Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit recent ca varza acra si alte legume murate in casa si consumate in mod regular, scapa omul de o boala, Candidoza de stomac daca se consuma din muraturi zilnic.   Amintesc aici si nu la o pagina medicala ca s-ar considera leac babesc, dar in cele mai multe cazuri sint mai efective decat medicamentele pe reteta.   Se apropie toamna si timpul este deja potrivit pentru conservarea legumelor inainte sa se termine cele organice de pe tarabe, de asta am postat acest mesaj.  Pana si frunzele de telina se conserva intre gogonele si morcovi, practic abia se arunca ceva de pe camp sau din gradina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am cumparat o capatina de varza foarte frumoasa dar scumpa, a costat 6 dolari, avea cam 2,5 kg, poate mai putin, dar are frunzele subtiri si-l voi transforma in sarmale

 

cand crapa de zi si dupa ce ma odihnesc bine!!!   Mijocul verzei care nu se poate umple il dau pe razator, amestec cu putina sare si umplu niste ardei mici si colorati, devine

 

o alta muratura foarte buna dupa 2-3 saptamani cel putin de fermentat, borcanul umplu cu varza razuita sa nu stea in apa ardeiasii.  Mai pun si hrean sa ramana crocanti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sta fain la acrit varza mea speciala in frigider ca deja era tulbure apa in borcan si daca lasam in curte se strica.  

 

Cine stie cand va devani sarmale ca n-am timp sa ma joc zilele astea si in borcan sta tocmai bine pentru orice mancare.

 

Ma gandesc sa merg si mai departe cu cativa km sa cumpar varza chinezeasca pentru rezultate si mai bune la sarmale!!!


Din frunzele prea groase parca as face varza calita. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Joi este ziua perfecta de facut sarmale sa pot duce Sambata, sa dau si de pomana la party pentru prietenii mei.

 

Imediat incep sa curat si sa toc ceapa sa fie mai repede asamblarea dimineata ca trebuie sa ma mai joc

 

si cu varza acra si am mai cumparat inca o capatina de varza in caz de ceva sa am frunze dar si o legatura

 

de frunze de Kale care par a fi bune si elede umplut dar nu vreau sa incerc prima oara.

 

Se numesc Dinosaur Kale ca planta este foarte inalta.  Am observat ca era pe jumatate gol magazinul Bio ... vantul de zilele trecute a luat acoperisul depozitului si s-a

 

distrus toata mafra stocata ... deja patrunjelul a costat 2 dolari/legatura.   A sosit si ceva frig si la noi, noaptea cel putin este racoare.

 

Kale este din familia de varza.   Cele pe dieta le mananca crud amestecat cu mere feliate subtiri si un sos de salata deasupra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa pun varza la acrit.   Daca tot am cumparat hrean, gutui, uscatura de marar scump ...am gasit intr-un magazin capatana de varza cu 1 dolar nu conteaza ca e mic sau mare, dar am iesit bine la socoteaza si acum n-am chef de munca, dar curind voi lichida si acest job.  Am cumparat si seminte pentru muraturi ca si anis in forma de stele sa fie foarte aromata varza, nu miros de varza sa fuga si pisicile de acasa.   M-am rupt in transportat capatini si ce munca ma mai asteapta cu scobitul cotoarelor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abia a trecut o luna si iar sint cu mainile in oala de varza acra, adica trebuie sa le umplu iar ca se termina inainte sa le inchid ermetic ...  :haha:

Pana mai ieri a fost cald aici si a 3-a zi erau acre, de acum e mai cu poveste cand afara sint 3*C, dar pana la Craciun sper sa gasesc galeata goala macar pentru urmatoarea serie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit niste capatini de varza mici cat pumnul si tari ceea ce inca n-am vazut in viata mea decat pe camp in formare, nu in magazin la vanzare.   M-a tentat desigur si am cumparat 40 de capatini ca n-a fost nici scump si le-am pus la acrit ca nu strica niciodata ceva extra in frigider.   Pana e frig noaptea va sta in curte galeata dar daca se incalzeste repede vremea, intra imediat in frigider.   Asa de greu le-am scos cotoarele, ca sint prea tari capatinele, era sa ma tai de cateva ori.   Am citit in ziar ca ne recomanda doctorii sa mancam muraturi in acest sezon rece ca sa ne ferim de raceli si altele ca sint pline de vitamine toate legumele puse de iarna, am pus si o gutuie langa hrean si o varza rosie mica, aici nu vin in format mare varza rosie si se vinde taiat in cate vrea fiecare ca este scump in comparatie cu varza alba/verde.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trei oale de sarmale am preparat azi fiecare cu alt gust, alta carne, ca asa voia fiul sa experimentam putin.   Mi-a dat ideea sa incercam din carne de oaie, curcan si vita, parca eu nu le-am mai facut din aceste materiale dar demult si eram doar eu in UK cand am facut din oaie sarmale ca nu se vindea carne de vita din cauza bolii vacilor nebune.   Acolo curcanul era foarte scump de Rusalii iar cea de oaie era ieftin, am tocat doar carne fara pic de grasime si bine condimentat au iesit grozavi.   La mine azi se simte putin gustul de oaie ca nu era cel australian, sper sa-l manace fiul ca eu postesc  :haha:  voi manca multe grapefruits si mamaliga rece cu gem.      

