Sari la conținut
Forum Roportal
angeli_que

Varza! dulce, acra, varza sa fie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am gustat varza in procesul de fermentare si zeama e clar ca margelele din Horincuta noastra, dar are un gust atat de bun ca abia am reusit sa-i pun capacul inapoi sa nu-i prinda gust si mustele din jur.   Va fi greu de trecut pe langa galeata dar se va goli si mai repede, cam inainte de Thanksgiving, daca ma comport civilizat.   Noroc cu COVID ca nu trec pe la mine din gresala cunostinte ca alta data si ridicau ce le placea, ce nu era inchis cu cheie, ca varza.    Doar ca am terminat o galeata, mai am de preparat cu inca una, ceva-mi spune ca nu va fi deajuns pana la sfarsitul anului.   Are Gutui, Hrean, Dafin, Marar si Cimbru/Thyme uscate, Piper boabe, Sare Grunjoasa din mare din Italia, se vinde la cel mai ieftin magazin alimentar, 1 kg costa 1 dolar, Seminte de Chimion dulce, 2 Stelute de Anis, niste seminte de mustar si nu mai stiu ce era intr-un pachetel si apa dar nu din robinet si fara imbunatariri de Vitamine.  Eu nu vanturez niciodata si zeama este foarte limpede de la prima zi la ultima.  Nu se face acea floare pe ea din cauza ca nu pun porumb, usturoi sau ardei gras si din astea care incep fermentatia rapida.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mananca-varza-murata-seara-inainte-de-somn.-Secretul-stiut-de-putini-oameni-dar-valabil-pentru-barbati-si-femei-1-840x500.jpg

Intrebare: - Din ce cauza este galbena aceasta varza???   Se foloseste ceva colorant, sau asa creste???  ceea ce ar fi o minune.   

Varza mea este alba dupa ce de acreste, dar se termina repede ca eu incep sa-l mananc imediat cum incepe sa fermenteze si este crocant, asa cum imi place, nu moale spre putrezit ca-l arunc atunci imediat.   Chiar ca voi pune in borban mare si in frigider totul din galeata ca abia a mai ramas de 1 oala de sarmale ca am promis la cineva.   Altfel mananc si pe ala daca se razgandeste  "doamna"!!!   

Se recomanda a se manca delicatesea asta in toate ziarele, cred ca s-au luat dupa mine, dar n-au curaj sa spuna ca ne apara de COVID sa nu dea de belele :cool:

Eu va trebui sa umplu iar galeata ca se temina ce am in doua zile, dar zeama e asa de placut la baut, mult mai bun decat un vin acru sau sec ii mai zice.  Sint doar curioasa, se pune zafran sau ceva fruct galben ca de la Gutui nu se ingalbeneste varza si nici de la ardei gras galben ca ungurii conserva destul si se gasesc aici borcanele lor minunate.

 

https://playtech.ro/stiri/mananca-varza-murata-seara-inainte-de-somn-secretul-stiut-de-putini-oameni-dar-valabil-pentru-barbati-si-femei-225626?utm_source=EVZ&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest soi de varză, mai cunoscut ca "varză albastră", se găsește preponderent în Bucovina. La maturitate are o culoare roșie. Varza din fotografie este galbenă pentru că e încă verde, adică nu s-a copt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varza rosie ramane si in saramura rosiatica doar coloreaza apa, are frunzele/foile mult mai groase, tari sau atosi/fibrosi si rare, adica cu spatiu intre ele pe langa cotor se observa predominant!!!

Varza de pe poza este un soi de Varza de Toamna, cu foi subtiri si capatina densa!!!  dupa cunostintele mele de specialitate ca am crescut in secuime langa un sat roman Voslobeni unde se traia din cultivarea verzei.   Noi si copiii de 4 ani ajungeam pe jos pan-acolo de 3 ori pe zi daca voiam!!!   Pamantul plin de pietris vulcanic de la ultima eruptie care a deschis calea spre Ungaria ca a spart/aruncat in aer muntii din cale, o parte din peretii vulcanului imens iar restul azi se chema Muntii Carpati ... a facut solul foarte prielnic acestei culturi delicate, iar in Ungaria al ardeilor de toate felurile si in Austria pentru Orchidee!!!

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dracului unguri, au inventat și Carpații! 

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Doamnă Olga, eu locuiesc la un cotor distanță de Țara Verzei, Milișăuții din Bucovina! Dacă vreau, îmi fac piscină umplută cu varză! Noi facem și pălincă de varză, friptură de varză, înghețată de varză, avem centrale termice care funcționează pe varză, ce mai încolo-încoace? Suntem varză!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esteți daca nu faceți si inghețata cu aroma de varza!!!

Am rezolvat misterul culorii deodata cu aflare pe unde vine localitatea apropae mitologica, dar n-am fost aproape de acea zona, insa am auzit la Bucuresti ca vin producatori din Nordul Moldovei cu muraturi in Hala Traian de unde se aproviziona sora mea si odata eu a trebuit sa cumpar muraturi pentru ceva ocazie speciala de al lor ca s-o ajut pe ea cu preparative. 

