Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in romania e cam devreme de pus varza la murat ca e inca foarte cald. prin octombie se pune varza aici.


.

 

Intrebarea a fost: ce se mai poate pune pe varza cand am raspuns: foaie de dafin, chimion si piper, care merg de minune cu varza si chiar fara ele n-ar fi prea buna.

 

eu calesc varza cu boia de ardei dulce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A sosit timpul de pus varza la murat, am cumparat 60 de capatini mici-mari sa am cu ce lucra comfortabil.

Pare ca e mult, dar nu este pentru ca am nevoie si de varza rasa/tocata printre capatini si acolo intra foarte mare cantitate.

Pun si 3 gutui sa fie si mai aromata preparatul, plus ingredientele obligatorii: sare din belsug, piper boabe in 4 culori, seminte de chimion si de marar, foi de dafin, hrean, si ce mai vad in cutia cu bunuri pentru conservare.

 

 

:pope:

 

Cu aceasta ocazie in Phoenix, statul Arizona, s-a depasit criza. :good:

De varza murata :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa, dubioasa, nu gaseam cuvantl. Se potriveste varza cu struguri si stafide? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. N-ai mancat niciodata sarmale de post cu stafide? Sunt delicioase.

Ih, mama a facut, nu-mi place. IN general nu-mi plac combinatiile foarte pronuntate de dulce-sarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Azi am salata de varza acra, cu ulei si mult piper. Sa vad ce mai pun pe langa ea, daca am chef de gatit, daca nu, merge si asa goala.

Asta da :)

 

 

Asa, nici mie nu-mi plac fructele silegumele in acelasi fel de mancare. F rar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai pus niste capatini mici de varza la murat ca am nevoie de sarmale de Paste, de impartit pe la prieteni si de pomana.  

Hreanul era asa de iute la taiat, cred ca mi-a deschis larg toate caile respiratorii ... pana-n creier simt aroma. 

Pe caldura asta de la noi se acresc pana Vineri, azi au fost la fel 35°C   :sweating: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×