 

Oala cu piept de curcan la fel are acel gust de seu dupa care nu ma omor deloc, nici chiftelele din curcan nu-mi plac.   Sa vedem ce face fiul cu ele ca si el e simandicos la mancare, deja le-am scos in curte si am pus greutati pe ele ca este foarte frig afara si sta mai bine decat in frigider.   

 

Dupa ce am stat in aburii de oaie si curcan, deja nici cea traditionala nu-mi place desi este facut ca altadata dar nu mi-a venit sa-l gust si nici cand il rolam nu puteam sa-l gust ca altadata ... toata ziua am postit ca voi manca sarmale calde dar n-am avut chef de ele.   Mamamliga cu branza am mancat.

 

Am folosit si varza acra si dulce si cate un ardei gras in fiecare oala.   Nu sint incantata de ce am facut azi toata ziua, cred ca facem o pauza lunga si cu sarmalele ca m-au epuizat.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau dar au fost cam cele mai rele sarmale pe care le-am facut in viata mea ... si oala in care s-a prins o singura data sarmalele demult cred ca aveau gust mai bun ... le-am impachetat si dimineata sotul le duce la prieteni mereu flamanzi si dupa niste Tequila vor fi perfecte.   Ne-am inteles ca nu mai experimentam cum ar fi cu carne de strutz, zebra sau crocodil, la fel am tras concluzia ca noua doar cu carne de vita nu vitel ne plac sarmalele!!!

 

O singura data o sa mai deviez de la normal cand voi face sarmale vegetariene cu ciuperci si seminte de brad ca el n-a gustat inca asa ceva, dar astept vara cand va fi ardei gras maghiar galben pe camp ca voi cali si ardei gras cu ceapa sa aibe gust mai aromat si sa am ciuperci din padure culese proaspat, vine prin posta la comanda speciala, iar in loc de orez o sa folosesc Barley/Orz iar marar & cimbru proaspat cultivat de mine.   

 

Ca sa uitam acest vis urit, saptamana viitoare va avea sarmale traditionale dupa reteta bine cunoscuta si cu mirodeniile la fel preparate de mine dupe ce le cumpar in piata verde ... doar ca sa ne bucuram de noul an,  vreo 50 de bucati nu mai multe si asta in mare secret ca nu vrem sa impartim cu nimeni!!!

 

Fiul a vazut cimbrul intr-un container pentru la uscat in cuptor  (sa nu se umple cu praf si par de pisica eventual)  si nu stia ce vrajitorie mai e ca mereu are inca surprize de la mine in zona bucatariei ... sint de neexploatat mi-a spus, chiar si marii  conquistadors/explorers ar fi avut probleme sa ma descoase sau sa ma descopere in intregime, este el de parere ... si nu sint secrete doar ca ne vedem rar, iar cand era copil, nu-l interesa reteta supei de cartofi.

 

Traditia si metodele de preparare al diferitelor lucruri sau alimente NU se schimba cum imaginam!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

idei

 • 

concentra

Cum se toaca un tocător de varză

Și a obține banda ideală pentru ferment

efbb4ab0ab9e4c31bd594d941f283ef4.jpg
nobanner.gif

Sauerkraut - un lucru util: și o mulțime de vitamine în ea, și lucru, într-adevăr comestibile. Una se închide la culoare - ore-mașina de tăiat, care nu au timp, mai ales cei care au pierdut la locul de muncă.

Am găsit o modalitate de a face varză acră, fără a părăsi biroul: shinkuem Concasor cu ea. Aceasta este, aparatul care transformă hârtia în fâșii mici, care atacatorii nu pot avea acces la informații confidențiale.

După cum sa dovedit, un astfel de dispozitiv este capabil să facă cu succes cu frunze de varză.

Am folosit modelul tocător Kobra +1 SS6. El a tocat varza noastră în fâșii de lățime de 5,8 mm.

1. Pentru producția de varză acră, avem nevoie de : varză, morcovi, sare și tocător de birou.

d065627e101541cfa82307cdecc65f8a.jpg

2. Cu ajutorul periei am pierdut cu atenție și ulei de piese dinmaterial plastic Concasor - pentru frunze de varză nu se va lipi de pereți.

b12d7923778c4d8494f809344af81868.jpg

3. Oțelul este apoi trecut printr - o varză tocător lasă o la un moment dat. Periodic, avem pereți cu ulei de re-unse.

7854e6ae073b4991b3e53cc788aaeab0.jpg

4. Mai multe tipuri de morcovi spălate, curățate și frecat pe o răzătoare grosier. Puteți adăuga , de asemenea , afine proaspete dacă aveți.

a3613633b44e47adb9b1f9bd8010cdda.jpg

5. Pentru a adăuga varza rasă morcovi tocat, se adaugă sare, se amestecă pentru a da suc de varză, și lăsate timp de 3 zile.

ad1adaebf9574d1d867159e0a42ce590.jpg

6. După cum știți, tăierea forma afectează gustul, dar cu ajutorul pe care am primit tocător perfect aliniate benzi de varză. În general, varza de eșuat.

Fotograf: Mikhail Fedorov
**********************
Este tradus cu Google cred, ca textul original este in ruseste despre cum se toaca mecanic varza pentru acrit ... spor la treaba frunza cu frunza cu tocatorul de hartii din birou!!!
Cautam una pentru mine din Europa ... si am dat de asta.

 


Asiaticii demonstreaza pe video cum se toaca cu mana o varza alba, parca nu stiam, insa vrea versiunea mai usoara sa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×