca aceasta este cea mai mare durere a lui, ca ceilalti 2 n-au invatat nimic din experienta primul copil si l-au privit tot timpul cu condescenta.

Editat de Fentasy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in fiecare zi apar cazuri de copii cu diverse malformatii, handicapuri, cancer, astm... intrebarea mea: e mai bine ca acesti copii sa moar
Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-am adus aminte ce mi-a povestit cineva care are 3 copii: unul cu handicap si 2 perfect sanatosi.

Daca ceilalti 2 ar avea vointa, determinarea, increderea, gindirea pozitiva si seninatatea celui bolnav...si-ar fi trait viata la un alt nivel.

Mi-a spus ca aceasta este cea mai mare durere a lui, ca ceilalti 2 n-au invatat nimic din experienta primul copil si l-au privit tot timpul cu condescenta.

Da, corect.. cei care n-au probleme isi irosesc viata..

 

in fiecare zi apar cazuri de copii cu diverse malformatii, handicapuri, cancer, astm... intrebarea mea: e mai bine ca acesti copii sa moară ? (fara sentimente, strict stiintific)

 

later edit: scuze, am gresit aria. un pic mai sus. rog un moderator sa-l mute la "sanatate"

Nu. Toti avem dreptul la viata, nu doar unii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt convinsa ca acesti copii cu diverse malformatii nu s-ar naste in numar atat de mare daca fiecare mamica si-ar face analizele si ecografiile pe timpul sarcinii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Toti avem dreptul la viata, nu doar unii.

da, dar nu prin mutatii ... ci natural !

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in fiecare zi apar cazuri de copii cu diverse malformatii, handicapuri, cancer, astm... intrebarea mea: e mai bine ca acesti copii sa moară ? (fara sentimente, strict stiintific)

 

Bine pt cine?

Pt copii, pt parinti, pt societate?

 

Eu zic ca e bine asa cum e.

Fiecare are locul lui bine delimitat de Sus si rolul fiecaruia, indif de gradul de suferinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine ptr sanatatea copiilor care se vor naste peste 100-200 ani si mai incolo. d-asta am dat exemplul grupurilor de oameni in care inca e valabila selectia naturala. la ei nu se nasc copii siamezi, retardati....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca mergem pe ideea "toti avem dreptul la viata" ar trebui interzise avorturile.

Este discutabil, si dau 2 exemple: in Germania chiar si dupa razboi exista o intelegere mutuala intre medic si parinti, in cazul in care copilul se nastea cu handicap, iar parintii nu-l doreau.

Acum in Uk se poate face un test genetic care permit parintilor sa ia aceasta decizie in momentul in care copilul e in stadiu embrionar, si se poate face intrerupere de sarcina.

Editat de Fentasy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×