Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fac sarmale din varza dulce si acre cu o oala de 15 litri, am de mers la dentist Marti si nu pot sa las totul pe ultima zi.   Am de calatorit vreo 50 de km one way spre nord, ador peisajul de toamna, este splendid in mii de culori ce nu se pot numi dar pana termin sa le pun la fiert, mai am nevoie de energie, deja pot sa le rulez, iar oala in care vor fierbe e gata cu toate alea la fundul oalei bine prajit cu seminte de chimion/caraway seeds pentru o aroma speciala.   Ma doare spatele, bratele, degetele, picioarele, etc., acum voi sta pe scaun sa le rulez dar nu prea este odihna decat in pat dupa ce s-au fiert.   Intre timp am baut 500 ml din suc de rosii in care o sa fierb sarmalele, am cumparat mult si am racit de ieri sa ma refac la oboseala, nici nu stiu daca ajuta, dar beau ca-mi place!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza ce sarbatorim, nici care-i mancarea traditionala al evenimentului, eu am de facut sarmale ... cat mai multe!!!

 

M-am odihnit putin si acum incep sa ma ingrop in munca ... un fel de "dig in"   :o: deep.   Am toata noaptea la dispozitie  :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era sa uit reteta de sarmale de aceea exersez si azi sportul  :haha:  ...  vin sarbatorile si doctorii-mi aduc aminte din timp ca deja sintem in Craciun, luna cadourilor.

Aveam masina plin cu varza, am oparit vreo 12 capatini mari ca nu la toata lumea place varza acra la sarmale.   Iar cand sint gata le impart, nu promit date ca nu se stie.

Vecinii vor si ei sa avem un mic party macar cu cateva case de pe strada, ei vor face gratare, fursecuri zis cookies dar de la mine nu vor altceva decat sarmale.  

Curat la o claie de marar verde, ceapa se prajeste, frunzele-s pregatite ... paralel am pus si mere la copt si nu se simte miros de ceapa in casa!!!  inventie noua. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aflu prin viu grai ca majoritatea femeilor nu vor sa mai faca sarmale, din cele care mai faceau, ca se pierde foarte mult timp.

Prefera  "Varza à la Cluj"  ca necesita munca mai putina, este aspectuos si la fel de bun ca sint aceleas ingredientele si n-au treaba cu rulatul.

 

Am vazut servit sarmale care aratau ca o minge de carne acoperit cu o frunza de varza cat un cort care atirna din furculita, deloc apetisant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am pus varza la murat, mijlocul verzelor ramase de la sarmale care nici nu s-a oparit asa de dense erau frunzele.

Le-am tocat fin si am impartit in 3 borcane in care aveam muraturi cumparate in stil maghiar dar facute in alte tari si nu mi-au placut deloc!!!

Am mai adaugat arome piper, dafin, hrean si gutui ca erau doar sarate sau acre, deja lipsea destul si din borcanul de castraveti romanesc,

singurul cu gust placut, l-am umplut cu varza sa nu stea gol pe raft, vor deveni toate o bunatate de muratura peste 4 zile, dar si in borcanele

de ardei galben umplut cu varza sau gogosari rosii umplute cu varza tocata.   Ardeii sint greu de mancat, au coaja prea groasa!!!

 

Alta data le voi comanda din timp pe Amazon sa mananc ce vreau sau merg acolo unde se vand.  Decand cu Amazon, in magazinele mici

nu se mai gasesc prea multe bunatati.   S-au scumpit toate si nu se mai renteaza sa le tina pe rafturi.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am chef sa fac sarmale desi totul e aproape pregatit, poate maine.  Varza acra este in borcane pe frunze deja separat gata de umplut.  Am promis ca duc la cineva, dar o sa mai intarzie cateva zile ca n-am deloc atragere spre munca de nici un fel din bucatarie, ceea ce-mi aduce aminte ca mi-e si foame!   Mananc grapefrutis de pe pom si-mi trece. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am chef sa fac sarmale desi totul e aproape pregatit, poate maine.  Varza acra este in borcane pe frunze deja separat gata de umplut.  Am promis ca duc la cineva, dar o sa mai intarzie cateva zile ca n-am deloc atragere spre munca de nici un fel din bucatarie, ceea ce-mi aduce aminte ca mi-e si foame!   Mananc grapefrutis de pe pom si-mi trece. 

