Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://retetesivedete.ro/taitei-cu-varza-si-pesmet-2.html?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery   

Tăiței cu varză și pesmet  

Chef Nicolai Tand ne readuce în prim plan o rețetă pe care bunicile noastre o găteau deseori. E delicioasă, chiar dacă nu e ceva foarte „modern”.   

Ingrediente:

1 varza proaspata, 2 cepe, 50 ml ulei, 150 gr tăiței, 250 gr carne tocată, 50 gr orez, 150 gr pastă de roșii, 50 gr pesmet, 15-20 gr unt, 50 gr parmezan, sare și piper.

Au gresit reteta ca nu se include carne tocata, orez si bulion in preparare si servire!!!   Asa stiam si eu dar si mai simplu, fara pesmet, unt si parmezan!!! 

Marar proaspat era folosit din belsug cand se gasea, insa si pasta noi faceam in casa si atunci devine divin si aceasta mancare de post sau fara carne.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

URGENT as vrea un raspuns, please!!!

Pun niste varza la murat pentru a mia oara in viata mea dar inca nu m-am intalnit cu acest caz.

Dintr-o varza, dupa ce am scos cotorul m-a lovit un miros de mucegai  :surrender: Nu se vede nimic suspicios, are culoarea foarte alba si chiar este foarte tare capatina.   

Primele 4-5 foi am eliminat special sa n-am probleme, erau proaspat aduse de pe camp, le-am si spalat bine dar asta ultima are miros de mucegai. 

N-o sa-l pun deloc in container la acrit ca n-am treaba cu asa ceva dar nu m-am mai intalnit cu acest caz, de aceea va intreb daca ati mai avut parte de mucegai invizibil.    

Bine ca am acest obicei prost si urat sa miros orice aliment, ulei, cartofi, lapte, smantana, peste, carne, rosii, tot pana si ciocolata, nu prea am incredere in nimic.   Rosii am mai intalnit desi nu avea semne, nu era moale macar, in ardei gras era dar nu mirosea!  Copiii-mi spun mereu ca nu este frumos dar nu ma pot abtine si nici manca pana nu l-am mirosit si-mi place aroma.

Nu am cumparat mai mult decat imi intra in container, acum va lipsi una dar n-are nimic, maruntesc bine si dau la pasarile cerului sa ciuguleasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai vazut nimic suspect, sigur nu are nimic varza. Sigur ai confundat cu un alt miros. Poate de la un ingrasamant sau ceva substanta cu care a fost tratata contra daunatori... cine stie? Stricata nu a fost daca nu ai vazut nimic. 

Chestia e ca varza e una din legumele care aduna toate subtantele cu care e tratata. Si asta se simte la gust, uneori la miros si la felul cum te simti dupa ea, de ex, eu dupa varza la care se pune mult azotat de amoniu, mi-e rau.

Puteai sa o pui in bidon la murat ca putin probabil sa gasesti varza fara chimicale daca tu nu ai in gradina.

De la chimicale are acest miros.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt, Rodica!!! 

Credeam ca stiu destule despre produsele agricole, dar niciodata nu este destul ca mai apar noutati si la asta nu m-as fi gandit.  Chiar ca se poate confunda cu miros de mucegai anumite chimicale, de acum merg cu un cutitas la mine la cumparat varza sa ma conving acolo daca-i tratat sau nu.  Am aruncat si mere zilele trecute desi nu erau stricate dar miroseau!!! 

Eram convinsa ca acele chimicale se transforma in altceva, in urma fotosintezei.   A fost adus din Mexico varza de undeva din centrul tarii mai de la Sud, de acolo sintem aprovizionati indiferent de sezon ca aici sint ierni grele in zonele cu sol fertil, iar unde-i mai moale vremea nu e apa destula si se deshidrateaza totul, se usuca masca de carnaval totul.   

Deja l-am scos din circuit acea varza ca altfel n-o voi manca nici eu ca restul n-au miros, era si un melc mic fara casa intre frunze, dar am gasit si pe patrunjel in alimentara de LUX si BIO ultra scumpa dar sint mereu si articole la redus cum sint aceste verdeturi de toate zilele, Marar, Patrunjel dar si Cilantro ca fara asta degeaba deschide cineva alimentara.     