Sursa mea de inspiratie a fost articolul: - Fabricat în România - Misterul castraveților acri și al verzei murate din Milișăuții Sucevei - Țăranii bucovineni sunt campioni mondiali la murături!!!

Butoaiele înfundate în iaz ... și dragul de a munci.  Ioan Danileț lucrează de la 16 ani :ohmy:    *eu decand stiu sa merg pe picioare am avut de muncit*  :lol2:

"Și, totuși, care e secretul murăturilor de Milișăuți?  Oare chiar să existe?  Unii afirmă că trebuie în țepați castraveții cu acul, ca să-i pătrundă mai bine aromele condimentelor ce sunt adăugate în apă, alții că sarea de Cacica, din apropiere, e cea care le dă acel gust inconfundabil.  Ioan Danileț îmi spune că, și de-ar fi vreun secret, nu e unul pe care el să-l știe păstra.  A dat cu bucurie rețeta oricui l-a întrebat, fără a considera că, astfel, pierde ceva. "Noi nu lucrăm cu saramură de la Cacica. Punem apă de izvor rece, sare brută, niciodată, căci iodul nu e bun deloc la murături, și condimente, mai ales cimbru și busuioc, și hrean, care ține castra veții tari. Dacă pui ce trebuie în butoi, n-ai cum să greșești. La varză punem doar apă și sare, cimbru și mărar. Dacă ai astea, restul nu-ți mai trebuie. Cine vrea, mai pune sfeclă roșie, să dea o culoare roșiatică, sau boabe de porumb, care dau o culoare gălbuie. Lucrăm cu butoaie de brad sau plastic, dar mură turile sunt mai bune în butoaie de brad. Bradul absoarbe apa, se umflă, se închide ermetic."

*Boabe de porumb sa fie doar colorantul???   Cumpar maine cativa stiuleti de porumb ramasi de la Halloween nevanduti ca decoratie si in urmatoarea serie va fi si porumb, dar ezit ca n-as vrea sa aibe si alt gust varza, ceva ce nu voi manca si lucrez sa donez la cunostinte varza scumpa, ca deloc nu-i ieftin aceasta toamna!!!   Se vand stiuleti cu boabe colorate de porumb pentru aceste festivitati de toamna, asa cresc pe aici unele soiuri, trebuie sa ma interesez daca sint comestibile!!!  Sint bune toate de mancat.

 Image result for Colored Corn Ears   Image result for colored corn ears   Image result for colored corn ears Image result for colored corn ears

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a colorat varza de la Gutui, ca altceva galben n-a fost adaugat, dar mi-a spus un mai mare cunoscator al muraturilor sa adaug doar data urmatoare cand mai decid sa acresc varza ca asa este bine de la inceput sa fie totul la fermenetat.   Nu-i vine a crede ca eu NU suflu in varza si n-am flori pe desupra sau mucegai, zeama este clara!!!   Nu va trece mult timp ca se goleste rapid galeata mea si mai inainte am scos capatani sa prepar frunze pentru sarmale cand am avut surpriza sa le vad galbene dar nu asa ca pe poza de mai sus, ceva mai lejer e culoarea.   Azi am mai cumparat Gutui ca-mi place sa am in casa pe masa o vreme, pentru acea aroma placuta.   

   

    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza Sarmale ... iar ... foarte multe si va fi ultima creatie din acest an sint aproape convinsa ca mi se termina toata rezerva de varza acra la noapte.  Exceptie face un borcan de 1 litru de varza tocata pentru salata din mijlocul capatinelor, atat e partea mea de data asta dar o sa pun din nou varza la murat.   Astept preturile de Thanksgiving, cateodata sint surprinzatoare si vreau sa profit de ceva, undeva ca Hreanul este mai scump decat carnea doar ca nu folosesc atat de mult, iar Gutuia se ofera la peste 8 dolari/kg.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varza acra amenintata cu disparitie!!! 

Seceta si COVID-u' ar fi cauza, n-a plouat destul e un ala mana dar nici nu este lasat sa se vanda in pietele marilor orase!!!  Ca sa nu se raspandeasca COVUD-u' prin producatori, au inchis locurile de desfacere al produselor agricole care pune pe gand producatorii daca se mai merita de lucrat cu marfa asta?  Raspunsul este NU. Adio sarmale de Craciun in foi de varza acra!

Dezastru pentru români. Ce se întâmplă cu varza murată românească, fix înainte de Crăciun?

 

https://playtech.ro/stiri/dezastru-pentru-romani-ce-se-intampla-cu-varza-murata-romaneasca-fix-inainte-de-craciun-232819?utm_source=EVZ&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se termina varza acra saptamana asta ca  "postesc" dar mai mananc si mere coapte sa ma indulcesc :lol2:

Iar acum urmeaza sa umplu iar galeata sa nu raman fara, dar o sa dau pe castraveciori intre timp ca am destul si va trebui sa maruntesc si pentru Salata de Boeuf ... munca iar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×