 

Mie-mi plac mult sarmalele si fara carne si cu carne. Imi plac mult si sarmalele cu pasat si, chiar daca mai demult faceam mai des. Uneori inlocuiesc orezul cu mei. La fel de mult imi plac si cu varza proaspata si cu varza murata si in foi de vita-de-vie. Atunci cand gatesc(nu numai sarmale, bineinteles) ma dedic trup si suflet, vorba aia si toata lumea-i foarte incantata de bunatatile gatite de catre mine.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ingredientul cel mai important este "love" in toate mancarurile, altfel nici cainii vagabonzi nu mananca gateala!!!  

In sarmale nu mai inlocuiesc nimic ca am patit cu fiul care m-a incurajat sa-i fac si cu carne de miel/oaie, curcan si pui insa nu i-a placut deloc rezultatul. 

Am muncit si cheltuit degeaba, i-a parut rau, credea ca e ca pe gratar o frigaruie, merge oricum.  Nici cu ciuperci nu le place la copiii mei sau doar vegetarian si doar cu varza dulce, nu frunze acre, doar varza acra tocata pe deasupra de oala cum pun la fiert si termin ultimul rand.  Insa si acea vraza tocata este calita cu seminte de chimion si are un gust foarte placut, asa incep defapt munca, in oala in care vor fierbe sarmalele, calesc in ulei in care pun chimion si cand incep sa sara in sus semintele ca floricelele, adaug vreo 3 kg de varza acra tocata fin si bine stors de acreala si cu o lingura de lemn cu coada lunga adusa din secuime amestec pana devin roz, mai pun si o frunza de dafin.

Ma oboseste ca oala este inalta, dar ramane acolo jumatate din cantitate ca-l scot sa-l pun pe deasupra daca am noroc, ca de multe ori mi-l mancau copiii acea varza calita asa de mult le place.   Asta cu ani in urma, ca nu prea mai sint aproape cand gatesc.   Au invatat ei ce fac eu acolo dar e mai bun daca eu le prepar si ei doar mananca. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi mai reusesc sarmalele, nu-mi vine sa cred si nu stiu din ce cauza!!!  Folosesc doar ingrediente proaspete, nici varza acra nu mai pun decat pe deasupra, foile sint verzi si oparite, carnea din cea mai scumpa sa nu fie doar grasime decat 8%, ulei de floarea soarelui, marar proaspat ca si cimbru.  Suc de rosii din conserva dar este foarte bun si lumea il amesteca si in bauturi alcoolice, este cea mai pura bautura vegetala, doar din rosii 100% si sare.   Cred ca am ajuns la sfarsitul vietii cand se mai fac si se mananca sarmale. 

 

O sa-mi fac o coliva, am citit reteta, am de toate in casa ca eu folosesc acel grau in loc de orez de multe ori, inca nu m-am decis dar de week-end va fi gata.  Daca nu gasesc lume sa-l manance, dau la pasari si albine, dar pe 18 merg la comunitatea maghiara si precis acolo se termina ca-s multi romani care vin doar sa manance si ei cunosc coliva. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi mai reusesc sarmalele, nu-mi vine sa cred si nu stiu din ce cauza!!!

Relaxare si Love. Pune-ti o muzica care-ti place si dedica-te , iubeste ritualul gatirii sarmalelor, asa cum ai facut intotdeauna cand ti-au iesit . Dar asta stii tu destul de bine. Bucuria de a gati, placerea activitatii, iubirea si seninatatea, buna dispozitie, aceasta energie aduce deliciul mancarii. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×