Hreanul este mai scump din toata muratura ca acel ceva este la fel o minune pe aici, nici mesterii magazinelor n-au habar ce vreau daca le intreb de  "Horseradish" ... horse what???  se  intreba unul din sefii manageri al legumelor si a chemat macelarul poate ei au ceva marfa de horse = cal.     Educatie la nivel inalt ... se cere la angajare dar adevaratul test este doar sa poate ridica o cutie de carton de 20 de kg.    

Sa ai o zi placuta!!!   Aici sint 10*C si cer senin si frig la orele 1:15 AM  ... 18 Ferbuarie. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca manca si melcul din varza aia, foarte probabil ca era naturala. Animalele nu se ating de legume cu chimicale. Merele cu viermi e sigur ca nu au pesticide dar in merele mari si frumoase nu intra niciodata viermele. 

Deci nu stiu. Ti s-o fi parut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evercrispfgnsm.jpg

Arata cam asa, este foarte tare si am lasat-o in debara dar era frig si a stat 2 zile in casa.  Mai aveam si alte fructe pe masa fiecare in alt vas, pere, portocale, banane, guava si alte citrice.  Sint hibrizi toate merele mai nou ca sa arete mai bine si sa coste mai scump, scheme de marketing. 

Era o vreme in America mai demult ca pe mere se vedea cum a curs zeama de stropit  si nu se putea spala cu nimic.   Era o musca periculoasa contra care se stropeau peste toata localitatea noaptea, se anunta la TV in San Diego.   Trebuia sa deschidem marele container unde aruncam gunoiul sa intre si acolo si in cativa ani a fost distrus dusmanul merelor adus din Grecia de niste refugiati.  

Cred ca tot de la alte fructe din magazin a absorbit mirosul ca are aceasta calitate marul ca si cartoful si altele. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neaparat trebuie sa ma laud cu varza acra din ultima serie/conservare, l-am gustat si abia ma pot opri.   

Medicul mi-a dat reteta pentru un Probiotic, costa peste 28 de dolari dar nu dau bani pe asa ceva cand am pe a mea care-i fenomenal. 

Cu atat drag l-am preparat ca nici blestemat nu exista sa pateasca ceva.   Gustul si aroma de la Gutui si restul mirodeniilor este inegalabil. 

Cel din magazine este ZERO pe langa asta.   Am de gand sa termin in 7 zile destul de mult din galeata fermecata dar am de facut si sarmale pentru Ziua lui Sfantu' Patrick, pe 17 Martie. 

Cu ocazia asta varza se va vinde foarte ieftin ca face parte din legumele verzi ce se mananca traditional si in Irlanda.   Precis va trebui sa mai pun la murat pentru Paste.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://retetesivedete.ro/cea-mai-gustoasa-reteta-de-post-de-la-mirabela-dauer-varza-cu-taitei.html   

"Mod de preparare:    Se toacă ceapa mărunt și varza, fideluță, în fâșii cât mai subțiri. Prima oară se călește ceapa în cca 3-4 șinguri de ulei, apoi se adaugă varza, care se călește și ea  până devine translucidă.

Dacăapa este apoasă:eek: ... what???  ... acoperiți-o cu un capac și lăsați-o să fiarbă în suc propriu. Dacă nu, adăugați un pahar de apă.

În paralel, fierbeți tăițeii al dente. Când s-au fiert tăițeii, iar varza e ușor gătită – nu moale, ci puțin crocantă, se amestecă, se sărează din nou și se bagă la cuptorul încins, timp de 20 e minute, ca aromele să se întrepătrundă."

************

In orice caz urmarim instinctul nostru de bucatareasa, ca retetele divelor pot fi eronate!!!   Eu doar calesc varza cruda nu murata, in ulei, doar tocat in bucati destul de mari cu sare peste ca sa lase apa mai repede, adaug marar mult verde tocat mai fin si pastele fierte, la fel in bucati mai mari si piper macinat pe deasupra.  E gata si are un gust grozav.   Folosesc pasta pentru Lasagna, sint foarte gustoase, le fierb intreg si pe urma le tai in bucati patrate.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.skY-UDO658vLrlL3Mco2eQHaE6&pid=Api&w=148&h=148&c=7&rs=1                      VARZA MURATA PENTRU IARNA LA BUTOI RETETA ARDELENEASCA DE FAMILIE

"Varza se pune la murat cam de Sf Dumitru (26 octombrie) – adică la sfarsit de octombrie – inceput de noiembrie, cand vremea se racoreste. Ea se mureaza lent in 6-8 saptamani, in functie de cat de cald sau rece este spatiul unde este depozitata. Fiti linsititi ca veti avea varza murata de Sarbatori!

