Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salata de varza alba din Taiwan

 

 

Folosesc de o vreme aceasta varza ca este mai zemoasa si are alt gusr decat cea verde, dar nu mare este diferenta. O dau pe razator sau mandolina capatina, si numai ce cade jos il amestec cu sare si piper, iar frunzulitele care cad pe langa le adun si le calesc. Folosesc cam multa varza ca scade oricum la atingerea cu sare si borcanul trebuie sa fie plin. Intr-un castron mare amestec bine si pe urma-l inghesui in borcan, adaug otet alb si radacina de hrean taiat felii subtiri cu care opresc sa se ridice peste gatul borcanului si inca cu niste betisoare speciale ce se cumpara, ca altfel se strica. Umplu plin cu apa borcanul si-l las sa se faca o vreme inainte de folosit. Se poate manca si imediat salata de varza daca nu este prea sarata si doar cu putin otet si fara apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pune si tu poza sa vad cum arata varza asta

 

 

L-am prelucrat deja ... este o varza alba si mai turtita nu rotunda iar frunzele sint mai groase, eu-l pun si la murat si-l folosesc si pentru sarmale, insa pentru salata sint cele mai potrivite, sau la calit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salata de varza cu pui

 

varza proaspata data prin razuitoare si scursa bine, frecata cu putina sare

piept de pui fiert, maruntit, asezonat cu sare si piper

putina maioneza

un morcov razuit

marar verde

 

le amesteci in castron si mananci cu pofta :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

moa, ce-o sa ma umoare ulceru' maine :suicide:

 

Precis ai doar acid mult nu ulcer, Acid Reflux are toata lumea de la ardei gras, rosii, varza castraveti si dovlecei in mod special insa daca le maninci cu un cartof fiert, acest efect acidos scade sau cu o bucatica de carne. Salata de mai sus are si maioneza ca este Coleslaw si poate cu putin zahar devine mai blanda pentru stomacuri sensibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancarica de ciuperci si varza murata

 

Ingrediente:

1 kg de ciuperci champignons

varza murata

2 cepe

 

continuare

post-78818-0-62659200-1362031830_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis ai doar acid mult nu ulcer, Acid Reflux are toata lumea de la ardei gras, rosii, varza castraveti si dovlecei in mod special insa daca le maninci cu un cartof fiert, acest efect acidos scade sau cu o bucatica de carne. Salata de mai sus are si maioneza ca este Coleslaw si poate cu putin zahar devine mai blanda pentru stomacuri sensibile.

ulcer. operat, tratat, reaparut, retratat si uite asa...povestea mea de amor cu ulcerul continua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ulcer. operat, tratat, reaparut, retratat si uite asa...povestea mea de amor cu ulcerul continua

 

 

Imi pare rau sa aud asta, eu am avut doar Acid Reflux si ce suparata am fost ca n-am putut sa maninc aproape nimic, si a trebuit sa transform totul sa ma acomodez la conditia medicala

insa dupa ani buni, mi-a trecut, dar nici nu maninc orice sa mi se plimbe acidul inc'odata.

 

Sa nu accepti sa-ti mai scoata din stomac!!! Incearca sa te vindeci tu cu ceva natural.

probiotiques si din astea ... zeama de varza acra, dar si dulce cred ca ajuta. Ai un storcator de legume si fructe??? Citeste despre asta dar si despre zeama/sucul di fructele de cactus, Nopalea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am interdictie la alimente, varza e singura care imi provoaca dureri de stomac. nici cand am scos bila nu m-au us la dieta dupa operatie. totul merge ok atata vreme cat 1 data pe an bag tratament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×