Mama povesteste ca strabunica Buia avea in pivinta casei din Sibiu un butoi de cca 50-60 L asezat pe un trepied. Butoiul era prevazut cu robinet in partea inferioara si prin el se putea dea drumul moarei intr-o galeata. Iata ce simplu se vanturau pe atunci muraturile! Zeama se aerisea si era turnata din nou in butoi."

*Daca se mai adauga si 2 linguri de piper boabe, cateva seminte de Anis sau Anis Stelat nu mai este deloc necesar vanturarea cu furtun sau nimic, acel procedeau este extrem de nesanatos!!!   Nu se stie ce boli are suflatorul, de la A la Z le poate avea pe toate, nu cred ca vrea cineva  mancare din gura altuia. 

Eu nu servesc asa ceva, imi prepar varza in felul meu ca n-am nevoie de suflat dar pun si gutui destul ca le da extra aroma pe langa semintele de chimion.  Nu folosesc Ardei Iute.

https://savoriurbane.com/varza-murata-pentru-iarna-la-butoi-reteta-ardeleneasca/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  th?id=OIP.k4MgaG3QyTs1R_9JAEwT3QHaFe&pid=Api&P=0 Thyme - Wikipedia

Ingrediente: - Varza, sare grunjoasa, boabe de piper negru da eu pun si colorate, foi de dafin, seminte de chimion dulce, seminte de anis sau anis stelat, seminte de marar cu tulpina bine uscat, Thyme pentru o aroma deosebita, Gutui se poate si 1 la 3 capatini de varza bine curatat de cotor si taiat care cum vrea, asta-i va da culoarea galbuie dar si aroma, hrean vre-un kg, merg si struguri verzi necoapte dar si frunze de struguri si apa fara clor sau vitamine, se cumpara o cantitate de undeva sau din izvor.

Doar galeata alba de plastic, nu colorat doar in care a fost adus in magazine, smantana, branza, se cere de la sectiile respective, ei le arunca, nu le pretindeti curate.  

Se dau jos primele foi de pe varza si se scot cotoarele ca lumea, se umple cu sare locul si se pun pe o fata de masa mare de in sau canepa.    Se mai cumpara si vreo 4-6 capatini mari pentru a fi razuite sau tocate sa fie umplute golurile intre verze.  Cand si hreanul este super curat, fara pete maronii, thyme-ul bine spalat, ca si Gutuile tocate/feliate se pune in galeata din toate peste care varza tocata si se incepe asezarea verzelor nu conteaza ca sint pe orizontala sau vericala iar dupa un rand se mai adauga din arome si iar varza razuita si se inghesuie bine intre verze sa nu fie loc gol.  Se termina cu varza tocata si inca sare destula, eu mai pun o farfurie dintr-un cuptor de microunde sa-mi tina jos totul.  Mereu fac pe terasa munca asta, inainte sa pun farfuria umplu cu apa repede la maxim si pun farfuria sa nu se ridice verzele, pun si capacul imediat, este cam greu putin dar trebuie facut repede si ca greutate pun o galeata mai mica pe deasupra cu apa de oriunde si bine acoperit ca este cat o piatra si n-am treaba cu muratura mea, ramane in curte, nu se sufla-n ea ca nu este necesar.   Peste 3 zile cateodata deschid sa mai adaug apa in caz ca varza l-a absorbit si sa fie pana la limita acoperit cu apa galeata si-l pun inapoi capacul pana am nevoie, dar peste 5 zile deja este acra pentru salata.                   In 3 saptamani si pentru sarmale este deja ideal.      

https://playtech.ro/stiri/ingredientul-care-se-pune-in-butoiul-de-varza-schimba-tot-gustul-toti-te-vor-lauda-la-iarna-551194?utm_source=CAPITAL&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×